Ana SayfaModaGenital Siğiller Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Genital Siğiller Hakkında Bilmeniz Gerekenler

-

Genital siğiller, papillom virüsünün neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon çeşididir. Zamanla kendi kendine kaybolabilirler, ancak genellikle tedavi ile daha hızlı iyileşirler. Genital bölgelerdeki ten rengi yumrular olarak görülen genital siğiller genellikle yumuşaktırlar.

Genital Siğiller Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Human papillomavirus (HPV), Amerika Birleşik Devletleri’nde cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyonlardan biridir. Kişiler bir kez bu enfeksiyonu kaptığında HPV’den kurtulamaz. Buna karşın HPV’li herkesin genital siğilleri yoktur. Kremler veya diğer tedavilerle genital siğillerden kurtulmak mümkündür.

Genital siğiller neden tekrarlar?

Genital siğiller tedavi olmadan da ortadan kalkabilir. Fakat bu biraz uzun sürer. Eğer rahatsız etmiyorsa kişiler genital siğilleriyle yaşayabilir. Siğiller tedavi edilmeden bırakıldıklarında tekrar oluşabilirler. İnsanlar genital siğilleri tedavi ile daha hızlı bir şekilde ortadan kaldırabilir. Krem kullanan bir kişi için, siğillerin ortadan kalkması birkaç ay kadar sürebilir. Cerrahi bir prosedürü takiben siğiller daha çabuk yok edilebilirler.

Genital Siğiller Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Genital siğil tedavisi

Genital siğiller, HPV ile kontraksiyon yapan bir kişide haftalar, aylar veya yıllar içinde ortaya çıkabilir. Cinsel organların etrafında herhangi bir yerde topaklar olarak beliren siğiller bazı durumlarda boğazda, ağızda, dudakta veya dil üzerinde de görünebilir. Genital siğil tedavisiyle;

  • Ağrı ve kaşıntı giderilir.
  • HPV’yi diğer insanlara yayma riskini azaltılır

Genital siğiller için yapılan tedaviler şunlardır:

Tropikal kremler

Doktorlar tropikal kremleri reçeteli ya da reçetesiz olarak verebilir. Düzenli siğiller için reçetesiz satılan ilaçların genital siğilleri tedavi edemediğini unutmamak gerekir. Genital siğiller için önerilen kremler şunlardır:

Genital Siğiller Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sinecatechins (Veregen krem)

Bu krem ​​yeşil çay ekstraktından yapılır, dış ve anal genital siğillerin tedavi edilmesi için reçete ile satılır. Bu kremi 4 ay boyunca günde üç kez etkilenen alana uygulayabilirsiniz. Veregen krem son derece etkilidir ve çoğu insanda siğillerin tamamen geçmesini sağlar.

Kremin yan etkileri arasında; yanma hissi, genital bölgede ağrı veya rahatsızlık, kaşıntı ve kırmızılık gösterilebilir.

İmikimod krem

Imikuimod krem hem dış genital siğillerden kurtulmak için hem de bazı cilt kanserlerini tedavi etmek için kullanılır. Merhem haftada en az 3 gün, en fazla 4 ay boyunca doğrudan siğillere uygulanır. Imikuimod ayrıca bir kişinin bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve HPV enfeksiyonuna karşı savaşmasına yardımcı olabilir. Bununla birlikte, yapılan çalışmalarda bu kremi kullanan insanların yüzde 50’sinde siğillerin tedavi edildiğini göstermiştir.

Kremin başlıca yan etkiler şunlardır: Genital bölgede kızarıklık veya şişme, yanma hissi, kaşıntı ve hassaslık.

Genital Siğiller Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kriyoterapi

Kriyoterapi, genital siğillerin dondurulması için sıvı azot kullanılmasıdır. Azot, her siğilin etrafında bir blister oluşturur ve kabarcıklar iyileştikçe siğiller düşer. Kriyoterapi hızlı ve etkili bir çözümdür, ancak birçok insan zaman içinde siğillerin tekrarlanmasını önlemek için birden fazla kriyoterapi tedavisi olmak isteyebilir.

Kriyoterapinin yan etkileri şunlardır: Ağrı, genital siğillerin olduğu yerin şişmesi ve hafif bir yanma hissi.

Elektrodesikasyon

Bu prosedürde, bir cerrah genital siğilleri elektrik akımıyla yakar. Kurutulmuş doku daha sonra siğilden arındırılarak uzaklaştırılır. Elektrodesikasyon yönteminde kişiler genellikle genel anestezi alırlar. Bu yöntemde iyileşme süresi 4 ila 6 hafta arasında değişebilir.

Genital siğiller için elektrodesikasyon çok etkili bir tedavi şeklidir. Kontrollü çalışmalar, bu tedaviyi alanların yüzde 94’üne kadarının 6 hafta sonra siğillerinin tamamen yok oldğunu göstermiştir.

Elektrodesikasyonun yan etkiler şunlardır: Kanama, enfeksiyon, yara ve cilt renginde değişiklikler.

Lazer ameliyatı

Genital siğillerin tedavisinde lazer ameliyatı da etkili bir tedavi şeklidir. Lazer ameliyatında siğilin dokusunu yakmak için lazer ışığı kullanır. Kişiler, siğillerin sayısına ve büyüklüğüne bağlı olarak genellikle lokal veya genel anestezi alır.

Genital siğiller için lazer ameliyatı hangi durumlarda gereklidir?

Doktorlar erişilmesi zor, başka yollarla tedavi edilmesi mümkün olmayan, geniş bir alana yayılmış, çok belirgin olan siğiller için lazer ameliyatını önerirler. Siğillerin ameliyat ile alınması sonrasında iyileşme yaklaşık 4 hafta sürer.

Lazer cerrahisinin yan etkileri şunlardır: Kanama, yara, genital bölgede ağrı ve tahriş.

Bir kişinin HPV’si varsa, cinsel aktiviteye başlamadan önce bunu eşine söylemesi çok önemlidir. Kişiler en az 2 hafta boyunca siğil tedavisi sonuç verinceye kadar cinsel ilişkiden kaçınmalıdırlar. Böylece herhangi bir hastalığa yakalanma riskini azaltabilirler. Bununla birlikte, HPV hala hiç siğil olmasa bile insandan insana yayılabilme riski vardır. Prezervatif gibi korunma yöntemlerini kullanmak HPV ve diğer enfeksiyonları iletme riskini azaltacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz