Ana SayfaModaGıda Alerjiniz Olduğunu Gösteren 5 İşaret

Gıda Alerjiniz Olduğunu Gösteren 5 İşaret

-

Siz ya da tanıdığınız biri, gıda alerjisinden etkilenecektir. Bir gıda alerjisi reaksiyonu, bağışıklık sisteminizin bir gıdaya ya da bir gıdadaki maddeye aşırı tepki vermesidir. Herhangi bir yaşta, gıda alerjisi gelişebilir.

İnsanlar, gıdalara farklı şekillerde tepkiler verir. Bazıları gerçek bir alerjiye sahip olabilir ve bir besini yedikten yarım saat sonra belirtiler gelişebilir. Ya da bazılarında, gerçek bir alerji olmadığında kişiler rahatsız olabilir ve belirli bir yiyecek, onları iyi hissettirmez.

Reaksiyonlar hafif ya da şiddetli olabilir ve vücudunuz her seferinde aynı reaksiyonu vermeyebilir. Gıda alerjisinin belirtileri cildi ve hatta solunumu etkileyebilir; bu nedenle ciddiye alınması gerekir. Bir alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, mutlaka doktora görünmelisiniz. Yazımızın devamında, gıda alerjinizin olup olmadığını anlamak için 5 belirtiyi bulabilirsiniz.

Gıda Alerjisi Belirtileri

1) Karıncalanma ya da kaşınma

Belirli bir gıdayı yedikten sonra ağzınızda ya da boğazınızda karıncalanma veya kaşıntı yaşamaya başlıyorsanız bu, bir alerjiniz olduğunu gösteren bir işaret olabilir.

2) Solunum sıkıntısı, hırıltı

Bir gıdayı aldıktan hemen sonra, birkaç dakika içinde ya da 1 saat içinde solunum sıkıntısı ve hırıltı varsa, bu alerjik reaksiyonun ciddi bir işareti olabilir.

3) Şişme

Yüz, dudak ya da dilde şişme de bir şeye alerjiniz olduğunun işareti olabilir. Çoğunlukla birkaç dakika içinde, en fazla 2 saat içinde fark ederseniz,hemen tıbbi yardım isteyin.

4) Kızarıklık ya da egzama

Her yeriniz kaşınıyorsa bu tesadüf olamaz. Egzama bile başlı başına bir gıda alerjisinin sonucu olabilir.

5) Baş dönmesi

Baş dönmesi aslında bir alerji ile ilgili olabilir. Bir şey yedikten sonra başınız dönüyorsa, hemen doktora başvurmalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz