Ana SayfaModaÜnlülerGerçek Kişilerden Alıntı Ünlü Karakterler

Gerçek Kişilerden Alıntı Ünlü Karakterler

-

Çoğu zaman, filmlerdeki karakterleri ve ünlü kitapların karakterlerini arkadaşlarımızmış gibi algılarız, ancak bir zaman sonra hayali olduklarını hatırlarız. Bununla birlikte, bazı yazarlar veya senaryo yazarları bu karakterleri oluştururken gerçek insanlardan ilham alır; fiziksel görünüşleri, davranış biçimleri ve en sevdikleri kelimeleri oldukça sık kullanırlar.
Bugün, Necibe.com size en ünlü karakterlerden bazılarını ve gerçek yaşamdan kimleri örnek aldığını listeledi.

Dr. House — Dr. Thomas Bolte

Gerçek Kişilerden Alıntı Ünlü Karakterler

Tıpkı aktör Hugh Laurie’nin oynadığı karakter gibi Dr. Thomas Bolte de hiç kimsenin yapamadığı tıbbi sırları bulan ve hastalıklara yön veren biri olarak bilinir. House’un yaratıcıları, bazı tıbbi durumlardan ve biraz da tuhaf davranışlarından esinlenmiştir.
Seriden sonra kariyerine devam eden isteksiz doktor, New York şehir caddelerinde paten sürmenin en hızlı yol olduğunu söylüyor. Bu yüzden acil bir çağrı aldığında, patenlerini çıkarır ve doğruca yola koyulur.

Dorian Gray – Şair John Gray

Gerçek Kişilerden Alıntı Ünlü Karakterler

Oscar Wilde ile on dokuzuncu yüzyılın sonlarında buluşan İngiliz şair John Gray, Dorian Grey’in esinlenildiği kişi olarak tarihe geçti. Sofistike, akıllı, yakışıklı ve iddialı bir şair olan John, yazarın genç ve inanılmaz güzel Dorian Gray karakterini yaratmasında ilham kaynağı oldu. Şaşırtıcı bir şekilde, 30 yıl sonra, John Gray Bohem hayatını geride bıraktı ve Katolik rahibine dönüştü.

Sherlock Holmes — Professor Joseph Bell

Gerçek Kişilerden Alıntı Ünlü Karakterler

Conan Doyle, Edinburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi profesörü ve hocası olan Dr. Joseph Bell’e özenerek Sherlock Holmes karakterini yarattı. Bell bir çok niteliklerini ünlü dedektiflerle paylaştı: Üstün zekası ile ünlendi, hastalıkları ve kusurları teşhis etmek için tümdengelim zekasını kullandı. Doyle, 1892’de Bell’e yazdığı bir mektupta “Sherlock Holmes’u yaratmamda kesinlikle size borcum var” demiştir.

James Bond — “Casusların Ası” Sidney Reilly

Gerçek Kişilerden Alıntı Ünlü Karakterler

James Bond’un gerçek hayattan ilham kaynağı olduğu ile ilgili çok fazla tartışma var ve birkaç kişiden ilham alınmış dahi olabilir. Ancak, bir çoğu, karakterin “Casusların Ası”na benzediğini kabul ediyor – bu kişi Rusya’da bir İngiliz casusu olan Sidney Reilly.
Resmi eğitim bile görmeyen bu adam, yabancı dillere karşı kayda değer bir yeteneğe sahipti, siyaset yapmaktan ve insanları manipüle etmekten hoşlanıyordu, ayrıca kadın avcısı olarak ün kazandı. Reilly anında kendisini başka bir kişiye dönüştürebiliyordu, operasyonlarının hiçbirinde başarısız olmamıştı ve herhangi bir sorunun çözümünü nasıl bulacağını bildiği için oldukça ünlü olmuştu.

Peter Pan — Michael Davies

Gerçek Kişilerden Alıntı Ünlü Karakterler

J. M. Barrie’nin Peter Pan karakterine ilham kaynağı, Arthur ve Sylvia Davies’in oğulları olan Michael idi. Kitaptaki karakterlerden bir çoğu Davies’in çocuklarından ilham alınmıştı,Peter Pan’ın ise yaratılışını en fazla etkileyen kişi Michael idi. Davies’in en genç çocuğu Nico’ydu, ve kardeşi Michael’ı “en akıllı, en özgün, potansiyel dahi” olarak tanımlardı. Çocukların aileleri kanserden öldüğünde Barrie, Michael ve kardeşlerinin koruyucusu oldu. Onlara elinden geldiğince iyi baktı.

Christopher Robin — Christopher Robin Milne

Gerçek Kişilerden Alıntı Ünlü Karakterler

Christopher Robin Milne, yazar A. A. Milne’nin oğluydı ve babasının Winnie the Pooh hikayelerinde Christopher Robin karakterinin temeli idi. Çocukken anne ve babası ile iyi bir ilişkisi yoktu: annesi yalnızca kendine bakıyordu ve babası kitap yazmayla çok meşguldü, bu nedenle çocuk dadı ile çok vakit geçirirdi. En sevdiği oyuncak, babasının ilk doğum gününde verdiği oyuncak ayıydı.
Daha sonra şunları yazdı: “Hayatımı gölgede bırakan iki şey vardı, babamın şöhretinden ve ‘Christopher Robin’den kaçmam gerekiyordu.'”

“Para Avcısı” – Borsa uzmanı Jordan Belfort

Gerçek Kişilerden Alıntı Ünlü Karakterler

Sol taraftaki fotoğrafta gördüğünüz kişi Ürdün’den Jordan Belfort’dur ve Para Avcısı filmini seyretti iseniz, bu filmin biyografisi olarak kullandığı kişi de Jordan’dır. Bu adamın ömrü inişli çıkışlıydı. İlk olarak, lüks ve güzel bir hayat yaşadı ve neredeyse iki yıl sonra borsada sahtekarlık yüzünden hapsedildi. Serbest kaldıktan sonra, Belfort yeteneklerini daha iyi kullanabilmek için farklı yollar keşfetti: hayatıyla ilgili 2 kitap yazdı ve motivasyonel bir konuşmacı olarak ders vermeye başladı. Belfort’a göre, başlıca başarı kuralı “Öyleymiş gibi yapmayı bil! Sanki zenginmişsin, sanki varlıklıymışsın gibi davran.Bu seni gerçekten zengin yapacak.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz