Ana SayfaHamilelikGebelikte Yüzmenin Faydaları

Gebelikte Yüzmenin Faydaları

Hamile İken Yüzmek...

-

Gebelikte Yüzmenin Faydaları Nelerdir? Yüzme, hamileyken egzersiz yapmak için güvenli ve keyifli bir yoldur. Dolaşımınızı geliştirir, kas gücünüzü artırır ve dayanıklılık oluşturur.

Birçok annenin gebelikte yüzmeyi tercih etmesinin ana nedeni, kendilerini ağırlıksız ve son derece rahat hissettiren bir dalış yapmaktır. Suda yüzmek, sizin dayanıklılığınızı arttırmanın yanısıra serinletmeye yardımcı olur. Egzersiz yaparken çok sıcak olmaktan endişelenmenize de gerek yoktur.

İyi Egzersiz İçin İpuçları

Hamile kalmadan önce güçlü bir yüzücü iseniz, normal rutine devam edebilmelisiniz. Bir süre sonra hamile kaldığınızda yüzmeye başlamak güvenlidir. Yine de planlarınızı doktorunuza söylemeye değerdir ve yüzme sporuna başlamadan önce bu durumu doktorunuzla paylaşmaktan asla çekinmeyin.

Yavaş başlayın ve kolaylaşın. Tek yapmanız gereken tek şey, bebeğiniz doğduktan sonraki aylar boyunca zorlu eğitim oturumlarını kurtarmaktır.

Sizin için rahat hisseden bir stil seçin. Eğer pelvisinizde herhangi bir ağrı hissederseniz, yüzdüğünüz stili bırakarak yerine başka bir stil seçin.

İlk Üç Aylık Dönem

Eğer enerjiniz varsa, iki günde en az 20 dakika yüzün. Sabah erken saatlerde yüzmek, sabah hastalıklarını savuşturmanıza ve günün geri kalanında enerjinizi arttırmanıza yardım edebilir.

İkinci Trimester İpuçları

Gebelikte bebeğiniz büyüdükçe yüzmeyi kesmenize gerek yok. Su egzersiz yaparken eklemleri destekler, sizi yaralanmaya karşı korur.

Üçüncü Trimester İpuçları

Hamileliğinizin sonuna kadar yüzmeye devam edebilirsiniz, ancak sularınız koptuktan sonra bu spordan vazgeçmelisiniz.

Katılabileceğim Sınıflar Var Mı? Nitelikli bir eğitmen tarafından sunulan prenatal sualtı egzersiz sınıflarına dikkat edin. Bu sınıflar çok eğlenceli olabilir ve diğer annelerle tanışma şansı verirler, aynı zamanda egzersiz yaparken yeni arkadaşlıklar kurmak, gebelik sürecinde sizlere yarar sağlayacak ve psikolojik sorunlara yakalanmaktan da bir nebze olsun uzak kalmanıza yarayacaktır. Suda egzersiz, sırt ağrısı ve el ve ayaklarınızdaki şişme gibi gebelik rahatsızlıklarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Tatbikatları kalça derinliğinde yapabileceğiniz için, bir sınıfa girmek için yüzmeniz gerekmez. Katılmamanız için tıbbi sebepler olmadıkça, gebeliğiniz boyunca ders alabilirsiniz.

Yüzme, hamile kadınlar için mükemmel bir egzersizdir. Hamilelik öncesinde egzersiz yapan kadınlar ve hamile olduklarını fark ettikten sonra egzersiz yapmayı seçen kadınlar yüzmek mükemmel bir adaydır ancak herhangi bir egzersizde olduğu gibi, göz önüne alınması gereken sınırlamalar ve güvenlik sorunları vardır. Yüzme, birçok egzersiz şekli gibi açık havada gerçekleşebilir ve elemental tehlikeler için risk oluşturabilir.

Egzersiz Olarak Yüzme

Doktorunuz sizi egzersiz için yeterince sağlıklı görürse, yüzme ideal bir aktivitedir. Yüzme eylemi, üst ve alt vücudun geniş kas gruplarını işlerken, aerobik ve koşu gibi yüksek etkili aktivitelerin tehlikelerini ortadan kaldırır. Düşük riskli yaralanma riskine ek olarak, yüzme hamile kadınların suyun içinde daha az ağırlık hissetmelerine olanak tanır. Alt sırtta ve alt vücut kaslarındaki basınç hamilelikteki kilo artışına atfedilir ve neredeyse imkansız olur.

Açık Havada Yüzme Önlemleri

Dışarda yüzerken güvenlik önlemi almak önemlidir. Suya girmeden önce güneşten koruyucu ürününüzü ve her 60 ila 80 dakikada bir uygulayın. İyi bir kural olarak sudan çıktıktan sonra yüzdükten sonra güneş kremi uygulamasını tekrar uygulayın. Havuz kurallarını daima göz önünde bulundurun. Bu kurallar çocuklar için tasarlanmış gibi görünebilir, ancak birçok yetişkin havuzlarda yüzerken güvensiz su alışkanlıkları uygular. Okyanusta yüzme, gelgitler, özellikle gelgit uyarıları dikkat edin.

Kapalı Alanda Yüzme Önlemleri

İç mekanda yüzerken, güneş ışınlarına maruz kalma riski yoktur, ancak temel yüzme kuralları halen geçerlidir. Havuzun kenarında koşu, dalış veya tehlikeli oyunlardan uzak durulması gerekmektedir. Havuzun kenarında toplanan su bir kayma tehlikesi olabilir ve hamile bir kadın olarak, yapmak istediğiniz son şey kayma ve havuzun kenarına düşmektir. Klorlu havuzlar hamile kadınlar için hiçbir risk oluşturmaz, ancak klorla işlem görmeyen havuzlar tehlikeli bakterilerle dolup taşabilir, bu nedenle klor seviyelerini düzenli olarak kontrol edin. Havuzlar genellikle hamile kadınlar için normal sağlıklı menzile dahil 28-30 derece dereceye kadar ısıtılır.

Yüzme, gebe olmayan kadınlar için de mükemmel bir egzersizdir. Birçok tıp uzmanı, yatak istirahatinde hamile kadınların, sağlıklı ve tehdit altında olmayan bir hamilelik egzersizi rutini korumak için zaman zaman havuzda yüzmeye mutlaka zaman ayırmalarını önermektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz