Ana SayfaHamilelikHamilelik Dönemi İçin Tüketilmesi Gereken Vitamin ve Mineraller

Hamilelik Dönemi İçin Tüketilmesi Gereken Vitamin ve Mineraller

-

Hamilelik döneminde beslenmenize dikkat etmek hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir.  Hamilelik dönemi sırasında yeterli miktarda mineral ve vitamin almak sağlık açısından önem arz etmektedir.

Hamilelik sırasında kilo almanız gayet normaldir fakat bu her şeyi yiyebileceğiniz anlamına gelmez. Aynı zamanda hamilelik sırasında sıkıcı diyetler yapmakta pek sağlıklı değildir. Doğru ve düzenli bir diyet seçerek hamilelik döneminde gerekli besinleri alabilirsiniz.

Demir

Vücudunuzu güçsüz hissetmemek için kanınızda bol miktarda demir bulunması gerekir. Aynı zamanda anemiyi önlemek içinde demir içeren besinlerin tüketimini artırmalısınız. Hamilelik dönemi boyunca bol bol yeşillik, tam tahıllı gıdalar ve et tüketerek günlük demir ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Takip ettiğiniz diyetinizde yeterince demir bulunmuyorsa ek demir takviyesi almanız çok önemlidir.

Kalsiyum

Hamilelik dönemi boyunca kalsiyum alımı önemli bir noktadadır çünkü kalsiyum kemik yapısına destek olur ve bebeğinizin sağlığı açısından da çok önemlidir. Yetişkin bir insanın günde 1000 mg kalsiyum alması gerekmektedir. Süt ve süt ürünleri kalsiyum ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Örneğin bir bardak süt veya yoğurtta yaklaşık olarak 300 mg kalsiyum bulunur buda günlük ihtiyacınızın 3te biridir. Kalsiyum kaynağı olarak süt ve süt ürünleri dışında karalahana, portakal ve brokoli olarak gösterilebilir.

Protein

Protein hamilelik dönemi boyunca bebeğinizin gelişimi için oldukça önemlidir. Protein ihtiyacınızı et ürünleri ve ayrıca kuruyemiş çeşitlerinden giderebilirsiniz. Günlük yaklaşık olarak 80-110 gram arasında protein almak sağlığınız açısından önemlidir. Süt ve süt ürünlerinden de protein ihtiyacınızı karşılayabilirisiniz fakat bu yeterli olmayacaktır. Yağsız etler sizler için en iyi seçeneklerdir.

Baklagiller

Baklagiller yapıları gereği gayet iyi bir bitkisel lif kaynağıdır. Bezelye, nohut, fasulye, soya, mercimek ve fıstık en yararlı olan baklagillerdendir. Hamilelik dönemi boyunca bolca protein, demir, folik asit ve kalsiyuma ihtiyaç duyulmaktadır. Baklagiller bu ihtiyaçları gidererek sağlığınıza destek olurlar. Ayrıca insan vücudu günlük olarak folat tüketimine ihtiyaç duyarlar bir fincan mercimek, nohut veya fasulye bu ihtiyacın yüzde 80-90’nını karşılar.

Yumurta

Yumurta her insanın olduğu gibi hamilelik dönemi boyunca annelerinde tüketmesi gereken önemli bir besindir. Yumurta içerdiği besleyicilik sayesinde ihtiyacınız olan hemen hemen her besinden içerisinde bulundurur. İçerisinde bol miktarda protein ve yağ bulunur bunun yanı sıra mineral ve vitamin bakımından da oldukça zengin bir besindir. Yumurtanın bir diğer zenginliği ise kolindir. Kolin anne karnındaki bebekler için beyin gelişimini destekler ve sağlıkları açısından önemlidir. Günlük bir yumurta tüketimi günlük kolin ihtiyacının yüzde 30’unu karşılamaktadır.

Balık Yağı

Hamilelik dönemi boyunca tüketilmesi gereken besinlerden biriside balık yağıdır. Balık yağı omega-3 yağ asitleri bakımından oldukça zengin olup bebeklerin yağ fetal beyin ve göz gelişimi için oldukça önemlidir. Aynı zamanda D vitamini ihtiyacını da karşılayan balık yağı hamileler için oldukça zengin bir besin kaynağıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz