Ana SayfaHamilelikHamilelik Çatlakları Nasıl Önlenir?

Hamilelik Çatlakları Nasıl Önlenir?

-

Anne adaylarının kafasını en çok kurcalayan konulardan biri, hamilelik döneminde ortaya çıkan ve geçmesi hiç de kolay olmayan çatlaklardır. Hamilelik çatlakları, cildinizde belirgin şekilde farklı bir renk ve doku olarak paralel çizgiler halinde görülür. Çatlakların rengi, mor ile parlak pembe arasında değişebilir. Bazen bu izler, kaşıntılı da olabilir. Peki, hamilelik döneminde çatlak oluşumunu engellemek için yapılması gerekenler nelerdir?

1. Cildinizi Nemlendirin

Hamilelik çatlaklarını önlemenin yolları

 

Karın bölgesinde hamilelik çatlakları oluşumunu engellemek için bölgeyi nemli tutmanız gerekir. Hindistan cevizi yağı, kakao yağı, badem yağı, shea yağı ve buğday tohumu yağı, gebelik sırasında cildinizi nemli tutmak için en etkili yağ seçenekleridir.

2. Kilonuzu Gözlemleyin

Hamilelikte çatlak oluşumu

Hamilelik çatlaklarını önlemenin bir başka yolu da bebeğinizin eklediği kiloya rağmen, sağlıklı bir kiloda olmaktır. Hamilelik döneminde 8 ile 15 kilo almak normaldir.

3. Egzersiz Yapın

Hamilelik çatlakları için ipuçları

Hamilelik sırasında düzenli olarak egzersiz yapmak önemlidir. Egzersiz, kan dolaşımını hızlandırarak cildin elastikiyetini korumaya yardımcı olur. Egzersiz ayrıca, çok hızlı kilo artışını engellemenize de yardımcı olur.

4. Su Kaybını Önleyin

Hamilelik çatlaklarını önlemek için ipuçları

Hamile olsanız da olmasanızda, gün boyunca bol miktarda su içmek, sağlıklı bir cilt için önemlidir. Su, bedeninizi sağlıklı tutar. Aynı zamanda çatlak oluşumunu önlemenize de yardımcı olur.

5. Kafeinden Uzak Durun

hamilelik çatlakları nasıl giderilir?

Hamilelik döneminde vücudunuz, bebeğinizin etrafında büyük bir su torbası inşa eder. Kafein, vücudunuzun su kaybetmesine neden olur; bu nedenle hamilelikte kahve, çay ve soda gibi kafein içeren gıdalardan uzak durun.

6. Cildinizi Fırçalayın

Hamilelik çatlaklarını önlemek için yapabileceğiniz bir diğer uygulama da, kuru cildinizi fırçalamaktır. Kuru fırçalama, kan dolaşımını arttırır ve cildinizi sağlıklı tutar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz