Ana SayfaCilt BakımıFraksiyonel Lazer Nedir?

Fraksiyonel Lazer Nedir?

Fraksiyonel Lazer ile Cilt Bakımı...

-

Ciltteki sivilce, akne , kırışıklık, cilt lekeleri ve renk düzensizlikleri gibi birçok sorunları gidermek amacıyla fraksiyonel lazer sistemleri kullanılabilir. Bu sistemlerin kullanım amacı cildi yenilemektir.

Nedir? Günümüzde kullanılan son teknoloji uygulama olan fraksiyonel lazer sistemleri tedavi edici etkisi yüksek ancak yan etkileri oldukça düşük olan sistemlerdir. En çok tercih edilen yöntemler arasındadır. Fraksiyonel lazerle cilt kırışıklıkları, akne izleri, renk düzensizlikleri tedavi edilebildiği gibi cildin daha derinde meydana gelen çatlaklar tedavi edilebilmektedir.

Çeşitleri? Fraksiyonel lazer sistemleri iki gruba ayrılır. Bu sistemler cildi soyarak etki gösteren ve cildi soymayarak etki gösteren lazer sistemlerdir.

Nasil Etki Eder? Fraksiyonel lazer yaptırmaya karar verdiğiniz takdirde uzman bir dermatolog, medikal estetik uzmanı veya plastik cerraha başvurmalısınız. Ayrıca lazer uygulanan ekipmanlara da dikkat etmelisiniz. Peki lazer cilde nasıl etki eder? Bu sistemler cildin üst tabakasına lazer ışını atışı yaparlar ve bu şekilde cildin alt tabakasına da ışınların etki etmesini sağlarlar. Işın minik sütunlar halinde gönderilir ve buralarda hasar oluşturulması sağlanır. Bu hasarlar  ciltte bir nevi yara oluşumunu sağlar ve vücutta bunu algılayarak iyileştirme çabası gerçekleştirmesi sağlanır. İyileşme çabası sonrasında vücutta kolajen üretimi artar. Deri yenilenerek çeşitli cilt sorunlarının görünümünü en aza indirilir.

Ağrılı Mı? Lazer işlemleri öncesinde cilde cildi uyuşturucu krem sürülür ve cilt uyuştuktan sonra işleme başlanır. Cilde lazer atımları yapıldığı sırada ciltteki anestezinin etkisiyle ağrı az bir miktarda hissedilir ancak lazer işlemi sonrasında anestezinin yüzdeki uyuşturucu etkisi zamanla azalarak geçtiği için sonrasında ağrı oluşması gözlenebilir bir durumdur.  Fraksiyonel lazer ağrısı 1 en fazla 2 gün hissedilebilir. Bu ağrıyı kesmek için ağrı kesici ilaçlar kullanmak faydalı olabilir.

Fraksiyonel Lazer Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler? Fraksiyonel lazer sonrası cilt güneş ışığından kesinlikle korunmalıdır. Güneşe çıkacak isek eğer mutlaka güneş kremleri sürülmelidir. Ayrıca bir iki gün su değdirilmemesi tavsiye edilir.

Ne Sıklıkla Yapılmalı? Lazer işlemleri genelde ayda bir kere yaptırılır fakat şikayetin cinsine göre ayda 3-5 seans süresine kadar çıkabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz