Ana SayfaMakyajFondöten Sürmenin Püf Noktaları

Fondöten Sürmenin Püf Noktaları

-

Dilimize Fransızcadan “Fon de teint” kelimesinden gelen fondötenin anlamı “düzgün” demektir.

Makyajınıza başlarken öncelikle cildinize en uygun bir nemlendirici sürmelisiniz. Üzerine makyaj bazı ile makyajınızı daha kalıcı ve sağlıklı halde uygulamış olursunuz.  Makyaj uzmanları cilde makyaj uygularken cilt hazırlığının 15-20 dakika sürdüğünü, makyaj uygulamasının ise 5 dakika sürdüğünü belirtiyorlar. Paraben ve alkol içermeyen bir ürün olan gül suyu makyaj öncesi cildi sakinleştirici etki gösterir ve tüm cilt tipleri için uygun olduğundan makyajdan hemen önce kullanılması önerilmektedir.

Nemsiz kalmış bir cilde fondöten uyguladığınızda cildiniz fondötenin içeriğindeki nemi emmeye çalışacağından fondöten cildinizde dalgalı bir görünüm oluşturacaktır. Yağlı cilt tipleri su bazlı fondöten kullanmalıdırlar.

Makyaj Bazı

Makyaj bazı denilen  ve cildi makyaja hazırlayan bir üründür. Her yerde tüm cilt tiplerine uygun olarak satışı yapılan makyaj bazı cilt tonunu eşitleyerek makyajın doğru dağılımına yardımcı olur.

Fondöten sürmek aslında iyi yapılmış bir makyajın temelini oluştururken, cildi düzgünleştirerek aynı ton ve görünüme kavuşturur. Eğer cildinizde renk geçişleri varsa kapatıcı nitelik taşır. Tüm cilt tonunu eşitler. Fondöten ve pudraların sürüş teknikleriyle uygulanması gerekir. Aynı zamanda cildinize en uygun renkte fondöten seçimi çok önemlidir.

Fondöten Uygulamasında Birkaç Önemli Adım

Fondöten uygulamasında kullanacağınız fırça veya süngerinizin temiz olması gerekir. Temiz olmayan ürünler kullanılırken eğer cildiniz de hassas ise ciltte çeşitli problemlere yol açacaktır. Örneğin sivilce oluşumları, kızarıklıklar, lekelenmeler gibi.

Farklı makyaj malzemeleri ile fondöten sürmeye çalışmak da makyajın doğru görünümünü bozar. Örneğin allık fırçası ile fondöten sürmek gibi.  Böyle bir uygulama ciltte makyajın dalgalı ve kötü görünmesine sebep olur.

Fondöten cilde ince bir tabaka halinde sürülmeli , sürülen kalın tabaka cildinizi olduğundan daha yaşlı gösterecektir. Cildiniz gözenekli bir cilt ise doğru malzemeler ile silikon içeren fondöten seçimi en doğrusu olur. Bu durum Pudra için de geçerli.

Fondöten sürülürken ciltte oval hareketler yapılmamalı. Kaşlar arasında yukarı aşağı, alın ve yanaklarda aşağı doğru, çenede iki yana ve aşağı doğru hareketlerle uygulanmalı. Ciltteki ince kılların yönüne göre sürülmeli, tersi yönde sürmek makyajın dalgalı görünmesine neden olur.

Pudra uygulanırken sünger yerine iri yuvarlak fırça kullanmak en doğrusu olur. Pudra yine yüz kıllarının yönünde sürülmelidir.

Fondöten gün boyunca ciltte duracağı ayrıca cildin sağlıklı yapısını bozmaması için en kaliteli ürünler kullanılmalı. Cildinize uygun olmayan ürünler kullanmanız siyah noktaların oluşumuna ve cilt gözeneklerinin daha da açılmasına neden olacaktır.

Fondöten uygularken fazla sürdüyseniz bir pamuk yardımıyla fazla görünenleri almalısınız. Böylece dalgalı görünüme engel olursunuz.

Her ne kadar kadınların çantalarında taşıması rahat olan katı fondötenlerden ise likit fondöten kullanılması uygulama açısından rahatlık sağlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz