Ana SayfaModaGünlük Hayatta Doğru Bilinen Yanlışlar

Günlük Hayatta Doğru Bilinen Yanlışlar

-

Günlük hayatta herkesin bildiği bazı şeyler vardır. Bunların doğruluğundan eminseniz artık kuşku duymalısınız. Doğru bilinen yanlışlar arasında olan ve günlük hayatımızda sürekli benzetme yaptığımız kelebeğin ömrünün bir gün olması yanlış bir kanıdır. Bazı ergin olan kelebeklerin ömrü neredeyse 3 ay kadardır. Kelebeğin ömrünün kısa olması insanların yaşama daha fazla tutunması ve yaşamanın ne kadar önemli olması üzerinde birçok benzetme ile karşımıza gelmiştir.

İşte Doğru Bilinen Yanlışlar

Çin seddi Ay’dan görülmez

Günlük hayatta sürekli duyduğumuz yanlışlardan biridir. Tarihten bildiğimiz Çin şeddinin büyülüğü tartışılmaz olduğunu biliyoruz. Bu büyüklük insanların gözünde aydan dünyaya baktığımızda Çin Seddi’nin göründüğü söylenir. Bu tamamen yanlış ve sadece büyüklüğünü benzetmek amacıyla söylenmiş bir sözdür. Ay üzerinde birçok şey görülebiliyor, fakat Çin Seddi boyut olarak 10 metre genişliğindedir ve Çin Seddi çevresindeki alan ile aynı renkte olduğu için fark edilmemektedir.

Taze balık ile yoğurt yiyebiliriz

Küçüklükten bu yana sıkça duyduğumuz bir yanlış ise, balık ile yoğurdun aynı anda yenmemesidir. Çünkü zehirlenme etkisi yapılacağı düşünülür. Bu durum sadece balığın taze olmadığı durumlar için geçerli bir şeydir. Balık taze olduğu zaman yoğurdun hiçbir zararı olmayacaktır. Balığın içinde bulunan histamin denilen protein çeşidinin yoğurtta da bulunmasından kaynaklanıyor. Vücutta artan bu protein maddesi zehirlenme etkisi yapabiliyor.

Gökkuşağının renklerinin sayısı

Çocukluğumuzda hayranı olduğumuz yağmur sonrasında oluşan gökkuşağının rengini resim defterimize her zaman 7 renk olarak çizmişizdir. Bu aslında doğru bilinen yanlışlar arasındadır.  Çünkü gökkuşağında 7 renk bulunmak insanların algılayabildiği yani kesintisiz renklerin olduğu bir spektrum bulunur. Bu da göz yanıltmasıyla değişiklik gösteren durumlardandır. Bazı insanların gözünden gökkuşağı çok daha fazla rengin bulunduğunu gözlemlemiştir.

Merak edilen pisa kulesi neden eğri?

Birçok ülkeden gelen insanların pisa kulesinin eğri olmasını görmek istemesi. ve nasıl olduğunu merak etmesi durumlarına açıklık getirmek gerekirse aslında eğri değildir. Pisa kulesi yapılırken eğri yapılmamıştır, fakat zamanla temelinin kayması sonucu eğri bir görüntü ortaya çıkmıştır. İnsanların farklı farklı fotoğraf çektiği o bilindik kule temelindeki kayma yüzünden o görüntüye ulaşmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz