Ana SayfaHastalıklarGenital Bölge Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Genital Bölge Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

-

Bir kadın için temizlik ve titizlik her zaman önemli olmuştur. Özellikle genital bölge bakımı özen ve dikkat daima ister. Bir takım yanlış uygulamalar, temiz çalışılmaması ve ya kalıtımsal sorunlar sonucunda genital bölgelerde irili ufaklı sivilceler daha kötü bir sonuçla çiban olarak adlandırdığımız içi yoğun irin dolu yapılar oluşur.

Çoğunlukla kılların genital bölgede yeni yeni çıkmaya başladığı zamanlarda sivilceler çoğalır ve bu gayet normaldir. Tehlikeli bir durum olmasa da fazlasıyla rahatsız edici, özgüven kırıcı, sinir bozucu bir durumdur. Hormonların dengesizliği batık kıllara, kıl dönmelerine neden olur. Bu durumla özellikle ergenlik sürecinde daha sık karşılaşılır.

Tedavi için uzman doktora başvurulabilir. Antibakteriyel losyonlar kullanılabildiği gibi daha uzun sureli ve ilaçlı tedavilerde gerekebilir. Bitkisel çözüm yöntemleri sivilce oluşumu ve lekelerini önleyebilir. Yalnız kalıcı bir çözüm garantisi vermeyebilir. Elma sirkesi, beyaz kil ve kayısı yağı karışımı sivilce ve lekelerinin üzerine sürülürse, yirmi dakika civarı nemli bir bez ile bekletilirse ve bu işlem düzenli bir şekilde bir kaç ay sürdürülür ise tedaviye cevap vereceği öngörülür.

Bir başka bitkisel çözüm ise adaçayı ve biberiyeyi kaynar suda demleyip on beş dakika sonra ılık su ile durulayın. Saf alkolle bu karışımı sivilcelerin yoğun olduğu bölgelere pamuk yardımıyla masaj yaptıktan sonra sivilcelerde azalma görülecektir.

Genital bölge sivilcesi tedavi süresi yaklaşık iki ayı bulan bir tedavidir. Daha sonra tekrarlayabilir. Giyilen iç çamaşırın dar olması sivilce ağrılarına sebep olabilir. Bölgede kıl yoğunsa da kaşıntı yoğun ve ağrılı geçebilir. Ağda işlemi sonrası açılan gözenekler temizlenir, pamuk yoğunluklu ve dar olmayan iç çamaşırları tercih edilirse sivilce oluşumunda azalma görülecektir. Fakat tüm çabalara rağmen hala rahatsızlık vermesi durumunda uzman doktorlarca tedaviye gidilmesi en doğru sonuca ulaşmayı sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz