Ana SayfaHamilelikGebeliğin Son Haftası Yapılması Gerekenler

Gebeliğin Son Haftası Yapılması Gerekenler

-

Gebeliğin en çok dikkat edilmesi gereken evrelerin başında, son haftalar gelmektedir.

Gebeliğin Son Haftaları

Hamileliğin son haftası yapılması gerekenlerin başında kilo alımına dikkat edilmelidir. Özellikle son günler aşırı şekerli vb. yiyecekler tüketmek anlık kilo alımlarıyla kadın sağlığını rahatsız edebilir. Ortalama olarak son günler bebeğin boyu 3.250 gr. Boyu 48 cm. kadar uzanmaktadır. Her bebek için aynı hususları söylemek yanlış olur, ancak standart bilgilerden bunlardır.

Zaman ilerledikçe bebeklerin anne karnındaki hareketleri azalmaya başlar. Bu tarz konuları kontrol altında olduğunuz doktorunuz size daha detaylı bir şekilde belirterek, açıklanmasına yardımcı olacaktır. Ufak tefek farklıları sorun etmek, en çok dikkat etmeniz gereken konularda sizi gerek götürmeye neden olacaktır. Sizler için belirlenen gidiş yollarından sapmamanız sadece kendinizi iyi hissetmeniz için değil, küçük hareketlerin bile büyük problemler yaşatacağı dönemlerin zorlanmasına vesile olur. En uygun koşulların yaratılması için kendinizi her zaman yüksek moralli ve kaliteli ruh haline bürüyerek destek olabilirsiniz.

hamile sporu

Spor egzersizlerinizi aksatmamanız çok önemli, hareket etmeniz esneklik anlamı taşımaktadır. Sürekli olarak oturmak işleri daha fazla zora sokacaktır. Fakat daha önceden kendinize göstermiş olduğunuz özen ve dikkati artırmanız gerekecektir. Beklentilerin karşılanması için oldukça uyum içinde yeniliklere açık olmanızın getirilerinin olacağı bir dönemdir.

Gebeliğin Son Haftasına Özel Olarak Neler Yapılmalıdır?

En önemli eylemlerin başında enerjinizi alt üst etmeden ufak hareketlerde egzersiz yapmak geçmektedir. Kendinizi yormadan yapılan uygulamalar çok faydalı hareketlerdir. Diğer bir konu gebeliğin son haftaları kilo alımıdır. Bu durum birçok anne adayını rahatsız etmese de bebek açısından riskler taşıyacaktır.

Gözünüze takılan tüm eksiklikleri ve hislerinizi doktorunuzla paylaşıp ona göre tamamlamaya çalışın. Direk olarak aklınıza gelen davranışlarda bulunma sorumsuzluğu, son dakika başınıza büyük işle açabilir. Günlük yaşantınızı egzersiz dışında kesinlikle, sakin bir şekilde geçirmeyi planlayın. Bu sayede hem zihinsel hem bedensel olarak kendinizi son günlere daha hazır bir hale getirmiş olursunuz.

gebelik tatil

Gebelerde yolculuk risklerini muhakkak duymuşsunuzdur, uzun yola çıkmak istenmeyen durumlarla karşılaşmanıza sebep olabilir bunun için doktorunuzun izni olmadan hareket etmeyin. Yola çıkma kararı almanız durumunda dahi en fazla 2 saatte bir bacak egzersizi yaparak kendinizi rahatlatın. Spor yaparak üzerinizden kabin basıncını atmış olursunuz. Emniyet kemeri kullanırken çok sıkmasını engellemek için koltuğu tam anlamıyla yatırın, kendinizi rahat hissetmediğiniz sürece hareket etmeyin, konfor gebeler için son derece önemli bir husustur.

Gebe kadınların banyoda alması gereken önlemler en çok ciddiye alınması gereken konuların başında gelir. Bedenen her bakımdan değişimi uğramanız sizlere denge kaybı yaşatabilir. Islak ve kaygan zeminler neticesinde yere düşmeler kötü sonuçlanacaktır. Bu yüzden yanınızda bireyle duş almak, suyun sıcaklığını ve soğukluğunu ayarlamak gibi dikkat isteyen işlere özen göstermelisiniz. Hamileliğin son haftası yapılması gerekenler direk olarak kadın sağlığını etkiler ve aksatılmamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz