Ana SayfaModaGereksiz Yere Antibiyotik Kullanımı Sizi ve Ailenizi Riske Atar

Gereksiz Yere Antibiyotik Kullanımı Sizi ve Ailenizi Riske Atar

-

Havaların soğumaya başladığı ve hastalıkların birbiri ardına görüldüğü bu dönemde antibiyotik kullanımını araştırdık. Ailenizin geleceğini korumak için antibiyotik direnci hakkında bilmeniz gerekenleri sizin için sıraladık.

Antibiyotik Ne İçin Kullanılır?
Antibiyotikler bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ilaç grubudur. Antibiyotikler, menenjit, pnömoni ve sepsis gibi ciddi bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için şarttır. Ancak ülkemizde genellikle öksürük, kulak ağrısı ve boğaz ağrısı gibi antibiyotik kullanmadan tedavi edilebilecek hastalıklarda da kullanılırlar. Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de en sık hatalı antibiyotik kullanımının, üst solunum yolu enfeksiyonlarında gerçekleştiği görülmüştür. Gereksiz yere antibiyotik almak, vücudumuzda bulunan zararlı bakterileri dirençli hale getirmeye teşvik eder. Gerçekten antibiyotiğe ihtiyaç duyduğunuzda ise artık bu bakteriler daha dirençli olduğundan, antibiyotik bir fayda sağlamaz. Bu duruma antibiyotik direnci denir.

Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
Her tedavide antibiyotik kullanımının gerekli olmadığı unutulmamalıdır. Antibiyotikler hiç bir virüse karşı etkili değildir. Eğer hastalık viral bir enfeksiyon ise doktorunuza güvenin ve antibiyotik kullanmayın. Doktorunuz yapılan testler sonucunda antibiyotik kullanmanız gerektiğini belirtti ise, belirtilen dozlarda ve süre ile kullanmaya dikkat edin. Kullandığınız antibiyotiği bir yakınınıza tavsiye edip, kendisine reçete edilmemişken kullanmasını önermeyin.

hasta kadın

Aileden Biri Hasta İken Ne Yapmak Gerekir?
Eğer siz ya da ailenizden biri grip olduysa, boğaz ağrısı ve kulak ağrısı gibi şikayetleri var ise daha iyi hissetmenizi sağlayacak şu yolları deneyebilirsiniz:

  • Dinlenin.
  • Bol sıvı tüketin.
  • C vitamini tüketimini arttırın.
  • Vücut sıcaklığını kontrol edin. Ateş yükselmesi var ise ve 38,5 derecenin üzerinde ise parasetamol kullanabilirsiniz. Ateş yükselmesi, vücudun enfeksiyon ile savaştığının göstergesidir.
  • Ellerinizi ve yüzünüzü sık sık yıkayarak diğer aile bireylerine bulaşmasını önleyin.
    Eğer 3 günde ateş düşmüyor ve vücutta rahatsızlık belirtileri devam ediyor ise mutlaka doktorunuza başvurun.

Uzmanlar Ne Öneriyor?
Uzmanlar antibiyotik direncinin geleceğimizi tehdit ettiği konusunda hemfikirler. Gereksiz yere antibiyotik kullanımı sonucunda, antibiyotiklerin işlevsiz hale gelmesi ile antibiyotik keşfinin öncesindeki döneme dönüş olabileceğinin altını çizmekteler. Uzmanlar, hastaların ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar gibi antibiyotikleri kendi kendilerine kullanmaya başlamamalarını, ancak ve ancak doktorun reçete etmesi durumunda kullanılmasını önermekteler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz