Ana SayfaHamilelikGebelik Süreçleri Nelerdir?

Gebelik Süreçleri Nelerdir?

Hamilelik Dönemleri...

-

Gebelik Süreçleri: Hamilelik süreci doğmamış çocuğunuza ve kendimize bakmamız için dikkatle geçirmemiz gereken bir süreçtir. Bu süreçte oldukça fazla şeye dikkat etmek gerekir. Bu şeylere dikkat etmediğiniz takdirde hem kendi sağlığınızı hem de doğmamış bebeğinizin sağlığını tehlikeye atmış olursunuz. Gebelik zamanında dikkat edilecek şeylerden bazıları sigara, alkol ve röntgendir. Özellikle röntgen bebeğinizin hayatını bile tehlikeye atabilecek ve kesinlikle uzak durulması gereken bir işlemdir. Gebelikte gebelik zamanı tıpta 3 bölüme ayrılır. Bu bölümler İlk 3 ay, 3-6 ay arası ve son 3 aydır. Tıpta bunun adı 1. 2. ve 3. trimester olarak gecer. Gebelik dönemi bu trimesterlerde dikkat edilmesi gereken şeyler farklılıklar gösterebilir.

Gebelikte 1.Trimester: Gebelikte ilk 3 aydır. Gebelik süresinin genelde haftalarla ifade edildiğini biliyoruz. Onun için hafta olarak ifade etmek gerekirse bu sürenin ilk 12 hafta olduğunu söyleyebiliriz. Gebelik zaman olarak son adet gününden sonra başlar. Çünkü birleşmenin gerçekleştirilmesi bu zamanda gerçekleşir. Eğer gebe olduğunuzu tespit ettiyseniz gebelik konusunda bilgi sahibi olmak için mutlaka araştırmalar yapmalısınız. Çünkü gebelik dönemi oldukça dikkat gerektiren bir dönemdir. Bu dönemde ne yapılıp yapılmaması gerektiğini bilmezseniz çeşitli sorunlarla karşılaşma ihtimaliz yükselir. Gebeliğin ilk 3 ayı aslında gebeliğin en tehlikeli olduğu aylardır ancak gebeliği ilk günden itibaren anlamak zor olduğu için bu dönemde bazı kötü olacak davranışlar sergileyebiliriz. Ancak hamileliği öğrendikten sonra dikkat edilecek hususlara mutlaka uymalıyız.

Hamilekte ilk 3 ay

Gebelikte 2.Trimester: Gebeliğin 2.trimesteri 14. ve 26. haftalar arasıdır. Yani gebeliğin 3 ve 6. aylar arasıdır. Bu dönem oldukça zordur. Bu dönemde bebeğin gelişimi aktif olarak devam eder ve anne adayı gebelik durumuna alışmaya başlar. Bebeğin cinsiyetini de bu zamanda öğrenebilirsiniz. Bu aylarda artık bebek için alışverişler başlamıştır, tatlı bir heyecan anne ve babayı sarmıştır. Anne artık sağlık taramalarını bitirmiş ve tamamen  bebeğine odaklanmıştır Bu aylarda da ilk aylarda olduğu gibi ultrason kontrolleri olacaktır. Bebeğinizi bu aylarda daha belirgin bir şekilde görebilirsiniz

Gebelikte 3.trimester: Gebeliğin 3.trimesteri son 3 aydır. Bu dönemde karın artık yeterince büyüdüğü için annenin yatmasına kalkmasına oturmasına dikkat etmesi gerekmektedir ve bebeği tehlikeye atacak hareketlerden ve pozisyonlardan kaçınmalıdır. Ayrıca erken doğum ihtimalini düşünerek bütün hazırlıklar tamamlanmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz