Ana SayfaKişisel BakımGüneş Çarpması İçin Evde Tedavi Yöntemleri

Güneş Çarpması İçin Evde Tedavi Yöntemleri

-

Yazın hemen hepimizin başına gelebilecek bir durumdur güneş çarpması. Güneş çarpmasının tipi belirtisi, güneş yanıklarıdır. Dışarı çıkarken herhangi bir koruyucu sürmezseniz ya da doğru kıyafetleri giymezseniz, durumunuz daha da şiddetli hale gelecektir. Ayrıca açık tenliyseniz, güneş yanıkları da daha fazla görülebilir. Yazımızın devamında, güneş çarpması için evde tedavi yöntemlerini bulabilirsiniz…

  1. Cildinizi Nemli Tutun

Güneş çarpmasına evde çözüm

Kuru bir cildiniz varsa, cildiniz güneş çarpmasından daha fazla etkilenebilir. Güneşe maruz kaldıysanız, etkilenen bölgeleri nemli tutmalısınız. Önerimiz; havluları soğuk suda ıslatın her gün 15 dakika etkilenen bölgede tutmaktır. Bu yöntem, tahrişi azaltmanın yanı sıra, bölgedeki sıcaklığı da düşürür.

2. Soğuk Süt

Güneş yanıklarına ne iyi gelir?

Soğuk süt, güneş çarpması için evde tedavi için en iyi doğal ilaçlardan biridir. Süt, güneş yanığını ve iltihaplanmayı azaltır ve bölgeyi yumuşatır. Pamuğu soğuk süte batırıp, 15-20 dakika boyunca cildinize uygulayın ve soğuk su ile durulayın.

3. Aloe Vera

Güneş çarpmasına doğal çözüm

Güneş çarpması için evde tedavi yöntemleri arasında en iyilerinden bir diğeri de aloe veradır. Ayrıca, güneş çarpmasının neden olduğu yanma hissi ve kaşıntıyı azaltmaya da yardımcı olur. Etkilenen bölgeyi, aloe vera jeli ile 30 dakika boyunca ıslatmak, iyi gelecektir.

4. Salatalık

Güneş çarpmasına evde çözüm

Salatalık da güneş çarpmasının neden olduğu kızarıklık ve yanmadan kurtulmanıza yardımcı olacak doğal bir bileşendir. Soğutucu özelliği bulunan salatalığı rendeleyip soğuk süt ile karıştırarak bölgeye uygulayabilirsiniz.

5. Soğan

Güneş çarpmasına soğan

Soğan, sağlık için önemli besinlerden biridir ve ayrıca güneş çarpması gibi bazı durumların tedavisinde de kullanılır. Güneş yanığından kaynaklanan yanmayı azaltmaya yardımcı olur. Yapmanız gereken, mor renkli soğanı, etkilenen bölgede 10 dakika kadar gezdirmek ve bunu sorun geçene kadar uygulamaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz