Ana SayfaModaGüzel Bir Uyku İçin En İyi Yatış Şekilleri

Güzel Bir Uyku İçin En İyi Yatış Şekilleri

-

Sırt üstü, yüzüstü, sağa ya da sola dönerek mi yatıyorsunuz? Hamileyseniz ya da boğazınızda herhangi bir sorun varsa rahat olmak için belirli pozisyonlarda uyumanız gerekebilir. Yanlış bir şekilde uyuyorsanız, boyun veya sırt ağrısı çekebilirsiniz. Nasıl uyuduğunuz kişilik özellikleriniz hakkında da fikir verir. Sizin için en iyi uyku pozisyonunun hangisi olduğunu öğrenmeniz için birkaç önerimiz var:

Yüzüstü mü uyuyorsunuz?

İnsanların yaklaşık % 7’si yüzüstü uyuyor. Bu şekilde uyumak horlamaya neden olabilir, ancak bu pozisyonda uyursanız mideniz kasılabilir. Midenizin üzerine baskı yaptığınız için bu durum, boyun ve sırt ağrısına neden olabilir. Karnınızdaki sinirlerde uyuşma, karıncalanma ve ağrılar oluşabilir. Bunları yaşamamak için başka bir uyku pozisyonu seçmek en iyisidir. Bu alışkanlığınızı bırakamıyorsanız alnınızı bir yastık üzerine koyun, böylece başınız ve omurganız nötr konumda kalır ve rahatça nefes alabilirsiniz.

Güzel Bir Uyku İçin En İyi Yatış Şekilleri

Bir uyku araştırmacısı, yüzüstü uyuyan kişilerin daha açık sözlü ve dışadönük karakterli olabileceğini keşfetti. Ayrıca, eleştirilere daha açık oldukları için olaylara geniş açıdan bakabilme olasılıkları daha yüksektir.

Sırtüstü yatarak mı uyuyorsunuz?

Sırt üstü yatan bazı insanlar bu uyku pozisyonunda bel ağrısı çekebilir. Bu yatış şekli var olan sırt ağrısını daha da kötüleştirebilir. Bel ağrısı için en iyi uyku pozisyonu bu değildir. Horlama veya uyku apnesi şikayetiniz varsa, sırt üstü yatmak bu sıkıntıları kötüleştirebilir.

Asker konumu

Bu pozisyonda sırtüstü yatılır, kollar aşağıya iner ve vücuda yakındırlar. İnsanların yaklaşık % 8’i böyle uyuyor. Araştırmalar, bu konumda uyuyan kişilerin sessiz ve sakin kişilikleri olabileceğini gösteriyor. Kendileri ve başkaları için de yüksek standartlara sahip olabilirler. Bu yatış şekli horlamayı artırabilir ve huzurlu bir gece uykusunu engelleyebiliyor olabilir. Horlama sizi rahatsız edecek düzeye geldiyse mutlaka doktorunuzla bu sorunun tedavisi için konuşun.

Güzel Bir Uyku İçin En İyi Yatış Şekilleri

Denizyıldızı pozisyonu

Bir denizyıldızı konumunda uyuyan insanlar kollarından başlarına yaslanarak uyurlar. İnsanların yaklaşık % 5’i bu şekilde uyuyor. Araştırmalar, bu konumda uyuyan kişilerin odak merkezi olmayı sevmediklerini gösteriyor. Ayrıca muhtemelen bu kişiler iyi birer dinleyici ve yardımsever kişilerdir. Sırtüstü yatan kişilerde olduğu gibi, denizyıldızı konumunda uyuyan insanlar da horlamaya ve uyku sorunlarına eğilimli olabilirler.

Güzel Bir Uyku İçin En İyi Yatış Şekilleri

Yana dönerek mi uyuyorsunuz?

En popüler uyku pozisyonu, yana dönerek uyuma modudur. İnsanların yaklaşık % 41’i dizleri bükülmüş halde yanlarına kıvrılmış bir şekilde uyuyor. Buna “cenin pozisyonu” denir. Bu pozisyonda daha çok kadınlar uyuyor. Özellikle hamile kadınlar için oldukça faydalı bir uyuma şeklidir çünkü hem annenin hem de fetüsün kan dolaşımını kolaylaştırır. Bu yatış şekli, horlayanlar için de iyi olabilir. Artritiniz varsa, bu konumda uyumak sizi rahatsız edebilir. Kıvrılarak uyurken diyaframınız sıkıştığı için derin nefes almanızı da engelleyebilir.

Güzel Bir Uyku İçin En İyi Yatış Şekilleri

Cenin pozisyonu

Bacakları karnına doğru kıvrılmış halde yatan kişiler cenin pozisyonunda uyurlar. Kadınların cenin konumda uyuma ihtimali erkeklere göre iki kat daha fazladır. Araştırmacılar, bu konumda uyuyan kişilerin sıcak ve samimi kişiliklere sahip olduğunu keşfettiler. Bu kişilerin hassas olma olasılığı daha yüksektir. Bunun yanı sıra sağlam ve korumacı bir dış görünüme sahiptirler. Bu şekilde uyurken kalçanız ağrıyorsa dizlerinizin arasına bir yastık koyarak baskıyı hafifletebilirsiniz.

Güzel Bir Uyku İçin En İyi Yatış Şekilleri

Kaşık konumu

Kaşık pozisyonu, arkadaki kişilerin önlerinde vücuduna yakın birini tuttuğu çiftler için olan uyku pozisyonudur. Çiftler daha çok bu şekilde uyku uyuyabilirler, ancak kucaklaşma oksitosin salınımını uyarır. Bu, bağlanmayı destekleyen, stres azaltan ve daha hızlı uyumanıza yardımcı olabilecek bir hormondur. Oksitosin salınımını tetiklemek için 10 dakika gibi kısa sürede kucaklaşmak yeterlidir.

Güzel Bir Uyku İçin En İyi Yatış Şekilleri

Horlar mısınız?

Sırt üstü yatmak horlamayı şiddetlendirebilir. Sırtüstü yatarak uyumak ve horlamak istemiyorsanız horlama riskini azaltmak için kafanızın altına birkaç yastık yerleştirin. Horlamanız çok şiddetli olursa ve sizi uyandırırsa veya gün içinde yorgun hissederseniz, artık doktorunuza gitmenin vakti gelmiş demektir. Şiddetli veya yüksek sesle horlama uyku apnesinin belirtisi olabilir; uyku apnesi, uyurken nefes almanızı zorlaştırır. Uyku apnesi ayrıca yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı ve inme ile ilişkilidir.

Güzel Bir Uyku İçin En İyi Yatış Şekilleri

Sırtınız ağrıyor mu?

Sırt ağrınız varsa, yüzüstü veya sırt üstü yatmak ağrınızı şiddetlendirebilir. Sırt ağrısı riskini en aza indirgemek için yana dönerek uyumayı deneyin. Daha fazla rahatlamak için dizlerinizin arasına bir yastık koyun.

Hamile misiniz?

Hamileyseniz, sırt üstü ya da yüzüstü uyumak rahatsız edebilir bu yüzden bu şekilde uyumak imkânsız olacaktır. Yana dönerek uyumak sizin için bu durumda en iyi pozisyondur. Hem sizin hem de bebeğinizin kan dolaşımını en üst düzeye çıkarmak için sol tarafınızı kullanın. Karnınızın altına bir yastık yerleştirmek sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bacaklar arasına başka bir yastık yerleştirin ve dizlerinizi daha rahat olması için bükün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz