Ana SayfaHamilelikHamile Kadınlarda Ruh Sağlığı

Hamile Kadınlarda Ruh Sağlığı

-

Kadınların hamile kaldığı andan itibaren tüm bedensel ve ruhsal dengeleri değişim gösterir, dikkat edilmesi konular sizin için derlendi.

Hamilik Döneminde Ruh Sağlığı

Hamilelikte kadın sağlığı akıl almaz derecede değişimlere uğrar. Direk olarak göz çarpan dış görünüş ve kilo değişimleri gibi gözükse de aslında gebelikte ruh sağlığı çok başka farklılıklar göstermeye devam eder. Daha önceden doğum yapılsa da ilk kez anne olma heyecanı bir başkadır. Bunun yanı sıra kendiliğinden gelişen durumlara karşı tedbir almak oldukça güç olacaktır. Ruh halinizin ne kadar hassas olduğunu fark etseniz de bunun önüne geçemezsiniz, unutulmaması gereken temel konu karnınızdaki bebeğin direk olarak sizin tüm dengelerinizi benimsediğidir. Sağlıklı bebekler hayata kazandırmak için sadece düzgün beslenme yeterli olmayacaktır. Kendisini mutlu hissetmesi için sizin de mutlu olmanız gerekmektedir.

Yapılan araştırmalar neticesinde gereksiz yere sesinizin yükselmesi bile bebeğinize zarar verecektir. Tüm gebelik dönemin karşılaşacağınız olaylar karşında temkinli davranmanız ruhsal dengenizi korumak adına yapılacaklar listesinde baş sırada olmalıdır. Bu sayede bebeğinizin gelişim sürecinde ihtiyaç duyduğu tüm gereksinimlerin başında sizin kendinizi iyi hissetmeniz yatmaktadır. Anne sağlığı kendini korumadığı sürece bebek sağlığının sağlam olması imkânsızdır. Doğum yapmış olan birçok anne doğum sonrası son zamanlarda iyice psikolojilerinin kötüye doğru seyrettiğini dile getirmektedir.

Hangi Anne Adaylarının Ruh Dengesi Bozulabilir?

Anne adaylarının gebelik döneminden önceki yaşantısındaki problemler, hamile kalındığının öğrendikleri andan itibaren saf dışı bırakılmak zorundadır. Bunun en başlıca neden bebek gelişimi ve ona davranılması gerektiğidir. Alkol ve sigara kullanan tüm kadınların gebe kalmadan önce depresyon yaşamaları son derece yüksek bir ihtimaldir. Bebeklerin gelişim süreçleri açısından çok zararlı olan bu adımlar devam ettirilirse fiziksel ve ruhsa sıkıntılar yaşatmaya başlaması kaçınılmaz olacaktır. Özellikle yapısı takıntılı olan bayanların fiziksel değişimlere bu kadar takılmalarının nedeni ruhsal problemlerdir. Değişimleri çok fazla sıkıntı yapmak sadece zarar olarak geri dönüşüm sağlayacaktır. Bulunulan ortamlara varana kadar dikkat edilmesi gerekirken, kendi kendinize verdiğiniz bu zararın sonuçları ağır olabilmektedir.

Bebeklerin düşünceleri sizinle birlikte hareket edecektir, kendinizi moralsiz bir duruma sokmanız negatif sonuçlar elde etmenizden başka bir netice doğurmayacaktır. Gereksiz olduğunu düşündüğünüz hiçbir konu hakkında kafanıza takmamanız gerekmektedir. Her anne baba çocuğunun gelişimi adına her konuya dikkat ederken, kendini bu kadar zorlaması olumsuz olarak sonuçlanır. Hayatınızın tam merkezine koymuş olduğunuz bebeklerinizi kendi ellerinizle zor durumda bırakmak sizi daha fazla üzecektir. Anne olmak üzere olan tüm adayların kendi sağlıkları kadar ruh sağlıklarında çok hassas davranmaları şarttır.

[irp posts=”6055″ name=”Hamilelik Dönemi İçin Tüketilmesi Gereken Vitamin ve Mineraller”]

Genetik olarak gelen sinirsel problemlerin doktor kontrolünde tekrar ele alınmalı ve verilen tavsiyelerin sonuna kadar titizlikle takip edilmesi gerekir. Kadın sağlığı ilk olarak anne adayının kendi sağlığı için gerekse de gebelikte ruh sağlığının temelini oluşturmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz