Ana SayfaHamilelikGebelikte Tiroid Bebeğe Zarar Verir Mi?

Gebelikte Tiroid Bebeğe Zarar Verir Mi?

-

Bilindiği üzere hamilelik döneminde anne vücudundaki hormonların çalışma şekilleri değişmektedir. Bir nevi dengeleri bozulup alt üst olmaktadır. Hormonlardaki bu değişimler haliyle tüm vücudu da etkilemektedir. Bu hormonların değişiminden kaynaklı olan tiroidin gebeliğe olan etkisi ele alarak detayları ile açıklamaya çalışalım.

Vücutta hayati bir fonksiyonu olan tiroit bezleri, başta iyot eksikliği ve yaşlanma olmak üzere kalıtım, radyasyon vb. faktörler neticesinde işlevselliğini yitirerek sağlık problemlerine yok açabilmektedir.

Gebelikte Tiroidin Etkisi

Tiroit bezlerinin yeteri düzeyde iyot alınamaması sonucunda büyüyerek şişmesine bağlı olarak guatr hastalığı ortaya çıkmaktadır. Normalde standart oranlarda iyot kullanımı ile bu hastalık olağan seviyelere gelebilmektedir. Önemli olan guatrın farkına vararak doktor kontrolünde bilinçli hareket edilmesidir.  Gebelikte ise tiroit hormonları normalden daha farklı seyredebilir.

Bu da gebeliğin seyrini tamamen değiştirmektedir. Üstelik hem annenin hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkileyerek hayati derecelere gelebilir. Tiroidin kendisi doğrudan sıkıntılara sebep olmasa da sorunlara yol açan etkenlerin tetikleyici olmaktadır. Gebelikte tiroit bebeğe zarar verir mi sorusuna gelecek olursak Evet zarar verir diyebiliriz.

Hamilelikten önce anne adayı eğer tiroit olduğunu biliyorsa kadın doğum uzmanı ile gebeliğin ilerleyen süreçlerini kontrol altında tutarken aynı zamanda iç hastalıkları uzmanı ile de tiroit kontrolünü yürütmelidir. Anne karnında bebeğin gelişim bozukluğu ve zeka geriliğine sebep olabileceği gibi aynı zamanda bebeğin düşük olmasına da yol açabilir. Bu nedenle tiroit sıkıntısı olan anne adaylarının bu konu üzerinde hassasiyetle durması gerekir. Bebekler anne karnında iken gelişimlerini tamamlamak için iyoda da ihtiyaç duymaktadır.

İhtiyacı kadar olan iyodu almak için tiroit hormonları bebeğe yardımcı olmaktadır. Bu hormonların azlığı veya çokluğu bebeği olumsuz etkileyecektir. Özellikle 4. Aydan sonra başlayan beyin gelişimi için tiroit hormonları ciddi bir rol oynar. Yeteri kadar iyodun alınamaması yukarıda da bahsedildiği gibi bebeğin beyninde kalıcı hasarlara yol açabilir ve zeka geriliğine neden olur.

Kadınlarda Tiroidin Önemi

Kadınlık hormonu olan östrojen kadar önemli bir diğer hormon da tiroit hormonudur. Ergenlik dönemimin başlaması ile birlikte tiroit hormonları da salgılanmaya başlar. Adet başlaması ile birlikte salgılanan bu hormon hamilelikte ve menopoz döneminde de oldukça etkin bir rol oynar. Tiroit hormonu ergenlik döneminde adet durumunu geciktirebilirken hamileliği de geciktirebilmektedir. Bu hormonun salgılarının düzensiz olması hamileliği geciktirirken ilerleyen safhalarda tamamen engellemeye kadar gidebilir.

Kimlerde Tiroit Riski Daha Yüksektir?

Tiroit hastalığına yakalanma riski, ailesinde tiroit hastalığı, guatr hastalığı ve şeker hastalığı olan hamilelerde çok daha fazladır. Bu kişilerin yanı sıra gebelikten önce kanındaki anti-TPO antikoru değeri yüksek olan, tip-1 şeker hastaları ve daha önce tiroit hastalığı geçirmiş olan bayanların da hamilelik esnasında tiroit hastası olma riski yüksektir. Daha önce düşük yapmış olan hamilelerde de tiroit hormonlarının kontrolde tutularak hamileliği boyunca izlenmesi gerekmektedir.

Hamilelikten önce tiroit rahatsızlığı yaşamayıp da hamilelikle birlikte tiroit hasta olma ihtimali de bulunmaktadır. Çünkü hamilelik esnasında bayanların vücut hormonları dengesini kaybeder ve normalden farklı oranlarda seyredebilir. Hamilelikten önce herhangi bir sıkıntı olmasa bile bu risk mutlaka göz önünde bulundurularak doktor gözetiminde hareket edilmelidir.

Hamilelik esnasında oluşan tiroit hastalığı, hamleliğin ardından kendiliğinden kaybolarak hormonlar normal düzeye gelebilir. Doğumdan sonraki ortalama 6 aylık süreç içerisinde hormonlar ancak normal seviyelere gelebileceği için bu süreç yakından takip edilmelidir.

Gebelikte Tiroit İlaçları Kullanılabilir Mi?

Gebelik döneminden önce tiroit hastası olup da ilaç kullanan bayanlar, hamile kaldıklarında akıllarına ilk bu soru gelmektedir. Hamilelik öncesi kullanılan ilaçlar, ihtiyaç halinde hamilelikte de kullanılmaya devam edebilir. Fakat buradaki en önemli husus ilaçların dozlarının değişkenlik göstereceğidir. Bu nedenle hemen hemen her ay doktor kontrolünde ilaçların kullanım dozlarının yeniden ayarlanması gerekir. Doğumu takip eden yaklaşık 6 ay boyunca da bu kontroller devam ederek gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. İlaçların dengesiz bir şekilde kullanılması durumunda bebeklerde guatr çıkma riski oldukça yüksektir.

Gebelikte Tiroit Bebeğe Geçer Mi?

Tiroit hastalığı diğer genetik hastalıklarda olduğu gibi bebeklerde de ilerleyen yaşlarda görülebilir. Fakat bayanlarda görülme olasılığı çok daha yüksektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz