Ana SayfaHastalıklarFOP Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

FOP Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

-

Fibrodysplasia Ossificans Progressiva’nın kısaltmasına F.O.P hastalığı denilmektedir. Bu hastalıkta bağ dokusu progressif olarak kemiğe dönüşmektedirler. F.O.P çok nadir görülen genetik bir rahatsızlıktır. Yani bu hastalığa sahip olan kişilerde tendon (kiriş), kaslar ve diğer tüm bağ dokusundan oluşan bölgelerin hepsi kemik oluyor. Eskiden bu hastalık MOP yani Myositis Ossificans Progressiva olarak bilinmekteydi. 1970 yılında bu hastalığın adı değiştirilmiştir. Bunun nedeni ise yalnızca kaslar değil bütün bağ dokuların oluşturduğu bölümlerin kemiğe dönüşmesidir. Yani özetle vücutta fazladan bir kemik çatısı oluşmaktadır. Bu hastalığa bağlı olarak vücut tam anlamıyla kilitlenerek kişi ayakta durma ya da oturma pozisyonundan ayrılamamaktadır.

F.O.P Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

F.O.P hastalı belirtilerine bakıldığı zaman bu hastalığa sahip olan çocuklar daha çok dış görünüşlerinde herhangi bir sorun olmadan dünyaya gelmektedirler. Bu çocuklarda en önemli belirti ise yalnızca ayak başparmaklarıdır. Bunun nedeni ise bu parmak diğer parmaklardan daha kısa ve genellikle bu parmağa ait olan iki küçük kemik birbirine bağlıdır, durum böyle olunca bu başparmak bükülemez. Bu çocukların birinci ve ikinci dönemlerin sırt, omuz ve boyunlarında ki bağ dokuları şişerek kemiğe dönüşmektedir. Sırt, omuz ve boyundan sonra vücudun diğer bölgelerinde de kemik oluşumu başlamaktadır.

FOP Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?
FOP Hastalığı Belirtileri

F.O.P hastalığında kaslar normal görünümde gibi kemikler oluşmaktadır. Bu kaslara enjeksiyon yapıldığında, yere çarpıldığında, düştüğünde ya da benzer şeyler sonucunda kaslarda iltihap olma riski arttığı için kemiğe dönüşebilmektedirler. Yani vücut yeni ve ekstra kemikleri yok etmek isterken yapılan her girişimde daha da fazla kemikleşme olmaktadır. Her hastada hastalığın ilerlemesi farklı seyirde olabilmektedir. Örneğin; bir hasta da çok hızlı ilerliyorken diğer hasta da diğer hastaya göre çok yavaş ilerlediğini görebilirsiniz.

F.O.P Hastalığı Görülme Sıklığı Nedir?

F.O.P hastalığı görülme sıklığı iki milyon insanda birdir. Yani kısa bir hesaplama yapılırsa dünyada yalnızca 2500 kişide bu hastalık görülmektedir. Kayda geçenler ise sadece 363 kişidir. Kayda geçen bu 363 hastadan 9’u ise Türkiye’de yaşamaktadır. Amerika’da ünlü bilim adamlardan oluşan 15 kişilik grup bu hastalık üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. Çözümü ve tedavisi çok zor olan bu hastalık hakkında bilim adamları laboratuar araştırmalarına devam etmektedirler. Hollandalı bilim adamı Prof. Dr. J. Coen Netelenbos bu hastalıkla ilgili en donanımlı bilgiye sahip kişidir. Bu zamana kadar yapılmış olan çalışmalarda bu hastalığı ilacı ya da kemik oluşumunu yok etmeyi sağlayan terapi henüz bulunamamıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz