Ana SayfaModaGenç Yaşta Saçlarımız Neden Grileşir?

Genç Yaşta Saçlarımız Neden Grileşir?

-

Saçlar neden grileşir? Neden bazı insanların saçları genç yaşta griye döner? Kilo verme hızının az ya da çok olmasının yanı sıra yoğun egzersizin gri rengi hızlandırdığına dair herhangi bir kanıt var mı? Erkekler yaşlanırken saçları daha çok griye dönerken, diyet yapan kadınların “önce” ve “sonra” fotoğraflarında saç rengini değiştirdiklerini fark edilmiştir.

Saçlar ne zaman grileşir?

Her saç folikülünün tabanındaki melanosit olarak adlandırılan hücreler, hastalığa ve çevresel etkilere maruz kaldıkça ya da basitçe yaşlandıkça saçlar zamanla griye döner.

Paleontolog  doktor  James Kirkland’a göre herkesin yaşamı boyunca sahip olduğu gri tüyleri vardır, fakat gri tüylerin oranı, genetik, cinsiyet ve etnik kökene göre 40’lı veya 50’li yaşlarda artma eğilimindedir. Asyalıların saçları Kafkasyalılara nazaran daha geç grileşir. Kadınların saçları ise genellikle erkeklerden daha sonra grileşir. Saçın griye dönme yaşını öncelikle genetiğiniz belirler fakat anne ve babanızdan birinin saçları ya da her ikisinin de saçları erken yaşta ağarmışsa sizin de yaşıtlarınıza oranla erken yaşta bile olsanız saçlarınızın grileşme olasılığı hayli yüksektir.

Saçların grileşmesine neden olan şeyler nelerdir?

Sigara içmek saç renginin değişmesini hızlandırabilir. Ayrıca erkenden grileşen saçlar otoimmün (bağışıklık sisteminin çok aktif olması sonucu vücudun kendi dokularına zarar vermesi), tiroid veya kalp hastalıklarının habercisi olabilir.

Genç Yaşta Saçlarımız Neden Grileşir?

Cleveland Kliniği’nden saç dökülmesi konusunda uzmanlaşmış dermatolog Dr. Wilma Bergfield, 2. Dünya Savaşı sırasında toplama kamplarında tutulan ve uygun beslenemeyen insanların saçlarının erkenden grileştiğini, her şeyi pigment üreten hücrenin sağlığının belirlediğini, buna karşılık kilo kaybı veya egzersiz yüzünden saçların grilediğine dair bir bilgisi olmadığını söylüyor.  Bergfield’e göre, tüylere zarar veren, hızla kilo kaybına neden olan ya da kemoterapi gibi yoğun etkinlikler, saçın renginin değişmesine değil saçın dökülmesine neden olan tedavilerdir.

Saçların grileşmesini engelleyen bir ilaç var mıdır?

Ne yazık ki saç rengini düzeltmek için onaylanmış bir ilaç yok. Saç dökülmesine iyi geldiği yönünde araştırmalara konu olan minoxidil ilacının, melanositleri canlandırdığı ve saç rengini bazen de olsa geri kazandırdığına dair kimi bilim adamları hemfikir olmuşlardır. Fakat bu konuda kesin bir bilgi henüz yayınlanmamıştır.

[irp posts=”2297″ name=”Saçlarınızın Sağlıklı Görünmesi İçin Bitkisel Öneriler”]

Kronik stresin saçın grileşmesine neden olup olmadığı henüz bilinmeyen bir faktördür. Devamlı stres altında çalışan kişilerin saçlarının erkenden renk değiştirdiği bilindiği halde bu konuda yeterli kanıtlara ulaşılmış değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz