Ana SayfaHamilelikGebelik Haftasını Belirleme Yöntemleri

Gebelik Haftasını Belirleme Yöntemleri

-

Gebe kalmış bir kadının bebeğinin kaç haftalık olduğunu bilmesi hem bebeğinin gelişiminin değerlendirilmesi açısından hem de ilerleyen zamanlarda risklerin değerlendirilmesi açısından çok önemlidir. Günümüzde gebelik haftasını belirleme yöntemlerini fazla olması nedeniyle bu durum kolaylıkla anlaşılan bir durum halin gelmiştir.

Gebelik haftasının belirlenmesi sayesinde doktorunuzun bebeğin gelişimini daha sağlık bir şekilde incelemesine olanak tanınmaktadır. Bu sayede anneye ya da bebeğe risk oluşturan etmenler bilinebilmektedir.

Gebelik haftasının tam olarak bilinmediği durumlarda bebeğin gelişimi, gebelerden su gelmesi ya da gün aşımı gibi çeşitli durumlarda kara verme işlemleri sıkıntılı olabilmektedir. Bebeğin kaç haftalık olduğunu bilmediğiniz zaman bebeğin kilosunun, boyunun ve gelişiminin normal olup olmadığını doğru bir şekilde bilemeyiz.

Gebeliğin kaç hafta olduğunu bilmek ilerleyen zamanlarda sezaryen ya da normal doğuma daha kolay karar verilmesinde önemli bir faktördür.

Gebelik haftasının belirlenme yöntemleri

Hamilelikte kadın doğum doktorunuza muayene olmaya gittiğiniz andan itibaren bebeğinizin kaç haftalık olduğunu bilmeniz önemlidir. Gebeliğin tam haftasının bilinmesi için annelerin kendi vücudunu tam olarak iyi bilmesi önemlidir.

Gebelik haftasının belirlenme yöntemleri şunlardır;

Son adet tarihi: Gebelik haftasının hesaplanmasında en doğru ve net bilgiyi verebilecek yöntemler arasındadır. Hamile kadınların son adet tarihini çok iyi bilmesi gerekir. Son adet tarihinin ilk gününden hesaplanmaya başlayarak gebeliğin haftası net bir şekilde öğrenilebilir. Ancak son adet tarihiyle gebeliğin hesaplanması yöntemi bazen yanıltıcı olabilmektedir. Bu durumda hamile kadın adet tarihini tam olarak bilemeyebilir ya da geçiştirmek adına yanıltıcı bir bilgi verebilir. Sadece hamile bayanın yanış bilgilendirmesi değil, bazı sağlık sorunların olması da adet döneminin hesaplanmasında yanıltıcı olabilir. Bu sağlık sorunları; geç döllenme olması, gebelikte görülen kanamalar, adet düzensizliği ve üstüne adet görme durumları olabilmektedir. Bu gibi durumlarda tıbbi cihazlar kullanılarak düzeltilmiş adet tarihi bulunmaktadır.

Ultrason: Ultrason gebelikte önemli olan tıbbi yöntemlerden birisidir. Bebeğin boyu, kafa çapı, kafa çevresi, karın çevresi ve bacak boyu hakkında detaylı ve net bilgilerin ailelere sunulmasında kullanılır. Bu yöntemde gebeliğin haftası da bebeğin sonuçlarına bakılarak hesaplanabilir. Ancak her zaman sağlıklı sonuçlar vermeyebilir. Ultrasonda gebeliğin küçük olması daha doğru sonuçların ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bu yüzden gebeliğin ilk evrelerinde ultrason yöntemi ile gebelik haftasını belirlemek oldukça kolaydır.

Yumurtlama tarihi: Hamilelerin çoğu adet tarihi net ve doğru bir şekilde bilebilir ancak yumurtlama tarihini doğru bir şekilde bilemezler. Yumurtlama yani ovulasyon tarihi yumurtlama tarihinde net olarak ortaya çıkabilmektedir. Genellikle bu tarihin üzerine iki hafta daha eklenip gebelike hafta ortaya çıkarılmaktadır.

Tüp bebek transfer tarihi: Tüp bebek tedavisi görerek hamile kalan bayanların gebelik haftası çok kolay bir şekilde hesaplanabilmektedir. Tüp bebek uygulamasında embriyonun rahim içerisine transfer edildiği tarihe bakılarak gebeliğin başlangıç haftası tam olarak bilinebilir. Bu bilgi en doğru bilgilerden birisi olarak bilinmektedir.

Muayene: Muayene yönteminde anne rahminin büyüklüğü ve genişliğine bakılarak gebeliğin haftası belli olabilmektedir. Ancak gelişen tıbbi aletler sayesinde ultrasonografi gibi yöntemlerde muayene yönteminin kullanılmasına pek gerek kalmamıştır.

Fetoskop yöntemi: Bu yöntem gebeliğin haftasının hesaplanmasında genellikle doğru sonuçlar veren bir yöntemdir. Bebeğin kalp seslerinin bir alet yardımıyla dinlenmesi sonucu gerçekleşen bir yöntemdir. Bu aletin adı fetoskop olarak bilinmektedir. Fetoskop ile gebeliğin haftasının bilinmesi çok kullanılan bir yöntemdir. Doktorun olmadığı yerlerde ebeler tarafından da kullanılan bir yöntemdir.

Fetoskop yöntemiyle bebeğin kalp seslerinin duyulmaya başlanması gebeliğin 18 ila 20. Haftasında gerçekleşen bir durumdur. Bu durumda bebeğin kalp seslerinin duyulmaya başlandığı tarihten itibaren gebeliğin haftası doğru bir şekilde bilinebilir.

Mezura ile fundus ve pubis mesafesinin ölçülmesi: Bu yöntemde fundus ile pubis arasındaki mesafe ölçülerek gebeliği haftası hakkında bilgi üretilebilir. Fundus rahmin en üst noktası olarak adlandırılır. Pubis ise vajinanın üzerinden bulunan bölge yanı çatı kemiğidir.

Gebelik haftasının hesaplanmasında zorluklar yaşanmasını istemiyorsanız son adet tarihinizi bir yere not etmeniz önemlidir. Bu sayede herhangi bir sıkıntı yaşamadan gebelik haftanızı takip edebilirsiniz. Gebelik haftasının bilinmesindeki en önemli nokta bebeğin gelişiminin izlenmesidir. Bebeğinizin gelişimini sağlıklı ve doğru bir şekilde takip etmeniz gebelikte stresinizi en aza indirecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz