Ana SayfaHamilelikHamilelik Sırasında İdrar Neden Amonyak Gibi Kokar?

Hamilelik Sırasında İdrar Neden Amonyak Gibi Kokar?

-

Hamilelik döneminde vajinadaki hormonal değişimler nedeniyle idrarda amoyağa benzer bir koku oluşabilir. Dehidrasyon, yeme içme alışkanlıklarının değişmesi gibi bazı faktörler de idrarın kokmasına sebep olabilir.

Hamilelik sırasında ne yiyip içtiğiniz, idrarınızın kokusunu etkileyebilir. Bazen, tuvaleti kullandıktan sonra, vajinanın dış tarafında az miktarda idrar kalabilir, bu da koku hassasiyeti artmış hamileler için can sıkıcı bir durum olabilir. İdrar yolu enfeksiyonları (UTI’ler) ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (STI’ler) gibi bazı enfeksiyonlar vajinanın tuhaf veya hoş olmayan bir şekilde kokmasına neden olabilir.

İdrarın amonyak gibi kokmasının nedenleri

Vajinanın amonyak gibi kokması için birkaç sebep vardır:

1. Artan burun hassasiyeti

Bazı hamile kadınlar, eser miktarlarda bile olsa belirli kokulara karşı daha duyarlıdırlar. Bu yükselmiş koku duyusuna hiperosmi denir. Amonyak doğal olarak idrarda bulunur, ancak genellikle güçlü bir koku vermez. Bununla birlikte, hamile bir kadın daha önce fark etmediği hafif bir amonyak kokusunun daha fazla farkına varabilir.

Hamilelik Sırasında İdrar Neden Amonyak Gibi Kokar?

Bazı araştırmacılar, hamilelik sırasında kadınların nazal duyarlılıklarının mide bulantısı ve kusmayı tetiklediğini ve annenin özellikle gebeliğin ilk birkaç ayında fetüse zarar verebilecek toksinleri sindirmekten kaçınmasına yardımcı olduğunu düşünmektedir.

2. Diyet değişiklikleri

Hamilelik sırasında, birçok kadın genellikle yemeyecekleri yiyecekler için istek duyarlar. Ani diyet değişiklikleri idrarın farklı kokmasına neden olabilir. Bazı gıdalar, idrarın amonyak gibi kokmasına neden olabilecek besinler ve vitaminler içerir. Bu yiyecekler şunlardır:

 • Kuşkonmaz
 • Brüksel lahanası
 • Sarımsak
 • Soğan

3. Vitaminler ve takviyeleri

Birçok vitamin ve takviyesi, özellikle de B vitamini tiplerini içerenler, idrar renginde ve kokusunda değişikliklere neden olurlar. Hamile kadınlar her zaman yeni vitamin veya takviyeleri almadan önce bir doktora danışmalıdır.

Hamilelik Sırasında İdrar Neden Amonyak Gibi Kokar?

Kalsiyum, demir ve folik asit gibi besinler açısından zengin gıdaların günlük alımını arttırmak genellikle en iyisidir. Gereksiz takviyeleri almamak, yan etki ve aşırı doz riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

4. Dehidrasyon

Vücut dehidrate edildiğinde, böbrekler idrarı seyreltmek için daha az sıvıya sahip olurlar, bu da konsantre, daha güçlü kokulu idrar ile sonuçlanır. Birçok hamile kadın, özellikle hamile olduklarını bilmeden önce, bir miktar dehidratasyon yaşarlar. Bir kişi bol su içmezse, vücut her zamanki kadar idrar üretemez. Bu da idrarın normalden daha koyu renkli ve kabarcıklı olmasına yol açar.

5. İdrar yolu enfeksiyonları

Gebe kadınların yaklaşık yüzde 8’i, amonyak kokusuna neden olabilen idrar yolu enfeksiyonları (UTI’ler) geliştirir. Çoğu idrar yolu enfeksiyonu, genellikle Escherichia coli veya E. coli adı verilen bir bakteri türünün sebep olduğu bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle oluşur.

Hamilelik Sırasında İdrar Neden Amonyak Gibi Kokar?

Koku üzerindeki etkilerin yanı sıra, idrar yolu enfeksiyonları ayrıca;

 • İdrar yaparken ağrı veya yanma hissi
 • Aniden idrar yapma isteği, idrara çıkma yoğunluğunun artması
 • Koyu ve kabarcıklı idrar
 • Pelvik veya alt karın ağrısı gibi şikayetler nedeniyle de oluşur.

İdrar yolu enfeksiyonu bebek büyümesini etkileyebileceğinden, hamile kadınların bir bu tür bir enfeksiyon geçirdiklerinden şüphelenmeleri durumunda bir doktorla konuşmaları şarttır.

Önleme

Vajinayı hamilelik sırasında amonyak gibi kokmasını önlemenin en iyi yolu, durumun nedenine bağlıdır. Bununla birlikte, bazı yaşam tarzı ipuçlarını takip etmek kokunun olasılığını, şiddetini ve süresini azaltmaya yardımcı olabilir.

Vajinanın amonyak gibi kokmasını önlemek için uygulanabilecek en kolay yollar şunlardır:

Hijyene dikkat etmek

Hijyene dikkat etmek, enfeksiyon gelişmesi olasılığını ve amonyak benzeri bir kokuyu azaltmaya yardımcı olabilir. Temizlik için ipuçları şunlardır:

Hamilelik Sırasında İdrar Neden Amonyak Gibi Kokar?

 •  Giysi ve yatak takımlarını düzenli olarak değiştirmek ve yıkamak. Temiz giysiler hamile kadınların daha az dikkatini çekerken, idrar içerme olasılıkları da daha azdır.
 • Önden arkaya silme. Rektal bakterilerin yayılmasını ve enfeksiyon olasılığını azaltmak için her zaman vajinayı anüse doğru temizlediğinizden emin olun.
 • Genital bölgeyi düz sabun ve ılık su ile yıkamak. Vajinanın temiz olduğundan emin olun, ancak kokulu sabunlarla, vajinal deodorantlarda, antiseptik ürünlerle ve spermisidal ürünlerle temizlemekten kaçının. Bu tür ürünlerde bulunan kimyasal maddeler hassas vajinal dokuları tahriş ederler.

Yeterli su içmek

Vajinanın amonyak gibi kokmasını önlemek için yapılabilecek en kolay şeylerden biri, vücudun idrarı düzgün bir şekilde yapabilmesini sağlamak için yeterli miktarda su içmektir.

Kızılcık suyu veya elma sirkesi

Kızılcık suyu ve elma sirkesi, idrarı asitlendirmeye yardımcı olurken amonyak kokusunun da azalmasını sağlarlar. Kızılcık suyu uzun süredir idrar yolu enfeksiyonları için evlerde kullanılan bir şey olsa da, bunun etkili olduğuna dair kesin bir kanıt yoktur.

Daha sık idrar yapmak

İdrarın uzun süre mesanede kalması, ürik asitle daha fazla konsantre olmasına neden olur. İdrarın tutulması bakterilerin çoğalması için uygun zemin yaratır. Daha sık idrara çıkma kokuyu azaltmaya yardımcı olabilir.

Prebiyotik gıdalarla beslenin

Prebiyotikler sağlıklı bağırsak bakterileridir. Probiyotiklerle veya probiyotik takviyelerle zengin gıdalar tüketmek, bakteriyel idrar yolu enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Hamilelik Sırasında İdrar Neden Amonyak Gibi Kokar?

Bazı araştırmalar, yoğurt veya kefir gibi fermente süt ürünlerinde bulunan probiyotiklerin, üriner enfeksiyonları önlemeye ve vajinal sağlığı geliştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Güvenli seks yapmak

Prezervatif kullanmadan yapılan cinsel aktivite, amonyak gibi kokan idrarla ilişkili durumların ortaya çıkma riskini artırır. Buna idrar yolu enfeksiyonları ve bazı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE) dahildir.

İdrardaki amonyak kokusu, cinsel yolla bulaşan bir hastalığın işareti midir?

İdrarın amonyak kokması, nadiren de olsa, cinsel yolla bulaşan bir hastalığın habercisi olabilir. Bununla birlikte, bazı cinsel yolla bulaşan hastalıkların yoğun veya kötü kokulu idrara, özellikle klamidyaya neden olduğu bilinmektedir. Klamidya gibi enfeksiyonlar sıklıkla semptomlar olmadan ortaya çıkar, bu nedenle belirtiler başladığında mutlaka ilgili testler yapılmalıdır.

Kötü kokulu idrar ile ilişkili hastalıkların ek belirtileri ve semptomları şunlardır:

 • Karın ağrısı
 • Vajinal akıntı
 • Ağrılı idrara çıkma
 • Koyu renkli ve kabarcıklı idrar
 • Genital bölgenin dışının ağrıması veya şişmesi

Tedavi

Vajina, dehidratasyon ve diyet tercihleri ​​gibi belirli yaşam tarzı faktörleri nedeniyle bir amonyak kokusuna sahipse, bu kokuyu azaltmak için basit değişiklikler yapabilir.

Hamilelik Sırasında İdrar Neden Amonyak Gibi Kokar?

Amonyak kokulu idrarı azaltmak için yapılabilecek şeyler şunlardır:

 • Yeterince su içmek
 • Özellikle kuşkonmaz başta olmak üzere, idrarın amonyak gibi kokmasına neden olabilecek gıdalardan kaçınmak
 • B vitamini içeren ilaçların ya da multivitamin kullanımını sınırlandırmak
 • Güvenli seks yapmak
 • Hijyene dikkat etmek
 • Daha sık idrar yapmak

Çoğu idrar yolu enfeksiyonu ya da cinsel yolla bulaşan hastalıklar, yeterince erken teşhis edilirlerse antibiyotiklerle kolayca tedavi edilebilir. Bununla birlikte, tüm antibiyotikler hamile kadınlar için güvenli değildir. Penisilin ve sefalosporin bazlı antibiyotikler gebelik sırasında güvenli kabul edilirken, trimetoprim, florokinolonlar ve sülfonamidlerden kaçınılmalıdır.

Amonyak nedir?

Vücuttaki çoğu amonyak, bağırsaklardaki protein sindiriminin bir yan ürünüdür. Temel olarak bakteri olan milyonlarca mikrop, bağırsaklarda yaşar ve sindirime yardımcı olur. Sindirimden sonra, amonyak kan içine alınır ve daha az toksik madde olan ürik asit ve glutaminin içine parçalandığı karaciğere boşaltılır. Ürik asit daha sonra kan ve su ile seyreltilir ve idrar ile birlikte vücuttan atıldığı böbreklere gider.

Amonyak zehirlidir ve kandaki yüksek amonyak seviyeleri aşağıdaki belirtilere neden olabilir:

Hamilelik Sırasında İdrar Neden Amonyak Gibi Kokar?

 • Ruh hali karışıklıkları
 • Uyuklama
 • Sinirlilik hali
 • Oryantasyon (uyum) bozukluğu

Karaciğer amonyağı ürik aside dönüştüremiyorsa, genellikle şiddetli hepatit veya siroz nedeniyle yüksek amonyak seviyeleri oluşabilir. Tedavi edilmeden bırakılırsa, çok yüksek amonyak seviyeleri nefes alma, nöbet, koma ve ölüme yol açabilir.

Sonuç

Vajina özellikle hamilelik sırasında çeşitli nedenlerle amonyak gibi kokabilir. Durum tipik olarak zararsızdır. Diyet değişiklikleri ve dehidrasyon gibi faktörlerle ilişkilidir. Fakat eğer vajina birkaç günden fazla olacak şekilde amonyak gibi kokuyorsa veya yaşam tarzı değişiklikleriyle değişmezse, mutlaka doktora gidilmelidir.

Gebelik, hızlı tıbbi tedavi gerektiren idrar yolu enfeksiyonları ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların idrarda alışılmadık kokulara neden olduğu bilinmektedir. Çok nadir olmakla birlikte, kronik amonyak kokulu idrar, böbrek veya karaciğer yetmezliği gibi ciddi tıbbi durumların bir işareti olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz