Ana SayfaCilt BakımıGünlük Cilt Bakımı

Günlük Cilt Bakımı

-

Günlük Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı? Cildimiz en değerli giysimizdir ve bundan dolayı ona  en iyi şekilde bakmalıyız. Güzel görünen bir cilt sağlığımızı ortaya koyar. İçten sağlıklı insanın cildi de sağlıklı görünür. Cildin sağlıklı görünmesi için  yapılması gereken günlük bakım önerileri nelerdir? Bunlara  düzenli bir şekilde uyduğunuz takdirde sağlıklı bir cilde sahip olmamak için hiçbir neden yoktur. Sağlığın en birinci koşulu temizliktir. İlk önce temizlik işlemine özen gösterilmelidir. Temizlik işlemleri yapıldıktan sonra ise nemlendirmeye dikkat ederek cildin temizlik sırasında kaybettiği nemi cilde geri kazandırmalıyız. Cilt için günlük bakım önerileri şu şekilde olmalıdır.

Temizlik Aşaması

Günlük bakım önerilerinden temizleme işlemi her gün düzenli olarak yapılması gereken işlemlerdir. Günlük olarak temizleme işlemi yapılabildiği gibi haftalık olarak yapılan peeling işlemleri ile de cildimiz kirli derilerden arındırılmalıdır. Ciltte çevresel etkenlerin etkisiyle ve cildin kendi yapısal işlemleri sonucunda cildin epidermis tabakasında ölü deri oluşur ve bunun atılması gerekir. Ölü deri atılmadığı takdirde gözenekleri tıkar , tıkalı gözenekler de sivilce, akne ve siyah nokta oluşumuna yol açar. Onun için günlük bakım önerileri arasındaki peelingi siyah nokta ve sivilce oluşmadan önce yaparak oluşan bu kirli deriyi atarsanız sivilce ve sivilce lekelerinin getirdiği sorunlarla karşı karşıya kalmamış olursunuz. Bu işlemler günlük olarak yapılmaması gereken işlemlerdir. Eğer etkili bir peeling işlemi yaptırmak istiyorsanız bunu en az haftada bir kere yaptırmalısınız. Ancak peelingin çeşitleri vardır. Ayda bir kere yapılan peeling işlemleri de bulunmaktadır. Ayda bir kere yapılması gereken işlemleri cildin yüzeyine asit uygulanarak yapılan işlemlerdir. Bu işlemleri evde Kkendi başınıza uygulamalısınız. Çünkü asit uygulaması uzmanlık gerektiren bir işlemdir. Günlük temizlik önerileri çeşitli temizleme jelleri ile yapılmalıdır. Temizleme jeli ile üstteki ölü derilerin atılması sağlanır.

kuruyan ciltler için bakım

Tonikleme

Temizlik işleminden sonra yapılması gereken işlem toniklemedir. Bu işlem çeşitli tonik ürünleri ile yapılabildiği gibi doğal ürünlerle de yapılabilmektedir. En güzel doğal gül suyuyla yapılır. Gülsuyu doğal bir antibakteriyeldir. Temizlik işleminden sonra cilde uygulandığı takdirde gözeneklerden çıkamayan kirleri ve sivilce yapan bakterilerin gözeneklerden atılmasını sağlar. Gül suyu aynı zamanda cildi nemlendiren de bir mucizevi üründür. Ancak gül suyunun tabii ki doğal olması gerekir.

Nemlendirme

Günlük bakım önerileri  arasında son olarak bahsedeceğimiz basamakta nemlendirme basamağıdır. Temizlik ve tonikten sonra yapılır. Temizleme  ile cilt gözenekleri yağdan ve kirden arındırıldığı için cildin nemlenmeye ihtiyacı vardır. Özellikle kuru ciltlilerin nemlendirme işlemini mutlaka yapması gerekir. Ancak sadece kuru ciltler için değil diğer cilt tiplerinde olanların da nemlendirme işlemini mutlaka yapması gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz