Ana SayfaHastalıklarGöz Nezlesi Olup Olmadığınızı Nasıl Anlarsınız?

Göz Nezlesi Olup Olmadığınızı Nasıl Anlarsınız?

-

Pek çoğumuz göz nezlesi olduğumuzun farkında olmadan yaşayabiliriz ve bunu ciddiye almayız. Oysa ki göz nezlesi üzerinde durulması gereken çok ciddi bir sağlık sorunudur.

 

Göz nezlesi nedir?

Gözlerdeki beyaz kısmı ve  göz kapaklarının iç kısmını kaplayan şeffaf zarların kızarmasıyla göz nezlesi oluşur. Gözün kızarması genellikle virüs veya bakteriyel enfeksiyon neden olur, ancak alerji, kimyasal maddeler ya da altta yatan hastalıklar da göz nezlesine yol açabilir.

Göz nezlesi bulaşıcı mıdır?

Göz nezlesi son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Havlu gibi ortak eşyaların paylaşılmasıyla kolaylıkla yayılır. Öksürük ve hapşırma yoluyla yayılabilir. Göz nezlesi olduğu tespit edilen çocuklar kısa bir süre okuldan uzak tutulmalıdırlar. Alerjik göz nezlesi; mevsimlik polen, hayvan tüyleri, kozmetik ve parfümlerden kaynaklanır ve kimyasal göz nezlesi; sıvılardan, çamaşır suyu ve mobilya cilası gibi  kimyasallardan kaynaklanır fakat bulaşıcı değildir.

Göz Nezlesi Olup Olmadığınızı Nasıl Anlarsınız?

Göz nezlesi belirtileri

  • Göz çevresinde oluşan kızarıklıklar, göz nezlesinin tipik belirtileridir. Göz nezlesi nadiren çok ciddi bir hastalık halini alır. Erken teşhis edilirse ve zamanında tedavi edilirse uzun süreli görme hasarına yol açması mümkün olmaz.
  • Şişkin ve kırmızı göz kapakları, bir diğer belirtidir. Bir gözde başlayan şişlikler birkaç gün içinde diğer göze de geçer. Alerjik göz nezlesi genellikle her iki gözde de olur ve neredeyse sürekli kaşınır.
  • Yoğun gözyaşı, göz nezlesi olanlarda çok sık yaşanan bir durumdur. Göz nezlesi, gözün normalden daha çok gözyaşı üretmesine neden olur.
  • Gözlerde kaşıntı ve yanma hissi hissediliyorsa, büyük bir olasılıkla göz nezlesi olunmuştur. Ayrıca sarı, yeşilimsi renkte yoğun çapak da göz nezlesinin işaretlerindendir. Bu tip durumlarda hastalar, gözleri sıkışmış bir şekilde uyanırlar.
  • Göz nezlesi ışık hassasiyetine neden olabilir. Bunun yanı sıra şiddetli ağrılar yaşanıyorsa bir doktor tarafından muayene edilmesi gerekir, yoksa enfeksiyon kapma olasılığı yüksektir.
  • Göz nezlesi olanlar, gözlerine bir şey batıyormuş gibi hissederler. Bu durum oldukça rahatsız edicidir.

Göz nezlesi tedavisi

Çok uzun süren göz nezlesi tedavi edilmesi gereken enfeksiyonlar nedeniyle oluşabilir. Göz kapağı tahriş olabilir ve kornea kuruyabilir. Nadiren, romatoid artrit, çok yaygın görülen otoimmün hastalıklardan sistemik lupus eritamatozus (lupus), ülseratif kolit ve Crohn hastalığı gibi inflamatuvar bağırsak hastalıkları göz nezlesine neden olabilir. Göz nezlesi aynı zamanda çocuklarda kalp rahatsızlıklarına neden olan Kawasaki hastalığında da görülür.  Kawasaki hastalığı daha çok bebekler ve küçük çocuklarda kendini yüksek ateş ile belli eden, çok nadir görülen bir rahatsızlıktır.

Göz Nezlesi Olup Olmadığınızı Nasıl Anlarsınız?

Gözdeki enfeksiyonu temizlemek için antibiyotik damlaları, merhem veya haplar kullanılır. Çoğu göz nezlesinin özel bir tedavisi yoktur. 4 ila 7 gün içinde gözdeki virüsleri yok etmek amaçlanır. Alerjik göz nezlesi belirtileri alerjiye neden olan kaynak kaldırıldıktan ve alerjinin kendisi tedavi edildikten sonra düzelmelidir. Kimyasal göz nezlesi olan kişiler, gözlerini 5 dakika boyunca yıkamaları gerekir, eğer sorun devam ederse derhal doktora gidilmelidir.

Semptomları azaltma

Ağrıyı azaltmak ve göz nezlesini hafifletmek için gözlerinizi su buharıyla dinlendirin. Enfeksiyon yayılmasını önlemek için her göz için farklı bir bez kullandığınızdan emin olun. Ve her defasında temiz bez kullanın. Göz bölgesini dikkatli bir şekilde silerek gözdeki çapakları temizleyin.

Göz Nezlesi Olup Olmadığınızı Nasıl Anlarsınız?

Göz nezlesinin yayılmasını önleme

Eğer siz veya çocuğunuzun bulaşıcı göz nezlesi olduysanız gözlerinize dokunmayın ve özellikle o bölgeye ilaçlar uyguladıktan sonra ellerinizi sık sık yıkayın. Havlu veya mendil paylaşmayın ve her kullanımdan sonra havlunuzu iyice yıkayın ya da çöpe atın. Nevresim ve havluları her gün değiştirin. Tezgah üstü, lavabo ve kapı kolları da dahil olmak üzere tüm yüzeyleri dezenfekte edin. Gözleriniz enfeksiyon kaptığında kullandığınız makyaj malzemelerini atın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz