Ana SayfaHamilelikHamilelik Çatlaklarından Nasıl Kurtulurum?

Hamilelik Çatlaklarından Nasıl Kurtulurum?

-

Anne adaylarının vücutlarındaki tek değişim, büyüyen karınları ya da şişen ayakları değil. Karın, bel gibi vücudun çeşitli bölgelerinde, ortaya çıkan çatlaklar, bu sürecin belki de en can sıkıcı noktası. Hamilelikte alınan kilolar geri verilebilir ancak çatlakların geçmesi, daha uzun bir süreç, daha etkili bir tedavi gerektirir. Hamilelik çatlakları; sıkıcı, üzücü ve utanç verici olabilir, çünkü onlardan kurtulmak çok da kolay değildir.

Kadınlarda, erkeklere oranla %25 daha fazla görülen çatlaklar, özellikle hamilelik dönemi gibi, ani kilo değişimlerinin yaşandığı dönemlerde ortaya çıkar. Bazı doğal yöntemleri kullanarak, görünümlerini önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Cildimiz; üst, orta ve alt olmak üzere 3 tabakadan oluşur. Hamilelik çatlakları, cildin orta tabakasında ortaya çıkar ve cildin üst tabakasında görülür. Deri altında meydana geldiği için, iyileşmesi de deri üstündeki problemlere oranla daha zorlu ve daha uzundur. Peki, hamilelik çatlakları nasıl geçer?

  1. K Vitamini

K Vitamini olan Sebzeler

K vitamininin çatlaklara iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da, birçok kadın K vitamini desteği ile çatlaklar üzerinde başarılı sonuçlar elde ettiğini belirtiyor. Beslenme programınıza; brokoli, Brüksel lahanası ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzelerden ekleyerek K vitamini elde edebilirsiniz. Ayrıca doğumdan sonra çatlakları tedavi edici bir krem ararken, içeriğinde K vitamini bulunan ürünleri tercih edebilirsiniz.

2. Bitkisel Yağlar

Bitkisel Yağlar

Kuşburnu yağı, buhur yağı ve yeşil yapraklı bitkilerin yağlarını hamilelik çatlakları tedavisi için kullanabilirsiniz. Doğumdan sonra; bitkisel yağlı bir karışım ile günde 2 kez çatlaklarınıza 5’er dakika masaj yapın.

3. Hindistan Cevizi ve Kakao Yağı

Hindistan Cevizi ve Kakao Yağı

Bu iki yağ, hamilelik çatlakları tedavisinde en popüler yağlardır. Düzenli kullanıldıklarında, çatlaklar üzerinde etkileri gerçekten dikkat çekici.

4. Aloe Vera

Aloe Vera

Cilt için faydalı özlerle dolu olan aloe vera, dünya üzerinde birçok bölgede cilt problemleri için bir şifa olarak kullanılır. İçeriğinin büyük bir bölümü sudur. Aloe vera, hamilelik çatlaklarını önlemekle kalmaz, onların doğal yoldan yok olmalarını da sağlar. İçerdiği vitamin, mineral, enzimler ve yağ asitleri, çatlak izlerinin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca içerdiği kolajen, cildin elastikiyetini geri kazanmasını sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz