Ana SayfaKişisel GelişimGünde 10 Dakika Meditasyon İle Hangi Hastalıkları Engellersiniz

Günde 10 Dakika Meditasyon İle Hangi Hastalıkları Engellersiniz

Yoga İle Sağlıklı Yaşam

-

Hepinizin çok stresli bir hayatınız var ve işlerle ilgili baskılar sizi rahatsız ediyor. Bedeninizin sağlıklı ve mutlu kalmasını sağlamak için gerekli önlemleri almazsanız günlük eziyetler sağlığınıza iyi gelmeyecektir. Aslında birçoğunuz için bedenleriniz, her gün bir yırtıcı hayvandan kaçtığınızı düşünmektedir. Gün içinde karşılaştığınız sürekli baskılar ve zorluklar gerçekten sizin için zararlı olabilir. Ancak elinizde olan sadece on dakika ile strese karşı koyarken tamamen güçlü faydalar elde edebilirsiniz.

#Ağrı

Yoga yardımıyla kronik olan bedenin içinde var olan ağrılara veda edebilirsiniz. Bilimsel araştırmalar, Yoga’nın herhangi bir kişinin vücudunda mevcut olan tüm ağrıları üzerinde olumlu etkileri olduğunu söylemektedir. Bu nedenle gerilim, baş ağrıları, kronik migren ve sırt ağrısından muzdarip hastalar yoga ile ağrılarını azaltabilirler. Fakat bu sadece meditasyonun sürekli uygulanmasıyla mümkün olabilecektir.

Baş Ağrısını Tetikleyen 8 Alışkanlık ve Doğal Çözüm Önerileri

#Kardiyovasküler Hastalıklar

İç tıbbın birçok çalışması, meditasyon rehberliği uyguladıktan sonra koroner hastalıkları olan hastaların bundan pozitif yararlandığını iddia etmiştir. Kalp hızının ve kan basıncının değişkenliği bu konudaki önemli gelişmelerdendir. Meditasyonun etkisi, aterosklerozlu birçok hastada da oldukça etkili olmuştur. Düzenli olarak uygulayanlar, inme oranlarındaki ve kalp krizlerindeki azalmayı da başarmışlardır.

Kalp Krizinin Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi

#Kaygı

Meditasyon müziğinin yardımıyla birçok klinik psikoloji araştırması yapılmış olup, bu araştırmalardan kaygı düzeyinin yüksek düzeyde azaldığı sonuçlar elde edilmiştir. Bu da insanlar arasında umutların artmasına neden olmuştur. Aslında bazı çalışmalara göre bu hastalar kaygı ve depresyondan çok fazla endişeliydi; Deneyenler oldukça verimli sonuçlar elde ederken denemeyenler ise gelişme sağlayamamıştır.

endişe

#Uykusuzluk

Her tür uyku meditasyonu, kronik primer uykusuzluk hastaları için gerçekten yararlı olmaktadır. Sadece üç aylık bir süre boyunca takip edilmesi gereken bir iyileştirme programıdır. Uykuya dalmama olasılığı iyileşir ve büyük süreler boyunca uykuda kalma sağlanabilir. Meditasyonun düzenli olarak uygulanması ile gerçekleştirilebilmektedir.

Uyku Problemlerinin İnsan Psikolojisine Etkileri

#Stres

Dikkat ve meditasyon ile, stres seviyelerini harika bir şekilde düşürür. Bunun nedeni sizi zihinsel ve fiziksel olarak dinlenmek için zorunlu kalmamakta, merkezi sinir sistemini doğrudan etkilemektedir. Kortizol gibi stresle ilişkili kimyasalların üretimi de önemli ölçüde azalmaktadır. Kan basıncı, solunum hızı ve kalp hızı ile birlikte meditasyon ile oksijen tüketimi azalmaktadır.

#Gevşeme

Çeşitli oranlarda önemli bir düşüşle gevşemeyi artıran delta, teta ve alfa beyin dalgalarıyla birlikte yoğunluğun artması söz konusudur. Rehberli meditasyon kavramı, kişinin meditasyon yapmayı öğrenme yollarını bulmak zorunda olmadığını, sadece dinlemeyi öğrenmesi gerektiğini tanımlar. Bu şekilde bilinçaltı zihninizin sularını zahmetsizce yenileyeceksiniz.

Düzenli olarak pratik yapın çünkü meditasyon aslında sadece yararlı değildir. “On Dakikalık Bir Mucizedir”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz