Ana SayfaHamilelikGebelik Haftası Otomatik Hesaplayıcı

Gebelik Haftası Otomatik Hesaplayıcı

-

Hamile bayanların gebelik haftalarını her zaman bilmeleri gerekir. Kadın doğum doktoruna muayene olduğu zamanlarda genellikle bebeğin gelişiminin normal olup olmadığını anlamak amacıyla gebelik haftasına dikkat edilmektedir. Bazı durumlarda gebelik haftası unutulabilmekte ve karışıklık yaratabilmektedir. Bu durumda devreye gebelik haftası otomatik hesaplayıcı girmektedir.

Gebelik haftası otomatik hesaplayıcılar gebelik haftasının hesaplanması açısında hamilelere büyük bir rahatlık yaratmaktadır. İnternet üzerinde gebelik haftası hesaplayıcıya son adet tarihi girildiği andan itibaren hamile bayanların gebelik haftası net bir şekilde belli olmaktadır. Burada en önemli husus adet tarihinin doğru olup olmadığıdır. Adet tarihini doğru bilen bir gebenin bebeğinin gelişiminde herhangi bir sorunu olup olmadığını anlaması daha kolaydır.

Gebelik haftası otomatik hesaplayıcı doğru sonuçlar verir mi?

Gebelik haftası otomatik hesaplayıcı gebelerin girdiği adet tarihi doğru ise doğru sonuçlar vermektedir. Ancak son adet tarihinin yanlı yazılması sonucu gebelik haftası doğru hesaplansa bile o gebenin bilgiler olmamaktadır.

Gebelikte son adet tarihi doğru bilinse dahi bazen tutarlı sonuçlar ortaya çıkmamaktadır. Bu durum adet tarihinin yanlış bilinmesinden yani bazı sağlık sorunlarının adet gibi görünmesinden kaynaklanmaktadır. Bu durumlar geç adet olma, üstüne adet olma ve gebelikte görülen kanamalardır. Bu gibi durumlar gebelik haftası net olarak bilinemeyebilir.

Adet sorunları yaşamış olan kişinin kadın doğum doktoruna muayenesinde bebeğin kaç haftalık olduğu ortaya çıkabilir. Bu durum gebelikte bazı yöntemlerle ortaya çıkmaktadır. Ultrason sayesinde gebelik haftasını hesaplamak oldukça basit bir yöntem olmaktadır. Ultrasonda bebeğin gelişimine yani kafatasının çapına, bacak uzunluğuna bakılarak ortaya çıkarılabilmektedir. Ultrason ölçümlerinde gebelerin özellikle ilk aylarda bu yöntemi kullanması doğru sonuçların elde edilmesini sağlamaktadır.

Hamilelikte ay mı önemli yoksa hafta mı?

Gebelikte hiçbir doktor size kaç aylık hamile olduğunuzu sormaz. Çünkü gebelikte haftalık olarak işlemler yapılmaktadır. Yani aktif gebelik süresi ortalama 40 hafta sürmektedir. Gebeliğin 19. haftasında hamile bayan kendisini 5 aylık hamile olarak bilirse doktor muayenesinde sıkıntılı durumlar ortaya çıkabilir. Çünkü 19. haftada hamileliğin 5. ayına daha gelinmemiştir. Bu durumda doktor bebeğin gelişiminin gerilediğini düşünebilir. O yüzden hamileliğiniz boyunca gebeliğinizi haftalık olarak hesaplayınız. Unutmamak için bir yerler hangi tarihte kaç haftalık gebe olduğunuzu not etmenizde fayda var. Hatta en önemli tarih son adet tarihidir.

Hamileliğiniz hangi haftasında kaç aylık hamile olduğunuzu kolayca anlamanız için aşağıda bazı bilgileri vereceğiz.

Gebelikte hafta – ay karşılaştırması hakkında bilgi

 • 4-5 haftalık gebeliklere 1 aylık denilir
 • 8-9 hafta bittiğinde 2 ay bitmiştir
 • 12-13 hafta bittiğinde 3 ay bitmiştir
 • 16-17 haftalar bittiğinde 4 ay bitmiştir
 • 20-21 haftalar bittiğinde 5 ay bitmiştir
 • 24-25 haftalar bittiğinde 6 ay bitmiştir
 • 28-29 haftalar bittiğinde 7 ay bitmiştir
 • 32-33 haftalar bittiğinde 8 ay bitmiştir
 • 36 hafta bittiğinde 9 ay bitmiştir ve son aya girilmiştir.
 • 38 hafta bittiğinde doğum olayı başlayabilmektedir.
 • 40 hafta bittiğinde ise 9 ay 10 gün ya da 9 ay 14 gün denilen yani toplam 280-284 gün bitmiş olmaktadır. Artık gebelik sonlandırılma evresindedir.

Bu bilgiyi sadece sizlere kolaylık olsun diye paylaşıyoruz. Aklınızda her zaman gebelik haftasının önemli olduğu yer etmelidir. Bir gebenin aylık olarak değil haftalık olarak takip edildiğini bilmeniz basit ama önemli bir ayrıntıdır.

Gebelik haftası otomatik hesaplayıcı da kullanmak zorunda değilsiniz. Ancak haftaları tek tek saymak istemiyorsanız ve vakit kaybı olduğunu düşünüyorsanız kullanmanızı tavsiye ederiz. İnternet üzerinden telefonlardan bile sitelere giriş yaparak gebelik haftası otomatik hesaplayıcıyı kullanabilirsiniz.

Gebelik haftasını doğru bilmeniz çok önemli bir ayrıntıdır. Herhangi bir kadın doktoruna gittiğiniz zaman size soracağı ilk sorulardan birisidir. Doğum yaptıktan sonra bile istatistiki olarak ne zaman doğum yaptığınızı anlamak ve sisteme kaydetmek açısından son adet tarihi ya da gebelik başlangıç haftasını size sorabilirler.

Gebeliği hangi haftasında olursanız olun doktorunuza danışmadan kesinlik herhangi sakıncalı bir işe kalkışmayın. Yola gidecek olursanız ya da herhangi bir ilaç kullanacak olursanız mutlaka sürekli olarak muayene olduğunuz doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Bazı insanlar gebeliğin şu haftasından sonra bir şey olmaz gibi sözlerine itimat etmemenizi öneriyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz