Ana SayfaHamilelikGebelik Sırasında Bir Gebelik Daha Oluşabilir mi?

Gebelik Sırasında Bir Gebelik Daha Oluşabilir mi?

Süperfetasyon Hakkında...

-

Hamile kadınlar saniyeler içinde zorlu, huysuz, öfkeli veya histerik dönemler yaşayabilir. Ancak bu durum, tamamen hormonlardan kaynaklanan bir neden olarak ön plana çıkmaktadır. Bazen, asılsız şeyleri düşünmeye ve gerçek olduklarında ne olacağı konusunda endişelenmeye başlamakta, kaçnılmaz bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Böyle bir düşünce, hamile iken hamile kalabilir miyim, tıbben mümkün mü? gibi soruların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Tüm bu olasılıklar ve ”gebelik sırasında bir gebelik daha oluşabilir mi” sorusunun en net cevapları yazımızda açıklanmıştır.

Gebelik sırasında bir gebelik daha oluşabilir mi?

Gebelik ayları, farklı kadınları farklı şekillerde etkiler ve birçok kez gebe kaldıysanız bile tüm gebelikler benzersiz ve farklı sayılır. Bazı kadınlar hamile kalmayı çok zor bulabilirken diğerleri cinsel ilişkiye girmek için bir gece bile olsa hamilelik yaşadığını fark ettiklerinden şaşırırlar.

Ancak hepsinin ortak görüşü, gebelik sırasında gebe kalma ihtimali oldu? Bunun mümkün olmadığını ve gerçekleşemeyeceğini düşündüyseniz, tekrar düşünmeniz gerekebilir. Bazı kadınlarda çok az olmasına rağmen zaten gebe kaldıklarında bile hamile kaldıklarına dair örnekler sizi son derece şaşırtacak.

Tuhaf olgunun arkasındaki neden, süperfetasyon olarak bilinen bir durumdur. Peki, süperfetasyon nedir?

Süperfetasyon

Süperfetasyon, aynı anda aynı rahmanda birden fazla fetüsün geliştiği fenomendir. Tuhaf gelebilir gibi, süperfetasyon süreci hayvanlarda insanlara göre daha yaygındır ve insanlarda nadiren görülmeye devam eder.

Süperfetasyon nasıl olur?

Süperfetasyon sürecinde, hamile iken, zaten birkaç hafta hamile kaldığınızda bir yumurta bırakırsınız. İkinci yumurta da gübrelenir, bu da aynı anda iki farklı gebeliğe neden olur ki bu da ikiz bebek sahibi olma sürecinden farklıdır.

Vücudunuzdaki gebelik hormonları, hamileliğiniz sırasında vücudunuzun sistemine kapanmasını ve hamileliği önceden hamile kalacağınız zaman imkansız hale getireceği düşünülen ovülasyonunu durdurmasını söylemek gibi yaygın bir olay değildir.

Dahası, süperfetasyonun böyle olması beklenmediğinde bile nasıl gerçekleşeceğine dair tıbbi veri yoktur. Bununla birlikte bir tıbbi düşünce, bazı vakalarda, ilk embriyo durumunda implantasyonun ertelenmesi olasılığıdır. Sonuç olarak, gebelik hormonlarının seviyelerindeki erken yükselme gecikir ve başka bir gebelik gerçekleşmesi için yer bırakır.

İnsanlarda süperfetasyon

Süperfetasyon, ikinci bebek için bir çok risk faktörüne neden olabilir. Sonuç olarak, akciğer gelişiminde ciddi problemlere neden olabilir ve çeşitli solunum sorunlarına neden olabilir.

Bazı zaman insanlarda süperfetasyon raporları ortaya çıkarken, bunların çoğu tıp dünyası tarafından gözden düşürüldü ve zaten gebe olduğunuzda gebe kalmak yerine çeşitli sebepler ortaya çıkmaktadır. Bazı süperfetasyon varsayımları, ikizlerdeki farklı gelişim modelleri hakkında da konuşmaktadır; bu, zaten hamile iken hamile kalmanın aynısı değildir.

Süperfetasyon ne kadar nadir görülür?

İnsanlardaki süperfetasyonun “nadir” olarak nitelendirilmesi, olgunun gerçekten olağandışı olduğunu anlamaktır. Tıp literatüründe yalnızca yaklaşık on süperfekte vakası belgelenmiştir ve uzmanlar belgelenen bu vakaların bazılarından bile şüphelidir.

Öte yandan, pek çok uzman, her oluşumun tespit edilip rapor edilmesinin mümkün olmadığı (eğer gerçekleştiği takdirde) süperfetasyonun tam olarak ne sıklıkla yapıldığının kesin olarak bilinemeyeceğini kabul eder; bazı durumlarda geçici ikiz gebeliklerde yanlışlıkla süperfetasyon meydana gelebilir. Görünür gebelik yaşındaki (ve ebattaki) tutarsızlık, bazı durumlarda, plasenta paylaşan bir çift ikizden birinin (çoğu ikizde olmayan) ikiz ila ikiz arasında transfüzyon sendromu gibi tıbbi bir duruma bağlanabilir. Önemli kan damarı bağlantılarının anormal oluşumundan dolayı plasenta tarafından sağlanan besinlerin daha büyük bir kısmını tüketir. Bu, bir ikizin diğerinden daha büyük olmasına neden olur, ancak bu durumlarda her zaman tekil ikizler bulunurken, süperfetasyon durumunda iki bebek aynı olmayabilir.

Görünür gebelik haftasında ve ikizler arasındaki büyüklükteki (yani, “Her biri diğerinden büyük görünüyor!”) Bu tutarsızlık büyüme uyuşmazlığı olarak bilinir. Büyüme uyumsuzluğu nadir değildir; yukarıda belirtildiği gibi ikizlerden ikize kadar olan transfüzyon sendromundan kaynaklanabilir. Büyümenin uyuşmaması olası diğer nedenleri konjenital enfeksiyon ve kromozomal anomalileri içerir. Kardeş ikizleri ile genetik olarak bazı bebeklerin doğum sırasında diğerlerinden daha büyük ya da daha küçük olması için programlandığı için, kelimenin tam anlamıyla sadece “berabere şansı” olabilir.

Genel değerlendirme

Gebelik sırasında bir gebelik daha oluşabilir mi sorusunun cevaplarını verdiğimiz bu sağlık konumuzda, sizleri bilgilendirme amaçlı bazı önemli detayları açıkladık. Konu ile alakalı daha net sonuçlar için doktorunuzla iletişime geçmenizi önermekteyiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz