Ana SayfaModaGençlerde En Yaygın Yeme Bozuklukları

Gençlerde En Yaygın Yeme Bozuklukları

-

Eğer bir gencin anne ya da babasıysanız, yemek yemeleri ile ilgili sorunlarla karşı karşıya kalma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Birçok genç, yanlış yeme davranışları gösterme eğilimi gösterir. Eğer çocuğunuz sağlıklı yiyeceklerden uzaklaşıyorsa, yemek yemiyorsa ya da yemekten hemen sonra banyoya gidiyorsa, bir yeme bozukluğundan muzdarip olma ihtimali yüksektir. Gençler her daim birbirleriyle yarış halindedir. Günümüzde en çok kaygılandıkları şeylerden biri de kilo almaktır. Yeme bozuklukları da bu noktada kendini gösteriyor. Peki, gençlerde en yaygın görülen yeme bozuklukları nelerdir?

1. Anoreksiya

Anoreksiya

Genç yaşlarda en sık görülen yeme bozukluklarından biridir. Çocuğunuzda anoreksiya varsa, gün içinde aldığı kalori miktarını bilinçli olarak azaltacaktır. Bu yeme bozukluğu genellikle ergenlerde ve kızlarda daha yaygın olarak görülür. Aslında, genç kızlarda, genç erkeklere oranla 10 kat daha fazla görülür. Belirtilerinden bazıları şöyledir;

  • Aşırı ve ani kilo kaybı,
  • Kan sayısında anormal düşüş,
  • Baş dönmesi ve bayılıyor gibi hissetme,
  • Saçlar, kemikler ve tırnaklarda kırılganlaşma,
  • Adet döngüsünde durma

2. Bulimia Nervosa

Bulimia Nervosa

Eğer çocuğunuzda bulimia varsa, sık sık bir şeyler yiyip içtiğini gözlemleyebilirsiniz. Bulimia, anoreksiya’nın tam tersidir. Çocuğunuz kendini yemeklerden mahrum bırakmaz, ancak kilo almayı önlemek için yemekten sonra kusarak yediklerini çıkartır.

3. Orthorexia Nervosa

Orthorexia Nervosa

Gençlerde yaygın olarak görülen bir başka yeme bozukluğu türüdür. Çocuğunuz yalnızca sağlıklı gıdalar yemeye takıntılı olabilir ya da yediği, içtiği yer şeyi sürekli olarak takip edebilir. Bu, bir süre sonra zorlayıcı bir davranışa dönüşebilir.

4. Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu 
Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu 

Bulimia ile benzer bir yeme bozukluğudur. Her ikisinde de yemekten mahrum kalınmaz. Ancak Bulimia’nın aksine, düzensiz beslenme şekli yüzünden çocuğunuz suçluluk duyabilir ve dolayısıyla sosyal ortamlardan tamamen çekilebilir. Eğer tıkınırcasına yemek bozukluğu uzun süre devam ederse; Tip-2 diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, kalp ve safra kesesi ile ilgili problemler ve kanser gibi ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz