Ana SayfaHamilelikGebelikte Neler Serbest? Neler Yasak?

Gebelikte Neler Serbest? Neler Yasak?

Gebelikte Yasaklar Neler

-

Gebelik bir kadın için anne olmaya adım attığı ilk dönemdir. Her kadın için heyecan verici olan bu durum kişinin hayatında mutlaka bir takım değişikliklerin yapılmasını gerektiren zaman sürecini kapsamaktadır. Hamilelik sürecinde daha önce yaptığı bir takım davranışları ve yeme içme düzenini mutlaka değiştirmesi gerekmektedir. Hamilelik süreci bittikten sonra bebeği emzirme döneminde de kişi yeme içme düzenine dikkat etmelidir.

Gebelik döneminde sağlıksız yeme içme düzeni ve sağlıksız davranışlar her zaman bebeği de etkileyen faktörler arasındadır. Anne karnındaki bebek annenin her yediği gıdadan yararlanır. Anne sağlıksız yemekler tükettiğinde bebeğin de bu yiyeceklerden gıda aldığını mutlaka düşünmelidir. Beslenme konusu hamile bir kadının daha hamile kalmadan öncesinden beri dikkat etmesi gereken en önemli konudur.

Gebelikte Neler Serbesttir?

Kahkaha Atmak: Gülme krizi denilecek kadar üst düzeyde bile olsa kahkaha atmak gebelikte bebeğe zarar veren bir davranış değildir. Karnının sallanması gebe kadınların gülerken bebeğe zarar verecek düşüncesinin oluşmasını sağlamaktadır. Fakat mutlu bir anne her zaman bebeğin anne karnında sağlıklı büyümesi demektir.

Bebeğe Müzik Dinletmek: Bebeğin anne karnında müzik dinlemesi bebeğin beyin gelişimini etkileyen etkenlerdendir. 6 aydan sonra bebekler dışarıdan gelen müzik sesine karşı hareketleri ile tepki verebilir.

Karın Ultrasonu Ve Vajina Muayenesi: Doktor tarafından yapılan karın ultrasonu ve vajina muayenesinin anne ve bebek için bir tehlikesi bulunmamaktadır.

Omega 3 Balık Yağı Tüketimi: Balık hamile kadınlarda mutlaka içindeki mineral ve vitaminler açısından tüketilmesi gereken başlıca gıdalardan birisidir. En fazla gerekli olan vitamin değeri de balık içinde omega 3 dür.

Mikrodalga Fırın Kullanımı Ve Manyetik Kapılar: Yaygın olarak radyasyon yaydığı bilinen mikrodalga fırınların kullanımı aslında hamile kadınlar için zararsızdır. Fakat yine de biraz temkinli davranılmasında yarar vardır. Manyetik girişler; market, alışveriş merkezleri ve havalimanı gibi yerlerde bulunur ne kadar radyasyon alanları olduğu düşünülse de röntgen ışını değerinde bir ışın saçmazlar bu sebepten hamile kadınlar için kullanılmasının sakıncası yoktur.

Cep Telefonu Kullanımı: Son zamanlarda çok büyük bir oranda gün içinde elde tutulma alışkanlığı olan cep telefonunda radyasyon oranı oldukça yüksektir. Gebe kadınların cep telefonu kullanmasında aslında bir sakınca yoktur. Fakat gebelik süreçlerinde ölçülü bir şekilde kullanmaları tavsiye edilir.

Emniyet Kemeri Kullanımı: Emniyet kemeri kullanımı hamilelik sürecinde kesinlikle yasak değildir. Hatta araç sallanmalarında veya küçük çarpmalarda faydası bulunmaktadır.

Çay Ve Kahve: Çok fazla kafein içerdiklerinden dolayı az miktarda kullanılabilmesi önerilmektedir. Çünkü hamilelik sürecinde bu içecekler hamile kadının uyku düzenini bozulmasına ve gün içinde stresli olmasına sebep olabilir.

Cinsel İlişki: Eğer kanama ve erken doğum ile alakalı bir sorun yoksa cinsel ilişki hamilelikte serbesttir.

Yürüyüş Yapmak: Hamileliğin başlama süresinden sonuna kadar yürüyüş yapmak oldukça faydalıdır. Eğer doktor tarafından gebe kadına düşük ihtimalinden dolayı sürekli bir yatak istirahatı verilmedi ise gebe bir kadının gün içinde bir saat olma kaydıyla yürümesi doğumunun kolaylaşmasına yardımcı olur.

Araç Kullanmak: Gebelik döneminin başından sonuna kadar emniyet kemeri takarak bir hamile kadının araç kullanmasında hiçbir sakınca yoktur. Fakat gebeliğin ilk dönemlerinde hamile kadın için araç tutmasından dolayı mide bulantısı ve kusma görülebilir. Bu sorunlar bulunmuyorsa araç kullanmasında veya başkasının kullandığı araca binmesinde hiçbir sakınca bulunmamaktadır.

Yüzme: Hamilelik sürecinde yüzme en iyi sporlardan birisidir. Hamilelik boyunca yüzen kadınlar hamilelik boyunca yüzmeyen kadınlardan daha rahat doğum yapmaktadır. Fakat hijyene bu süreçte dikkat etmek çok önemlidir.

hamilelikte yüzmek

Gebelikte Neler Yasaktır?

Gebelik kadınların kendileri için bir çok şeye kısıtlama koyması gerektikleri bir süreçtir. Gebelik süresince kısıtlanması gereken şeyler aslında tüm insanların sağlığına da hayatları boyunca zarar veren etkenlerdir. Gebelikte neler yasaktır?

 • Çiğ et tüketmek
 • İyi pişmemiş yumurta tüketmek
 • Pastörize edilmemiş süt tüketmek
 • Strese girmek
 • Sigara kullanmak
 • Alkol kullanmak
 • Uyuşturucu kullanmak
 • Vücudun her hangi bir yerinden röntgen çektirmek
 • (CT) yani tomografi çektirmek
 • Saunaya girmek
 • Hamama gitmek
 • Kaplıcaya gitmek
 • Çok ağır yük taşımak

Çok yüksekte olan bir şeye tüm bedeni ile uzanmak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz