Ana SayfaHamilelikGebelikte Karbonhidrat, Protein ve Yağ Tüketimi

Gebelikte Karbonhidrat, Protein ve Yağ Tüketimi

-

Fazla kilo ve yetersiz beslenme her zaman insan sağlığı için zararlı olan etkenlerdir. Bu sebeptendir ki kişi tükettiği gıdaya yakıt olarak bakacak ve her istediğini yeme gibi sınırsız özgürlüğü hayatından kaldırması gerekecektir. Aslında gıda tüketiminde bir gıda türü tamamen kesilmeli bir gıda türünden sürekli tüketilmeli diye bir kural yoktur. İnsan vücuduna her sağlıklı vitamin ve mineralin ihtiyacı bulunmaktadır.

Gebelikte besin tüketimi normal yaşantıda olduğu gibi değil de daha dikkatli bir şekilde yapılması gereklidir. Zira yenilen her gıdadan annenin faydalandığı gibi bebek de faydalanmaktadır. Hamilelikte yeme içme alışkanlıkları bebeğin büyümesinde ve sağlıklı olmasında çok büyük bir etkendir. Sağlıklı olan bir yaşam tarzı her zaman bebeğin de sağlıklı yönde anne karnındaki yaşantısını etkilemektedir.

Gebelik Döneminde Karbonhidrat Tüketimi

Karbonhidrat bir insanın başlıca besin ve enerji kaynaklarından birisidir. Her zaman orantılı bir düzeyde karbonhidratın tüketimi vücuda enerji kaynağı olması için tüketilmekte olan proteinin kullanılmasını sağlar. Karbonhidrat vücuda az oranda veya hiçbir şekilde alınmazsa o zaman vücutta protein yıkımına neden olunabilir.

Fakat karbonhidrat tüketiminin tam ayarında olması gereklidir. Çünkü çok fazla vücuda alınan karbonhidratında bir takım zararları bulunmaktadır. Karbonhidrat denildiğinde her zaman insan aklına hamur işleri, ekmekler ve tüm unlu gıdalar gelmektedir. Fakat sağlıklı yiyecekler olan pirinç, çikolata, yulaf, mercimek, yaban mersini, elma, nohut, kuru fasulye ve hemen hemen tüm kuruyemişlerde de karbonhidrat bulunmaktadır. Hamile olan bir kişi her zaman yağlı hamur işleri yerine mutlaka sağlıklı karbonhidrat bulunan gıdaları tüketmelidir.

Gebelikte Protein Tüketimi

Proteinler insan vücudu için oldukça önemli olan neredeyse vücudun yapıtaşı denilecek gıda kaynağıdır. Sinir sistemi ve beyin üzerinde oldukça fazla etkisi bulunan proteinin normal bir insan vücudunda 60 gram kadar günlük ihtiyaç duyulurken, hamile kadınların mutlaka gün içinde 80 – 110 gram arası protein tüketmeleri gerekmektedir.

Günlük bir beslenme diyeti uygulaması gereken gebe bir kadın mutlaka gün içinde bir miktar; hindi eti, yumurta, mercimek, tavuk, kırmızı et, balık ve tüm baklagillerden olmak üzere tüketmesi gereklidir. Bu besinler bebeğin tamamen kemik yapısını, beyin yapısını ve zeka gelişimini direkt olarak etkileyen gıdalardır.

Gebelikte Yağ Tüketimi

Günlük besin alımında hamile olmayan bir kişinin aldığı yağ oranı kadar gebe bir kadının yağ alma oranı aynı olabilir. Vücuda gerekli olan yağ zeytinyağı, tereyağı gibi sağlıklı yağ türlerinden alınmalıdır. Ortalama gün içinde insanın ihtiyacı olan yağ oranı 50 ila 65 gram kadardır. Bu yağın gün içinde yemeklerde salatalarda tüketimi vücuda alınan tüm besinlerin emiliminin kolay yapılmasını sağlamaya yönelik alınması gerekir.

Hamile bir kadın için en çok korkulacak yeme içme sistemi ya bir kadının hamilelik döneminde çok açlık duyacak şekilde beslenmesi veya gerekli olmayan yiyecekleri fazladan tüketmesidir. Tüm besin değerleri her zaman hamile kadınlar tarafından normal seviyelerde tüketilmelidir. Hamileliğin ilk başlangıcında bazı kadınlarda oluşan aşerme ve sürekli kusma durumu mutlaka doktor gözetiminde tedavi altına alınmalıdır. Çünkü bu süreçte gıda alımında yavaşlama olduğundan dolayı bebek iyi bir şekilde beslenemeyebilir.

Gebelikte Beslenme

Gebeliğe öncelikli olarak ne kadar kilo alırsam önemli değildir gözü ile bakmak sakıncalıdır. Çünkü her fazladan alınan kilo hem gebe olan kadının vücudu için hem de bebek için tehlikelidir. Sürekli tüketilen yüksek kalorili gıdalar sonrasında gebe kadınlarda görülen hamilelik diyabeti görülme olasılığı yemesine dikkat eden hamile kadınlardan daha yüksektir. Hamilelik diyabeti hamilelik sürecinde anne ve bebeği etkileyen en önemli rahatsızlıklardan birisidir.

Bazıları için hamile bir kadın iki canlıdır ve daha önceden tükettiğinin mutlaka iki mislini tüketmelidir. Bu kesinlikle yanlış bir kanıdır. Sağlıklı gıdaların sadece anneye yetecek miktarda alınması bebeğinde bu gıdalardan yararlanmasına yetecek kadardır. Kesinlikle daha önceden tüketilen gıdanın iki mislini tüketmek hem fazladan enerji hem de fazladan alınan kilo demektir.

Hamilelik beslenme diyetinde her zaman bebeğe yarar sağlayacak gıdaların tüketilmesi hem annenin hem de bebeğin yararınadır. Sigarada kullanmamak, alkollü içeceklerden uzak durmak ve gazlı içecekler ile paketli gıdaları tüketmemek bebeğin ve annenin sağlığını korumak için gerekli olan yeme içme düzenidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz