Ana SayfaModaGözleriniz Sağlığınız Hakkında Neler Söylüyor?

Gözleriniz Sağlığınız Hakkında Neler Söylüyor?

-

Vücudumuzun pek çok organı iç organlarımızın sağlığı hakkında bize fikir verir. Bedenimizin verdiği tepkilere bakarak sağlığımız hakkında bilgi sahibi olabiliriz ve önlem alabiliriz. Gözlerde meydana gelen bazı belirtiler, ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. İşte bunlardan bazıları:

Aniden bulanıklaşan görüntü

Ani ve dramatik bir görme kaybı, göz veya beyindeki kan akışı ile ilgili bir sorunun belirtisi olabilir. Acil tıbbi yardım ciddi hasarları önleyebilir ve hayatınızı kurtarabilir. Görüşünüz hızla iyileşirse bile, yine de baş ağrısı, inme ya da migren için bir uyarı olabilir.

Gözlerde büyüme

Gözleriniz Sağlığınız Hakkında Neler Söylüyor?Graves hastalığı, tiroid bezinin çok fazla hormon salmasına neden olur ve bu da gözlerin aşırı büyümesine neden olabilir. Ayrıca ishal, kilo kaybı ve ellerde titremelere neden olabilir. İlaçlar veya cerrahi tedavi, tiroidin ürettiği hormon miktarını kontrol etmeye yardımcı olabilir, ancak altta yatan hastalığı tedavi etmezler ve gözleri iyileştirmezler.

Bulanık vizyon

Bu, kanınızdaki şekerin çok yükseldiği sinyalini veren bir diyabet belirtisi olabilir. Eğer iyi yönetilmezse, diyabetik retinopati (şeker hastalığına bağlı olarak kan damarlarında gelişen hasarlar) oluşabilir. Görüş bulanıklaşabilir ve gece görmek daha zor bir hal alabilir. Doktorlar tedavi için hastalara lazer uygulayabilirler.

Kornea çevresindeki halka

Gözleriniz Sağlığınız Hakkında Neler Söylüyor?Korneal arcus adı verilen bu durum, korneanın dış kenarında (gözün ön tarafında odaklanmasına yardımcı olan açık, eğri bir yüzey) büyüyerek çin yağ birikintilerinin gri-beyaz çizgilere bürünmesine neden olur. Bazen çizgiler tam bir yüzük şeklinde halka oluştururlar. İleri yaşlarda bu durum endişelenilmesini gerektirmez.  Ancak, 40 yaşın altındaysanız, tehlikeli derecede yüksek kolestrolün bir işareti olabilir.

Sarkık göz kapakları

Bu myasthenia gravis’in bir belirtisi olabilir, bu da bağışıklık sisteminizi hareket ettirir ve kaslarınızı zayıflatır. Göz, yüz ve boğaz kaslarınızı diğerlerinden daha fazla etkiler ve çiğnemek, yutmak veya konuşmak oldukça zor hale gelebilir. Doktorunuz belirtilerini hafifletmeye yardımcı olması için kanınızı süzebilir, ancak bu uzun süre çalışmaz. Bu yüzden bazı ilaçları kullanmanızı önerebilir. Fakat bazı durumlarda, timüs bezini çıkarmak için ameliyat gerekebilir.

Gözleriniz Sağlığınız Hakkında Neler Söylüyor?

Gözdeki beyaz kısmın sarılaşması

Gözleriniz Sağlığınız Hakkında Neler Söylüyor?Cildinizin ve gözlerinizin sarı olması, sarılık belirtisidir. Çoğunlukla karaciğer problemleriniz olduğu anlamına gelir ve yüksek seviyelerde bilirubin (safra boyası), karaciğerinizin iltihaplanmasına veya hasar görmesine neden olabilir. Kötü diyet, kanser, enfeksiyon ve aşırı alkol tüketimi karaciğerinize zarar verebilir. Tedavi şekli, yaşam tarzı değişikliklerinden ilaçlara ve karaciğer nakline kadar değişir.

Göz seğirmesi

Bunlar son derece yaygındır ve neredeyse zararsızdır ve kendi kendine geçerler. Alkol, yorgunluk, kafein veya sigara ile ilişkili olabilirler. Çok ender rastlanan vakalarda, sinir sisteminizde, multipl skleroz gibi bir sorunun belirtisi olabilirler. Fakat seğirme MS’e veya sinir sisteminizdeki başka bir soruna bağlıysa, yürümek, konuşmak ve tuvalete gitmek gibi hareketlerde zorlanmalar meydana gelir.

Gece körlüğü

Gözleriniz Sağlığınız Hakkında Neler Söylüyor?

Düşük ışık altında görmeniz zorlaşırsa gözlük takmanız gerekebilir veya yaşlanmanın doğal bir parçası olan katarakt oluşabilir. Ancak gece körlüğü, gençler arasında yaygın değildir. Yeterli miktarda A vitamini almamak bu duruma sebep olabilir. Gece körlüğü yoksul ülkelerde oldukça yaygındır. Tatlı patates, dana ciğeri, ıspanak, havuç ve balkabağı gibi vitamin A bakımından zengin gıdalardan oluşmuş bir diyet ya da ilaç takviyesiyle tedavi edilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz