Home Seyahat Gaziantep’te Gezilecek Yerler

Gaziantep’te Gezilecek Yerler

0
Gaziantep’te Gezilecek Yerler

Gaziantep, sahip olduğu köklü geçmişi ile pek çok tarihi yapıyı, antik kenti ve müzeleri barındırmaktadır. Turistlerin her yıl uğradığı bölgelerden biri olan Antep’in daracık taş sokaklarında bakırcıların sesi eşliğinde tarihe yolculuk yapabilirsiniz.

Şehirde oldukça çok konaklama seçeneği bulunur. Ali Bey Konağı ve Tepebaşı Konakları konaklayabileceğiniz en ilginç mekanlardır. Bunun dışında merkeze yakın bir yerde kalmak istiyorsanız ya da ekonomik otelleri tercih etmek isterseniz, yine bunun için uygun oteller bulabilirsiniz.

Eşsiz tarihiyle Antep evleri

Şehrin dar sokaklarında gezerken sıkça rastlayacağınız tarihi Antep evlerine hayran kalacaksınız. Dışardan kendini soyutlayan yüksek duvarlara sahip bu evlerin dış kısımları metalle kaplıdır. Evlerin girişleri avludaki girişler ile sokağa açılır. Avluda mutfak, kiler ve tuvalet gibi bölümler bulunur. Tek, iki ya da üç katlı olan tarihi evlerde daha çok içe dönük bir yaşam şekli hakimdir. Kadınlar sürekli evdedir ve sokakla fazla bağlantıları yoktur. Avlularda işlemeli taşlara rastlanabilir, bazen de kenarında çiçekler dizili minik havuzlar görülebilir. Üst katlara dışardan merdivenlerle çıkılır. Üstü kapalı yan kısımları açık eyvan isimli kısımlarda, insanlar gölgede dinlenirler.

Tarihi Antep evlerinin içinde döşeklik ve kübbiye denen dolaplar vardır. Nacar (ahşap işçiliği) ile yapılan bu dolaplardan döşemeliklere yatak, yorgan konulurken, kübbiyelere yemek malzemeleri konulur. Dışardan merdivenle çıkılan çatı altları ise serin olmaları sebebiyle kiler görevi görür.

Bakırcılar Çarşısı

Şehrin simgelerinden biri olan Bakırcılar Çarşısı, Eski Saray Caddesi’nde bulunur. 500 yıllık bir geçmişi olan bakırcılık sanatının devam ettirildiği mekanda çekiç sesleri hiç eksik olmaz. Eskiden bakırdan yapılan aletler ve eşyalar hala günümüzde talep görmekte ve bakırcılık sanatının yok olmasını engellemektedir.

Bakırcılık sanatına ilgi duyanları sıcacık misafirperverlikleriyle bakır ustaları karşılamaktadır. Sanatı öğrenmek isteyenlere, işin inceliklerini gösteren ustalar ile çay eşliğinde unutulmaz sohbetler yapabilirsiniz.

Osmanlı devrindeki ticaret merkezlerinden biri olan Gaziantep’te bakırcılık zamanla gelişmiş ve yeni tekniklerle modern bakır işçiliği oluşmuştur.

Bedestenler

Eskiden alışverişlerin yapıldığı, üstü kapalı çarşılar bedesten olarak adlandırılırdı. Gaziantep, geçmişinde 5 adet bedestene sahipken şimdilerde bu sayı 3’e inmiştir. Zincirli Bedesten, Hüseyin Paşa Bedesteni ve Kemikli Bedesten geçmişten günümüze ulaşabilen bedestenlerdir.

Zincirli Bedesten’i, 18. yüzyılın ilk yarısında Hüseyin Paşa yaptırmıştır. Kara Basamak Bedesteni olarak bilinen yer daha çok et hali olarak kullanılmıştır. Geçtiğimiz dönemlerde yapılan yenilenme çalışmaları ile 73 dükkana ev sahipliği yapan yerde, baharatçılar ve turistik ürünler, bölgeye gelen ziyaretçilerin ilgisini en çok çeken ürünlerdir. 5 değişik kapıdan giriş yapılabilen yer, üstü kapalı olup tek katlıdır.

Müftü Hacı Osman Efendi tarafından 19. yüzyılda yaptırılan Kemikli Bedesten ise yapımı sırasında kemiklere rastlandığı için bu ismi almıştır. Kesme taştan yapılan yapının gerçek ismi Mecidiye Bedesteni’dir. Oval biçiminde bir çatısı olan yerin, iki girişi vardır. 72 dükkana sahip olup, baharatçılar, yöresel ürünler ve hediyelik eşyalar bulunur.

Zeugma Antik Kenti (Belkıs)

Gaziantep’in Nizip ilçesi içinde yer alan Zeugma Antik Kenti, 21 dekarlık bir alana yayılmıştır. Geçmişi Milattan Önce 300’lere dayanan tarihi kent, pek çok yazarın esin kaynağı olmuştur. Romalılar devrinde en zengin çağına ulaşan kent, Milattan Önce 256 yılında yakılmış, daha sonra yaşadığı deprem ile bir daha eski haline gelememiştir. Geçen yıllar içinde Bizanslıların hakim olduğu topraklardan tarihi İpek Yolu geçer. Bu yüzden her dönem için önemi büyük bir yer olmuştur.

Kentte bulunan mozaiklerde tanrı, tanrıça, insan, hayvan ve geometrik şekillere rastlanmıştır. Kullandıkları boyalar nedeniyle resimler canlılığını kaybetmemiştir.

Zeugma Mozaik Müzesi

Gaziantep’in en tanınan müzelerinden olan Zeugma Mozaik Müzesi 2011 yılında açılmıştır. Müzede Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan kalıntılar ziyaretçilere sergilenir. Üç katlı yapı, dünyanın en önemli müzelerinden bir tanesidir. Hem mimarisi ile hem de barındırdığı tarihi eserler ile her yıl binlerce turistin uğradığı yerlerden biridir.

Mozaikleri ile tanınan müze, Gaziantep’in simgelerinden biri haline gelmiştir. Popüler kültürün zihnimize kazıdığı simgelerden biri olan “Çingene Kızı” mozaiği burada yer alır. Müzedeki eserler içinde en ünlü eser barış tanrısı Mars Heykeli’dir.

Gaziantep Kalesi

Merkezde konumlanan Gaziantep Kalesi oldukça ihtişamlı bir yapıdır. 6 bin yıllık geçmişe sahip olan yapıyı kimlerin yaptığı konusunda kesin bir bilgi yoktur. M.S. ikinci ve dördüncü yüzyıllarda Romalıların, kaleyi gözetleme kulesi olarak kullandığı bilinmektedir. 12 tane kulesi olan kalenin, Evliya Çelebi’nin Seyahatname isimli eserinde 36 adet burcu olduğu yazmaktadır. Fakat bu burçların günümüze yalnızca 12 tanesi ulaşabilmiştir.

1980’li yıllardan itibaren yürütülen kazı çalışmalarında Osmanlı devrinden kalma hamamlar ve bir cami bulunmuştur.

Yasemek Açık Hava Müzesi, Beyazhan Gaziantep Kent Müzesi, Rumkale, Yeni Han, Oyun ve Oyuncak Müzesi, şehrin gezilebilecek diğer tarihi mekanlarıdır.

Ülkemizin en zengin mutfaklarından birine sahip Gaziantep’te gezerken birbirinden nefis yöresel yemeklerin tadına bakmayı unutmayın. Baklavadan simit kebabına, hedikten firik kebabına, pirpirim aşından lebeniye çorbasına kadar pek çok seçeneği barındıran Gaziantep mutfağında; Alinazik, muhammara, katmer, çağla aşı ve haytalya mutlaka tatmanız gereken yemeklerdir.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version