Ana SayfaPsikolojiGünlük Stresi Azaltmanın 10 Basit Yolu

Günlük Stresi Azaltmanın 10 Basit Yolu

-

Çağımızın hastalığı stres, hayatımızın akışını bozmaya ve sağlığımıza zarar vermeye devam ediyor. Yoğun bir  tempoda geçen iş hayatı, kişiler arası çatışmalar ve iletişim problemleri, trafik, faturalar, ev kirası, ülke gündemi derken stresten kurtulmak pek de mümkün olmuyor. Kime dokunsan dertli, kime dokunsan hayatından memnun değil. Herkes stresi azaltmanın yollarını arıyor ve bunun için, kimisi stresi azaltmak için dua yoluna başvuruyor, kimisi stresi azaltan bitkilerden medet umuyor. Ama gerçek şu ki, herkeste bir stres ve gerginlik almış başını gidiyor. Günlük stresten kurtulmanızı sağlayacak 9 basit yöntemi, ayrıntı okumayı sevmeyenler için maddeler halinde kısaca sıralıyorum

  1. Bütün elektronik cihazlarınızı günde 1 saat kapatın ve kendinize ait bir zaman dilimi ayarlayın.
  2. Şöyle ciğerlerinize kadar derin derin nefes alın ve bunu gün içinde aklınıza geldikçe yapın.
  3. Bir boyama kitabı ya da bulmaca dergisi alın ve gönlünüzce boyayıp, bulmaca çözün.
  4. Gün içinde (öğle saatlerinde) 20 dakika şekerleme yapın. (Bu sizi yenileyecek ve zinde kalmanızı sağlayacaktır. 20 dakikalık bir şekerleme, 3-4 saatlik gece uykusuna eştir)
  5. Tadını çıkartarak bir fincan çay için. Çayın stresi azaltmakta ekstra faydası da vardır. Ayrıca, stresi azaltan yiyecekler de gün içinde tüketilebilir. Muz, çilek, balık ve narenciye türleri gibi.
  6. İmkan dahilinde her gün deniz kenarında, ormanlık bir alanda veya ırmak kenarında yarım saat yürüyün.
  7. Cep telefonunuza okyanus dalgalarının sesini yükleyin ve zaman zaman dinleyin.
  8. Her gün yarım saatlik hafif egzersizler yapın. (Yürüyüş, yüzme, bisiklete binme)
  9. Gülümseyin. Tanıdığınız, tanımadığınız herkese karşı gülümseyin. Gülümserken 17 tane, somurturken de 41 tane yüz kasınız çalışır. Kendinizi boşu boşuna germeyin ve gülümsemenin tadını çıkartın.
  10. 6 dakikalık kitap okuma ile stresinizi %68 azaltabilirsiniz. Sevdiğiniz türden kitapları yanınızdan eksik etmeyin. Şimdi cep telefonunuzu sakince yere bırakın ve uzun zamandır unuttuğunuz kitap okumanın tadına varın. Kitabınızı, metroda, otobüste, iş yerinizde, evinizde elinizden düşürmeyin.

Bu çok basit günlük rutinlerle stresten kurtulmak ve stresin zararlı etkilerini en aza indirgemek gördüğünüz gibi hiç de zor değil. Sadece, yazımızda kısaca bahsettiğimiz stresle başa çıkma yöntemlerini uygulayarak bile, daha rahat ve huzurlu bir hayat sürdürebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz