Ana SayfaHamilelikGebelikte Uyku Bozukluğu

Gebelikte Uyku Bozukluğu

-

Her hamile kadının ortak sorunu gece uykularının gelmemesidir. Tüm hamile kadınlar neredeyse hamileliklerinin başladıkları süreçten bitimine kadar hiç uyuyamamaktan veya uyusalar da uykularını tam olarak alamamaktan şikayet ederler. Hamileliğin ilk üç ayında hormonların değişim göstermesi ile gece uykuları olmayan hamile kadınların daha sonrasında ise bebeğin anne karnında gelişmesi ile birlikte nefes almada zorluk ve doğumun yaklaşmasıyla stres yapmak gibi sorunlardan uyku sorunu yaşadıkları görülür.

Uykunun besin almak kadar değerli olduğu bilinmektedir. Hamilelik döneminde de düzenli bir uykunun sağlığa büyük bir katkısı bulunmaktadır. Fakat bir çok sebepten uyuyamayan hamile kadınların daha sonrasında sinirlilik hali, kalp çarpıntısı, yorgunluk ve ruhsal durum değişiklikleri yaşamalarına sebep oluyor.

Gebeliğin Son Üç Ayında Uykusuzluk

Hamilelik başladığında da çoğu kadında uykusuzluk görülse de en fazla bebeğin anne karnında büyümesinin izlenebildiği son üç ayda hamile kadınlarda çok daha fazla uykusuzluk olabiliyor. Bu da annenin bebeği taşımasındaki güçlükten, doğum ile ilgili sorunların nasıl atlatılacağı stresinden oluşabiliyor. İlk kez anne olacak olanlarda daha çok gece uykusuzluğu görülürken bunun büyük bir sebebi uzmanlar tarafından stres kaynaklı olarak görülüyor.

Çoğu kadın hamileliğin son evresinde çok fazla kilo aldıkları için uyku sorunu yaşayabiliyor. Çünkü çok fazla kilolu olmaları geceleri uyku apnesi ile karşı karşıya kalmalarına sebep oluyor. Uyku apnesi eğer çok fazla gerçekleşirse anne karnındaki bebeğe bile zararı olabiliyor. Çünkü annenin bu atağı yaşadığı anda bebek de aynı anne gibi oksijensiz kalabiliyor.

Hamilelikte Oluşan uykusuzluk İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

 • Akşam saatlerinde çay ve kahve gibi kafein içermekte olan içeceklerden mutlaka uzak durulmalıdır. Eğer tiryakilik aşamasında kafein isteği varsa gün içinde bu içecekler tüketilebilir.
 • Yatmadan önce kısa bir yürüyüş uyku durumunu değiştirebilir. Çünkü egzersiz her zaman kan dolaşımını hızlandırdığı için insanın daha iyi uyumasını sağlamaktadır.
 • Akşam yemeği yenildiğinde hemen yatılmamalı, yatma saatinden en az üç saat önce akşam yemeği yenilmelidir.
 • Kilo almamak için sadece besin değeri olan gıdalar tüketilmeli asla abur cubur tarzı atıştırmalıklar veya ağır karbonhidrat tüketilmemelidir.
 • Gün içinde mutlaka bir miktar süt, yoğurt veya protein içeren besinler tüketilmelidir.
 • Gün içinde mutlaka bir miktar sebze tüketilmelidir.
 • Bağırsak dolaşımını durduracak yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Akşam yemekleri sindirimi kolay yiyeceklerden seçilmelidir. Yağlı ve ağır olan yemekler mideye baskı yapacağından uyku sorunu yaşanabilir.
 • Aç kalmak da uykusuzluk yapabilir bu yüzden yatağa çok fazla aç bir şekilde girilmemelidir.
 • Gece yatmadan önce sürekli uykusuzluk çekiliyorsa üç kaşık kadar yoğurt tüketilebilir.
 • Uykusuzluk derecesi çok yüksek boyutta ise mutlaka doktora başvurulmalı ve doktor tarafından verilecek hafif sakinleştiriciler içilmelidir

Rahat Bir Uyku İçin Nefes Egzersizi Yapılabilir

Hamile kadınların hamilelikleri boyunca ilaç içmeleri veya farklı yapıda kârı ve zararı hesaplanamayan bitki çayları içmeleri yasaktır. Çünkü daha tam olarak gelişim gösterememiş anne karnındaki bebeğin bu bitki çaylarından ve kimyasal ilaçlardan zarar görmeleri muhtemeldir. Doktorlar tarafından uykusuzluk için genellikle hamile bayanlara güncel geçiştirici çözümler üretmeleri söylenir. İlaç tedavisi uykusuzluğu çok ileri boyutta olan hamile kadınlara yapılabilir. Fakat ilaç tedavisi yapılmak istendiğinde ilacın kâr ve zarar bebeğe ve anneye ne kadar etki eder doktor tarafından hesaplanmalıdır.

Eğer mide yanması, bedenin bir yerinde ağrı gibi sorunlardan dolayı uykusuzluk yaşamıyorsa hamile kadınlar rahat bir uyku çekmek için nefes egzersizleri yapabilir. Nefes egzersizleri hamilelik sürecinde yaşanmakta olan metabolik, fiziksel ve psikolojik vücut ve zihin değişimlerine ayak uydurmak için yapılmaktadır. Bebek doğana kadar yapılan nefes egzersizleri annenin hem daha kolay doğum yapmasına hem de iyi bir hamilelik süreci yaşamasını sağlamaktadır.

Hamile kadınların nefes egzersizi streslerini yok eder, sağlıklı nefes almasını kolaylaştırır, daha kolay doğum yapmalarını sağlar ve mide yanmalarını tamamen yok eder. Peki; nefes egzersizi nasıl yapılmalıdır? Karına doğru burna doğru güçlü bir nefes alınmalıdır. Nefes dört saniye kadar tutulmalı ve daha sonra ağız ıslık çalma pozisyonuna sokularak nefes verilmelidir. Bu nefes tekniği ile kişi diyaframını çalıştırarak hamileliğinin iyi geçmesine büyük bir katkı sağlayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz