Ana SayfaHamilelikGebelikte Yatak İstirahatı

Gebelikte Yatak İstirahatı

-

Gebelik aslında çoğu süreçleri kolay ve sorunsuz bir şekilde atlatılan bir süreçtir. Çoğu gebe kadın bu süreci sosyal aktivitelerini, işyerinde gerçekleştirmek zorunda oldukları işleri ve ev işlerini yaparak geçirebilirler. Fakat bazı kadınların vücutlarında hamilelik nedeni ile oluşan sorunlar yüzünden doktor bir zaman sonra hamileliğin geriye kalan dönemini yatak istirahatı yaparak geçirmelerini söylerler.

Yatak istirahatı yapmak çoğu kadın için aslında zordur. Genç dönemdeki hamileliklerde kadınların en aktif ve hareketli dönemleri olduğu için bu süreci yatakta geçiren kadın her zaman sıkılacak ve hamileliğin bir kısmını sıkıntılı bir dönem olarak atlatacaktır. Fakat çoğu gebe kadına doktor tarafından yatak istirahatı verildiğinde durum gerçekten hem anne hem de bebek için ciddidir.

Gebe Kadınlarda Hangi Durumlarda Yatak İstirahatı Gerekli Olur?

Genellikle yatak istirahatı hamilelik devresi dördüncü aya geldiğinde verilmektedir. Çünkü bu süreçlerde genellikle annede oluşan rahatsızlıklar sebebi ile bebeğin düşme olasılığının başladığı görülmektedir. Bu süreçte kadınlar genellikle hamileliğin geriye kalan beş ayını yatak istirahatı yaparak geçirmek zorunda kalabilir. Bazı kadınlar için bu sorun farklı aylarda da oluşabilir bazılarında bebeğin erken doğum tehlikesi olduğu için doktor tarafından gebe kadına yatak istirahatı verilebilir. Gebe kadınlarda hangi durumlarda yatak istirahatı doktor tarafından verilebilir?

Serviskte İncelme Ya Da Açılma: Doğum denildiğinde erken doğum durumu her zaman tehlikeli hale getirmektedir. Erken doğumda bebek ölüm oranları oldukça yüksektir. Doğumun başladığının işareti olan serviskte incelme ve açılma görünmesi doğumun daha başlamaması gereken süreçte hamile kadınlar için oldukça tehlikelidir. Bu işaret her zaman doğumun başlama ihtimalinin olduğunu göstermektedir. Genellikle beş aydan sonraki gebeliklerde oluşma ihtimali bulunmaktadır. Bu süreçte genellikle gebe olan anneye yatak istirahatı ve ilaç takviyesi verilerek bu sürecin geçmesi beklenir. Genellikle bu süreç doğuma kadar yatak istirahatı ile atlatılabilen bir süreçtir.

Çoğul Gebelikler: Anne karnında birden fazla olabilen bebek sayısı iki, üç hatta dört tane bile sıklıkla görülebilmektedir. Bu da anne rahmine birden çok bebeğin yüklenmesi demektir. Çoğul gebeliklerde düşük tehlikesi her zaman bulunur. Bu süreçte doktor tarafından eğer gebe kadında kanama, akıntı veya adet sancısına benzeyen sancılar varsa son üç ayında mutlaka yatak istirahatı yapması istenir.

Kötü Obstetrik Öykü: Daha önceden ölü doğum yapmış veya birden fazla düşük geçirdiğinden dolayı bebek sahibi olamamış gebe kadınların doktor tarafından yatak istirahatı yapması istenir. Çünkü bu sıkıntının tekrardan yaşanması olası olduğundan hiçbir kötü belirti olmasa da hastanın yatak istirahatı yapması istenir.

İntrauterin Gelişme Geriliği: Diğer adı ile (Intrauterine growth retardation, IUGR) gebelik ayına göre bebeğin gelişiminin anne karnında ilerlemediği dönemlerde doktor tarafından gebe kadınlara yatak istirahatı verilmektedir. Genellikle bu sıkıntılı durum; uyuşturucu madde kullanan annelerde, daha önceden sıklıkla düşük yapmış annelerde, gebe kalmadan önceki kilosu çok az olan anne adaylarında, sigara içen annelerde, yaşı çok genç olan annelerde ve dengeli beslenemeyen annelerde olabilir.

Komplikasyonlar: Gebelik sürecinde gebe annenin vücudunda oluşan bir takım rahatsızlıklar gebelik komplikasyonları olarak bilinmektedir. Buna sebep olan rahatsızlıklar; bir takım iltihaplanmalar, suçiçeği hastalığı, gebeliğin son üç ayında geçirilmiş olan kanamalardan dolayı oluşan rahatsızlık, hidatidiform mole (anne ile bebeğin arasındaki kan alıp vermede sorun), yüksek tansiyon, damarlarda kan pıhtısı oluşması, Rh (kan) uyuşmazlığı, gebelik diyabeti, rahim ağzı yetmezliği ve dış gebelik sayılabilir.

Preklampsi: Gebelik zehirlenmesi olarak bilinen preklampsi, genellikle yüksek tansiyon nedeni ile idrarda protein görülmesi ile oluşan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkta annede yüksek oranda ödem görülebilir. Bu süreçte doktor gebe anneden yatak istirahatı isteyebileceği gibi, düşük tehdidi olan bebeğin hayata devam edebilmesi için anneye ilaç takviyesi de yapılabilir. Preklampsi genellikle; obez annelerde, 18 yaşından küçük hamileliklerde ve ikiz gebeliklerde görülmektedir.

Vajinal Kanama: Bazı kadınlarda hamilelik döneminde kadınlarda vajinal kanama oluşur. Vajinal kanamanın hamile kadınlarda görülmesi her zaman bebeğin düşük riskini hamilelik hangi süreçte olursa olsun akla getiren belirtilerden birisidir. Vajinal kanamanın sebepleri;  erken doğum eylemi, düşük yapma riski, dış gebelik, molar gebelik (üzüm gebeliği), plasenta dekolmanı ( plasentanın erken ayrılması) olarak sayılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz