Ana SayfaHamilelikGebelikte Anne Sağlığını Neler Tehdit Eder?

Gebelikte Anne Sağlığını Neler Tehdit Eder?

-

Gebelikte kadınlar birçok konudan çok çabuk etkilenirler, dikkat edilmesi gerekenler anne ve çocuk için çok önemlidir.

Anne ve Bebek İlişkisi

Anne sağlı demek aynı zamanda eşit miktarda bebek sağlığı demektir. Sağlıklı ve tüm fonksiyonları sağlam çocuklar Dünya’ya getirmek her annenin haylidir. Bunun için tek bir taviz vermeden kendinize çok iyi bakmalı ve en ufak detayı bile atlamamız gerekmektedir. Düşüncelerinizden, bulunduğunuz ortamın hava koşularına varana kadar kendinize dikkat etmek zorundasınız. Karnınızda daha ne olduğu bilmeden gelişen bebeğiniz kendi geldiğinde bu geçen gebelik döneminde ne kazandıysa öyle devam edecektir. Mantık çerçevesinde bakıldığında dahi hemen fark edilen incelikler, destek alındığında çok daha kuvvetli olacaktır. Kafanıza estiği gibi davranmanız sadece zarar olarak geri dönüş sağlayacaktır. Atacağınız adımlar son derece dikkatli olmak zorundadır. Kullandığınız kremler bile özenle seçilmeli size karşı bir zararı olup olmadığı hesap etmelisiniz. Bebekler çok hassastırlar, sizin moraliniz bozulsa bile onlar bunu hisseder ve ona göre bir ruh haline bürünürler. Bu nedenle hamiyken stresli ortamlardan hemen uzaklaşın.

Çocuğunuz ruh dengesi alt süt olacaktır, siz o kadar etkilenmeseniz bile bebekler daha fazla etkilenecektir. Daha bedeni su halindeyken ruhsal bozuklukları halletmeye çalışması gelimini olumsuz yönde etkileyecektir. En ufak bir farklılık bile onu rahatsız eder ve onunla ilgilenmeye başlar. Bu sırada kendine ayırması gerektiği zaman zarfınca tüm becerileri daha ağır gelişir.

Hamilelik farklı bir dönem olarak bilinse de çok normal bir durumdur. Bu durumu ilginç kılan tek konu bu zaman boyunca yaşanan fiziksel ve ruhsal farklılıklardır. Hamile kalınmadan hemen önce başlamış olan bir hastalık, o saatten sonra daha değişik hallere bürüne bilir. Normal zamanda sizi rahatsız etmeyecek bir durum o sırada çok tuhaf gelebilir, buda hamilelerin ruhsal dengelerinin çok hassas durumlara ulaştığının kanıtıdır.

Anne Sağlığının Bozulma Riskleri Nelerdir?

Solunan havadan, kafanızı koyduğunuz yastığa kadar anne sağlığını tehdit eden unsurlar listesinde kabul görebilir. Buradan yola çıkılarak aklınıza gelen tüm eylemler tehdit olarak algılanabilir. Bariz olarak kabul edilen risklerin başında 18 yaş altı ve 35 yaş üstü bayanlar gelmektedir.

Anne adaylarında bulunan damar, guatr, kalp, karaciğer şeker ve hamilelikten önce kendini belli eden deri hastalıkları varsa anne sağlığı risk altında demektir. Gebelerin kilo durumları hayati önem taşımaktadır, hamilelikte çok kilolu olmak çok tehlikelidir. Tüm beden işlevlerinin yavaşlamasıyla birlikte bebeğin haddinden çabuk büyümesi problem olarak dönüş sağlayacaktır. Diğer taraftan kilosu çok az olan bayanlarında pek sağlıklı sonuçlar alacağı söylenemez. Gereksiz olan tüm vitamin ve minerallerin eksik oluşu direk olarak bebeklerin hasta ve çelimsiz doğmasına neden olur.

Sağlık konularıyla birlikte en çok risk yaratan konu sosyal ortamlardır. Annenin hamileliği süresince kendine takınması gereken bir ciddiyet olmak zorundadır. Her adımda yük biraz daha fazla olsa da sağlıklı ve güçlü bebekler için bu detaylar çok önemlidir. Dikkat edilmemesi durumunda işin içinden çıkamayacağınız ve kendisine gösterilen önemin her zaman eksik kaldığı gerçeğini değiştirmeyecektir. Alınacak her tedbir artı puan olarak geri dönüş sağlarken, diğer taraftan yapılmayan hamleler eksi kalacaktır.

Hamile kadınların dışarı çıkarken dikkat etmesi gerekenler çok dolu ve yoğun bir listedir. Öncelikle yürüdükleri yerlere temkinli adımlar atmak zorundadırlar. Ani bir denge kaybı toparlanmaları zorlayabilir, düşme durumu anne sağlığını direk olarak etkilerken, bebek sağlığında geri dönüşü olmayan sağlık problemleri yaratmaya yetecek seviye bir kuvvet olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz