Ana SayfaHamilelikHamile Kalmadan Önce Yapmanız Gerekenler

Hamile Kalmadan Önce Yapmanız Gerekenler

Hamilelik Öncesi Hazırlık...

-

Çocuk sahibi olmaya karar verdikten sonra, hamile kalana kadar geçecek süreyi eşiniz ile iyi kullanmalısınız. Bu sürede (hamile kalmadan önce) yapabilecekleriniz ile ilgili bir kaç önerimiz var.

1. Ebeveyn olmak konusunda konuşun: Çiftlerin ebeveynlik hakkındaki fikirlerini birbirleri ile paylaşmaları oldukça önemlidir. Bebeğin bakımı, ev işlerinin paylaşımı, annenin çalışma hayatına geri dönmesi durumunda çocuğa kimin bakacağı vb. konular hakkında eşinizin ne düşündüğünü bilmek, daha sonra yaşanacak çatışmaların önüne geçecektir. Çocuk sahibi olduktan sonra hayata bakışınız ve bazı konulardaki düşünceleriniz değişebilir ancak öncelikler, beklentiler ve yaşanan kaygıları öncesinde paylaşmak, çiftlere oldukça yardımcı olacaktır.

2. Doğum kontrol hapını kullanmayı bırakın: Hamile kalmak istediğiniz dönemden en az 3-4 ay önce doğum kontrol hapı kullanmayı bırakın. Böylece normal menstruasyon döngünüzün nasıl olduğunu görebilir ve ayın hangi döneminde doğurganlığınızın arttığını hesaplayabilirsiniz.

3. Sigara ve Alkol kullanmayın: Hamilelikte sigara ve alkol kullanımının zararları konusundan uzun uzun bahsetmeye gerek yok sanırım. Eğer sosyal içiciyseniz, yani hafta sonları arkadaşlarınız ile buluştuğunuzda bir iki kadeh içiyorsanız, bu durumdan uzaklaşmak sizin için daha kolay olacaktır. Eğer haftanın her günü alkol ve sigara tüketiyorsanız doğurganlık ve sperm sayısını negatif etkileyecektir. Bu nedenler ile sigara ve alkolden uzak durmalısınız.

4. Kafein tüketimini sınırlandırın: Yapılan araştırmalar hamilelikte aşırı kafein tüketiminin düşük yapma riskini arttırdığını ortaya koymuştur. Bu nedenle henüz hamile kalmadan, eğer gün içinde çok fazla kafein tüketiyorsanız kademeli olarak bunu azaltmak faydalı olacaktır. Sadece kahve içinde değil soda, çay, enerji içeceği gibi gün içinde tükettiğiniz diğer besinlerde de kafein olabileceğini unutmayın.

5. Kilo verin: Mevcut durumda fazla kilolarınız var ise hamilelik öncesinde bunlardan kurtulmanız faydalı olacaktır. Hamilelikte kilo almak kaçınılmazdır. Bu durumda hamileliğe ne kadar düşük kilo ile başlarsanız hamileliğiniz o oranda daha kolay geçecektir. Ayrıca aşırı kilo ile doğum yapmak yine doğum risklerini arttırmaktadır.

6. Sinemaya gidin: Hamileliğinizin ilk dönemlerinde uzun saatler uyumanız muhtemel. Hamileliğin ileriki dönemlerinde ise sıkı sık tuvalete gitme ihtiyacı hissedeceksiniz. Henüz bir filmi başından sonuna uyumadan ve tuvalet arası vermeden izleyebiliyorken vizyondaki güzel filmleri sinemada izleyin.

7. Birikim yapın: Hamilelik süresince doktor kontrolleri, testler ve doğumun kendisi için paraya ihtiyacınız olacağından bu harcamaları önceden hesaplayıp birikim yapmanız yararlı olacaktır.

8. Vitamin kullanmaya başlayın: Hamile kalmadan 3-6 ay önce folik asit kullanımına başlamanız hatta doktorunuzun tavsiyesine göre hamileliğin ilk döneminde de kullanmaya devam etmeniz bebeğin merkezi sinir sistemi gelişimi açısından oldukça önemlidir.

9. Bol bol uyuyun: Hamilelik döneminin 3. ve son evresinde sık sık tuvalete gitmek için uykunuz bölünecektir. Aynı zamanda karnınızdan dolayı istediğiniz pozisyonda uyumak da sizi zorlayacaktır. Bu nedenlerden dolayı ve daha sonra böyle bir lüksünüz olamayacağından eşinizle birlikte bol bol uyuyun. Hafta sonları geç kalkıp uzun kahvaltılar yapın. Ayrıca az ve düzensiz uyuyan kadınların yumurtlama düzeninde, düzenli uyuyan kadınlarınkine kıyasla daha fazla problem yaşanmaktadır.

hamile uyku

10. Stresten uzak durun: Yapılan araştırmalarda, yüksek stres altında yaşayan kadınların yumurtlama dönemlerinde sapma olduğunu, bunun da hamile kalmayı zorlaştırdığı görülmüştür. Bu nedenle hamilelik öncesi dönemde biraz daha sakin bir hayat yaşamanın yolunu bulmanız faydalı olacaktır.

11. Gitmek istediğiniz restoranlara gidin: Hamileliğiniz boyunca da dışarıda yemek yiyebilirsiniz ancak bazı kadınlar hamileliklerinde kokulara ve tatlara karşı aşırı hassas olabilirler. Bu durumda restoranlardaki değişik kokular sizi rahatsız edecektir. Aynı zamanda hamilelik boyunca uzak durmanız gereken besinler olduğundan her istediğiniz de yiyemeyeceksiniz. Vaktiniz varken uzun zamandır gitmek istediğiniz bir restoran ya da yemek istediğiniz farklı bir yemek var ise hafta sonu planınızı yaparken bunlara yer açabilirsiniz.

12. Nerede yaşamak istediğinize karar verin: Eğer eviniz yeni bir üye için küçük ise ve doğumdan sonra daha fazla yere ihtiyaç duyacaksanız bunu öncesinde planlamanız yararlı olacaktır. Hamileyken kapı kapı dolaşıp ev gezmek ve taşınmak sizi fazlası ile yorabilir. Bu nedenle yeni bir ev ihtiyacınız olacak ise hamilelik öncesi dönem bunun planlamak ve taşınmak için uygun zaman olacaktır.

13. İşinizi gözden geçirin: Yaptığınız işten, çalışma arkadaşlarınızdan ve yöneticinizden memnun iseniz sorun yok. Ancak iş değiştirmek aklınızın hep bir köşesinde duruyor ise hamilelik öncesi bu konuyu çözmeniz yararlı olacaktır. Yasal olarak hamilelerin işe alınmaması gibi bir durum elbette ki söz konusu değil ancak uygulamada işverenler, yakın bir zamanda doğum iznine ayrılacağı ve belki de işe geri dönmeyeceği için hamile birini işe almaktan kaçınmaktalar. Bu nedenle iş değiştirmek istiyorsanız, hamile kalmadan önce bunu gerçekleştirmelisiniz.

14. Anneniz ile doğumunuz hakkında konuşun: İmkanınız var ise annenizin dışında, halanız, teyzeniz ve yakın aile üyelerinin hamileliği nasıl geçirdiğini ayrıca erken doğum ya da birden fazla düşük yapmış olan var mı öğrenin. Genetik açıdan bu bilgileri doktorunuz ile paylaşmanız gerekebilir.

15. Kadın sağlığı doktorundan randevu alın: Eğer düzenli olarak bir kadın sağlığı doktoruna gitmiyorsanız hamilelik öncesi araştırma yapmak için en ideal dönemdir. Bir yandan doğum sürecini takip edecek olan doktoru seçerken vakit kaybetmeden herhangi bir kadın sağlığı doktoruna muayene olun. Yapılacak bazı testler ile tiroidinizin, kolestrolüzün ve daha bir çok kan değerinizin hamilelik açısından sorun oluşturup oluşturmadığını öğrenin.

16. Dişlerinizi kontrol ettirmeyi unutmayın: Alakasız gibi görünebilir ancak düzenli dişlerini fırçalamayan ve diş eti rahatsızlıklarını tedavi ettirmeyen kadınlarda düşük riski artmaktadır. Bu nedenle hamilelik öncesinde ağız sağlığınızın yerinde olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca hamile iken bazı ilaçları kullanamayacağınızdan öncesinde tedaviye ihtiyaç duyan dişlerinize bakım yaptırmanız daha iyi olacaktır.

17. Doğal saç renginize dönüş yapın: Hamileliğin özellikle ilk 3 ayından saç boyasından uzak durmak, içerdiği kimyasalların bebeğe vereceği zarar açısından önemli. Her ne kadar doğal olduğu söylenen boyalar kullanıldığı iddia edilse de sırf dış görünüşü için kimse bu riski almak istemez. Bu durumda hamilelik öncesinde saçınızı kendi saçınızın rengine döndürün ve boyadan uzak durun.

18. Yeni sezon alışverişi yapmaktan uzak durun: Yakın zamanda hamile kalmayı planlıyorsanız şimdiki bedeninize uygun alışveriş yapmaktan bir süreliğine uzak durun. Hamilelik sonrasında da alınan kiloların ne kadarını hangi sürede vereceğiniz kesin olmadığından bir süre giyemeyeceğiniz kıyafetlere para yatırmamak en iyisi olacaktır.

bebek ve aile

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz