Ana SayfaPsikolojiGün Boyunca Enerjik Kalmanızı Sağlayacak 8 Öneri

Gün Boyunca Enerjik Kalmanızı Sağlayacak 8 Öneri

-

Yoğun ve yorucu geçen günlük yaşamda insanın en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biri de enerji. Gün boyunca enerjik olmak ve enerjik kalmak, birtakım alışkanlıklar kazanarak mümkün olabilir.

İşte size gün boyunca enerjik olmanızı sağlayacak 8 öneri;

  1. Her sabah uyandıktan sonra, 15 dakika boyunca kültür-fizik hareketleri yapın. Sağlıklı ve enerji dolu bir hayatın, hareket etmekten geçtiğini unutmayın.
  2. Güneşten faydalanın. Hele ki kış günlerinde, güneş ışıklarının her zerresini çok iyi değerlendirin. Güneş ışınlarından, zarar görmeyeceğiniz şekilde, yılın her mevsimi istifade edin.
  3. Porsiyonlarınızı küçültün. Sağlıklı beslenme, sağlıklı bir hayatın en büyük gereksinimlerinden biridir. Günümüzde yaşanan pek çok fiziksel ve ruhsal hastalığın sebebinin obezite olduğu bilimsel bir gerçektir. Az yiyin ve sağlıklı beslenin.
  4. Her gün en az 10 dakika dışarıda temiz hava alın. İnsana moral ve motivasyon sağlayan şeylerden biri de temiz havadır. Deniz kenarında, dağ eteğinde, ormanlık bir alanda, yılın her mevsimi temiz hava almayı ihmal etmeyin.
  5. İşlenmiş gıdalardan ve şekerli yiyeceklerden uzak durun. Sağlığınızı korumak için, doğal gıdalarla beslenin.
  6. Tam tahıllı ve karbonhidrat içeren besinler tüketin. Bu sizin gün boyunca enerjik kalmanızı sağlayacaktır. Her gıdada olduğu gibi, bu gıdalarda da aşırıya kaçmayın.
  7. Tazelenmek için 20 dakika şekerleme yapın. Gün içinde, saat 11.00 ile 15.00 saatleri arasında 20 dakikalık şekerleme, 3-4 saatlik gece uykusuna bedeldir. Haftanın her günü, aynı saatte yatıp, aynı saatte kalkma alışkanlığını kazanın ve mümkünse gün içinde 20 dakika kestirin.
  8. Rahatlatıcı müzikler dinleyin. Müzik sihirli bir iksir gibidir. İnsanın ruh hali üzerinde büyük etkileri olan müziği, ruh halinizi iyileştirmek için değerlendirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz