Ana SayfaHamilelikHamilelikte Bulantı ve Kusma Ne Zaman Başlar

Hamilelikte Bulantı ve Kusma Ne Zaman Başlar

-

Hamile kadınlardan bulantı ve kusma şikayeti olanlar bir kısmında bu durum o kadar ağır olur ki, genellikle sadece uyurken rahat ederler.  Çoğu Hamile kadında ilk trimesterde bulantı ve kusma şikâyeti görülür.  Gebeliğin devam eden dönemlerinde ise belirtiler farklılık gösterebilir.

Bulantı ve kusma ne kadar erken başlayabilir?

Hamile kadınlarda bulantı ve kusma gebeliğin ilk belirtilerinden biridir ve genellikle 6. hafta civarında ortaya çıkar.  Ancak daha önceki dönemlerde de bunu yaşayan hamileler olabilir.  Genel olarak ele aldığımızda, hamile kadınların çoğu birinci trimesterde bulantı ve kusma belirtilerini taşırlar.  Ancak bulantı ve kusmaların başlangıcı hamilelik testini yaptırdığınız ilk birkaç haftada henüz ortaya çıkmaz.

Genel ortalamaya bakıldığında ise bulantı ve kusmanın en kötü hale geldiği dönem 9. hafta civarındadır. Ancak bu kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir.

Bulantı ve kusmalar ne zaman sona erer?

Genellikle 12. ve 14. hafta civarında bulantı ve kusma şikayetleri biter ancak, 10 kadından biri 20. hafta geçmesine rağmen hala bu şikayetlere sahip olmaktadır.  Ayrıca bulantı ve kusmanın erken geçmesi durumunda çok sevinmemenizde fayda var. Çünkü bu şikayetler ilerleyen dönemde tekrar edebilir.

Bulantı ve kusmalara ne sebep olur?

Bilimsel olarak kesin bir açıklaması olmamasına rağmen vücudumuzdaki hormonal değişikliklerin, bulantı ve kusmalarda kısmi olarak sorumlu olduğu söylenebilir.  Kesin bir cevap olmakla birlikte bu şikayetlerin sebebi aşağıdakilerden biri olabilir:

 • Vücuttaki östrojen seviyesinin ani şekilde artması
 • HCG değerini ani şekilde artması
 • Kokuya karşı hassasiyet
 • B6 vitamini eksikliği

Neden midem bulanıyor ve kusuyorum?

Bulantı ve kusma her 10 hamile kadından 8’inin yaşadığı çok yaygın bir durumdur.  Ancak aşağıdaki özelliklerden birini taşıyorsanız bunu yaşamanız daha muhtemeldir:

 • İlk gebeliğin ise
 • Önceki gebeliğinizde de bu şikayetleri yaşadıysanız
 • Daha önce hareket hastalığı geçirdiyseniz
 • Östrojen içeren doğum kontrol hapları kullanırken bulantı yaşadıysanız
 • Ailenizde hareket hastalığı geçiren kimse varsa
 • Obezseniz (vücut kitle indeksiniz 130 ve üzerinde ise)
 • İkiz veya üçüz bebek bekliyorsanız
 • Stresliyseniz

Bulantı ve kusma şikayetleri neye benzer?

“Çok garip bir duygu, sanki iki tane midem var; bir tanesi devamlı kusmak ve geğirmek istiyor, diğeri ise devamlı yemek yemeyi düşünüyor”

Bazı kadınlar hastadır, bazıları ise hasta olmadığı halde mideleri bulanır.  Ancak bir noktadan sonra yorgun ve duygusal hissediyorsanız ve koku alma duygunuz hassaslaşmışsa büyük ihtimalle bu sıkıntıyı yaşarsınız.

Maalesef bu konuyla alakalı kesin bir tedavi yok. Ancak birkaç denenmiş ve test edilmiş rahatlama yöntemi denemeye değer.

Eğer birkaç gün boyunca bir şey yiyemez duruma gelir ve susuz kalırsanız hiperemezis olma ihtimaliniz bulunmaktadır.  Böyle bir durumda doktorunuza tanışıp sizi kontrol etmesini istemelisiniz.

Ne zaman doktora gitmeliyim?

Eğer mide bulantısı ve kusma şikayetleriniz çok ağır seviyede ilerliyorsa vücudunuzun susuz kalma ve gereken besinleri alamama ihtimali bulunmaktadır. Aşağıdakilerden herhangi birini fark ettiğinizde hemen doktorunuza danışın;

 • Çok koyu renkli idrar yaptıysanız veya 8 saatten fazladır idrar yapmadıysanız
 • 24 saat süresince yediğiniz içtiğiniz hiçbir şeyi midenizde tutamadıysanız
 • Ayağa kalktığınızda aşırı derecede zayıf ve halsiz hissediyorsanız
 • Karın bölgesinde ağrınız varsa
 • 38 derece üzerinde ateşiniz varsa
 • Kan kusuyorsanız

Bununla birlikte idrar yolu enfeksiyonları da bulantı ve kusmaya sebep olur.  Eğer idrar yaparken ağrınız varsa veya idrarınız da kan görürseniz enfeksiyon kapmış olma ihtimalimiz vardır ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Ağrıyı azaltmak için bol miktarda su içmelisiniz. Ancak doktorunuza gitmeyi de unutmayın.

Gebelikte bulantı ve kusma iyi bir işaret mi?

Hamilelik süresince yaşadığınız bulantı ve kusma genellikle size ve bebeğinize herhangi bir zarar veremez. Ayrıca yapılan araştırmalar bulantı ve kusma şikayeti olan kadınların düşük yapma ihtimalinin daha az olduğun belirtmektedir.

Kız bebek bekliyorsanız bulantı ve kusma şikayetleriniz daha mı fazladır?

Bu konu hakkında bazı söylentilere göre; kız bebek bekliyorsanız erkek bebek bekleyen bir anneye göre bulantı ve kusma şikayetleriniz daha fazla olabilir. Ancak bunu kesin olarak kanıtlayacak çok fazla delil yok.  Kız bebekler daha fazla hormon ürettikleri için bu da sizin bulantı ve kusmalarınızı arttırabilir.  Ancak tekrar etmekte fayda var; erkek bebek beklediği halde ağır bulantı ve kusma şikayeti olan birçok kadın da bulunmaktadır.

Bulantı ve kusma yoksa endişelenmeli miyim?

Eğer böyle bir şikayetiniz yoksa endişelenmemeye çalışın, keyfini çıkarın  ve hamileliğin ilerleyen sürecinde de çıkmaması için dua edin.  Eğer doktorunuz hormon değerlerinizin normal olduğunu söylüyorsa kendinizi birkaç şanslı hamile kadının biri olarak değerlendirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz