Ana SayfaBeslenmeGeceleri Uyumanıza Yardımcı Olacak Yiyecekler

Geceleri Uyumanıza Yardımcı Olacak Yiyecekler

Uykuya yardımcı olabilen yiyecekler.

-

Bazı geceler uykunuz çabuk ve kolay bir şekilde gelir ve bunu fark edene kadar rüya alemine dalmışsınızdır bile. Ama bazı geceler, uyku çok zor bir hal alabiliyor.

İster yaklaşan bir etkinliğin küçük ayrıntılarını düşünüyor olun, ister büyük bir çalışma projesi üzerinde stres yaşayın. Arkadaşlar, aile üyeleri, evcil hayvanınız, çocuklarınız, partneriniz, arabanızdaki garip sesler. Hemen hemen herkes, bu tarz gecelerde sabahın erken saatlerine kadar yatakta uyuyabilme sorunu yaşar, çünkü beyinleri bir dakika bile kapanmaz.
Uyku ilaçları ya da meditasyon, uykunuzu almanıza yardımcı olacak herhangi bir şeyi önermek cazip gelse de, daha huzurlu ve canlandırıcı bir uykunun cevabı aslında ne yemeyi tercih ettiğinizde olabilir. Gün içinde ya da yatmadan önce atıştırmalık olarak yediğiniz yiyecekler bu durumu değiştirebilir.
Bazı yiyeceklerin uyumanıza yardımcı olabileceğini bilim söylüyor. Vücudunuzun ve beyninizin istirahat etmesine istekli olmaktan ziyade, biraz zahmetle uyku öncesi atıştırmalıklarınızı düzeltmeye yönelik bir şeyler yapabilirsiniz. Çok basit şekilde, her zamanki kahvaltı rutininizi değiştirebilirsiniz ya da daha önce yemediğiniz yeni yiyecekleri denemeye çalışabilirsiniz. Daha iyi, daha dinlendirici bir uyku ve lezzetli bir atıştırmalık rutini kazanabilirsiniz. Peki bu yiyecekler nelerdir?
#Fıstık Ezmesi
Fıstık ezmesini uyku artırıcı bir gıda yapan özellik nedir? Birçok gıda belirtildiği gibi, fıstık ezmesi (ve yer fıstığı) dahil olmak üzere, uyku artırıcı amino asit içerir. Fıstık ezmesi iyi bir protein kaynağıdır, bu da karnınızın sizi uyumaya yetecek kadar dolu hissetmesine yardımcı olabilir.
#Humus
Humus, bir süredir moda olmuş olan bu yiyecek de uyumanıza yardımcı olur. Buğday püresiyle biraz humus yemeniz daha dinlenmiş bir şekilde uyanmanıza yardımcı olabilir.
#Yoğurt
Süt ürünleri (yoğurt dahil), uykuyu arttırmaya yardım eden triptofan içerir ve bildiğiniz gibi iyi bir kalsiyum kaynağıdır.
#Bezelye
Kesinlikle tipik yatmadan önce atıştırmalığı olmasa da, bezelye sağlıklı ve üretken uykuya teşvik konusunda yardımcı olabilir. Sebze olarak mükemmel bir seçimdir. Yeşil bezelye yazlık bir muamele görürken, bölünmüş bezelye soğuk aylarda yavaşça kadifemsi bir çorbaya konabilir.  Uykunuzu hızlandırabilir.
#Patlamış Mısır
Patlamış mısırı sevmeyen var mı? Geç saatlerin aperatiflerinden biri; hızlı, az yağlı (ya da yağsız) bir patlamış mısırdır. Çıtır çıtır ve tuzlu ama yine de oldukça sağlıklı patlamış mısır, akşam yemeği seçiminden sonra çok da kötü sayılmaz. Ve en sevdiğiniz TV şovunun ya da iyi bir film maratonunun birkaç bölümü ile harika gidiyor. Daha da iyisi, patlamış mısır uyumanıza yardımcı olabilir. Patlamış mısırda bulunan besinler doğrudan gece uykusuzluğunuza katkıda bulunmazken, gün içinde yediğiniz triptofanın beyninize getirilmesine yardımcı olur ve böylece sizi uyutabilir.
#Kiraz
Kirazın hastalıklı tatlı şekerleme çeşitliliğinden ziyade, sağlığa oldukça çok yararı var. Kiraz suyu (ya da bir kase kiraz) hemen hemen her gün atıştırmalıkların en kolayıdır ve günün herhangi bir zamanı için değerlendirilebilir. Ancak, akşam yemeği sonrası atıştırmalıklarınız için bunu düşünmek isteyebilirsiniz.  Çünkü kirazlar, özellikle de (tatlı olmayan) çeşitlilikte olanlar, geceleri daha sağlıklı bir şekilde uyumanıza yardımcı olur.
#Badem
Bir avuç bademi yatağa gitmeden önce yerseniz uykunuzun hızlandırmaya yardımcı olduğunu ve daha iyi bir uyku uyuduğunuzu görebilirsiniz.
Bonus: Badem kalbiniz için de iyidir. 🙂
#Muz
Muz, daha çok kahvaltıda ya öğleden sonra atıştırmalıklarda gördüğümüz bir yiyecektir. Ama bunu tekrar düşünmemiz gerekebilir. Muz uyku öncesi iyi bir atıştırmalıktır çünkü hem kasları gevşetmeye ve uykuya yardımcı olan hem de potasyum kaynağı bir yiyecektir. Buna ek olarak, muz serotonin ve melatonine dönüşen triptofan içerir; sizi sakinleştirmeye ve sizi uyumaya hazırlar.

çikolata

#Bitter Çikolata
Çikolata, şimdiye kadar olan yiyecekler arasında herkesin favori uyku zamanı atıştırmalığı olabilir. Çikolata uykuyu da içeren her şeyi biraz daha tatlı hale getirir.
Hem gün boyunca hem de yatmadan önce yediğiniz bu yiyecekler, uyku kalitenizi arttırmanıza ve daha çabuk uyumanıza yardımcı olabilir. Triptofan, magnezyum ve benzerlerini içeren yiyecekler, uykunuzu iyileştirmek için iyi seçimlerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz