Ana SayfaModaFobiler Bir Şeyden Korkmaktan Daha Fazlasıdır

Fobiler Bir Şeyden Korkmaktan Daha Fazlasıdır

Senin fobin ne?

-

Fobiler sağlığınızı etkileyebilirler!

Çoğumuzda anksiyeteyi uyandıran bir çeşit irrasyonel korku var. Peki, tam olarak neden korkuyoruz?
Toronto merkezli ruh sağlığı stratejisti Mark Henick,ortak inancın aksine, agorafobinin özellikle kamusal alanlardan korkma ya da evi terk etmememe olduğunu söyler.
“Bu aslında korku korkusudur. Bu, kamusal bir yerde panik atak geçirme korkusudur, bu da sizi olay çıkarmaya ya da utanmaya götürebilir.” diye açıklıyor. “Kapana kısılmış, kapalı, çaresiz veya kayıp hissetmekten korkuyorlar. Bu temel bir sorun olan korku.” Bir başa çıkma mekanizması olarak agorafobisi olan insanlar kamusal alanlardan uzak durma eğilimindedirler ve en ciddi durumlarda evlerini bile yiyecek almak ya da diğer temel ihtiyaçları karşılamak için terk etmeyeceklerdir.
Sağlığınızı etkileyebilecek diğer ciddi fobiler arasında mysophobia (mikrop korkusu), klostrofobi (kapalı alan korkusu), sosyal fobiler, astrofobi (gök gürültüsü ve yıldırım korkusu) ve aerofobi (uçma korkusu).
Psikolog Dr.Danielle Forschee, bir fobi tedavi edilmediğinde, zamanla, fobinin tedavi edilmemiş olması durumunda, bazı fobilerin agorafobiye yol açabileceğini söylüyor.
fobi
Bir kişinin akıl sağlığı üzerindeki etkisine ek olarak, fobiler de fiziksel komplikasyonlara neden olabilir. Forshee, ciddi fobileri olan insanların “bu uyaranın varlığında önemli bir endişe” yaşadığını ve bunun genellikle uyarana maruz kalmadan önce meydana geldiğini açıklar. “Bu durumlarda anksiyetenin belirtileri mide bulantısı, terleme, titreme, nefes almada zorluk, baş dönmesi ve artan kalp atış hızıdır.” diyor.
Kathy Brown, fobileri ve endişe bozuklukları olan kişilerin kaygılarını bastırmak için sağlıksız başa çıkma mekanizmalarına başvurma olasılıklarının daha yüksek olduğunu söylüyor. Brown, “Sigara içme, alkol ya da sokak uyuşturucularını, zihinsel bir bozukluğu olmayan insanlara göre daha fazla kullanıyorlar.” diyor. “Uykusuzluğa da daha çok maruz kalıyorlar ve yetersiz uyku insanları inme, obezite ve şeker hastalığına karşı daha savunmasız yapıyor.”
Henick, Forshee ve Brown bilişsel davranışçı terapisinin ve (yavaş yavaş kaygı kaynağına) maruz bırakma terapisinin etkili tedavi yöntemleri olduğunu söylüyorlar. Ancak Brown, fobileri olan birçok kişinin ihtiyaç duyduğu tedaviyi almadığını söylüyor.
“Sosyal durumlarla ilgili fobisi olan biri, kendini örneğin bir terapist tarafından değerlendirilecek bir konuma koymak istemiyor” diye açıklıyor. “Sürüş korkusundan dolayı biri arabaya binip kliniğe gitmek istemiyor.” Fobiler tedavi edilmediğinde, bir kişinin akıl sağlığı daha da bozulur.
Kimse korkuyla kontrol edilen bir hayatı yaşamayı hak etmiyor. Daha kolay söylense de, tedavi kişinin yaşam kalitesini büyük ölçüde artırabilir. Bir terapiste gitme konusunda endişelenmek doğaldır, ancak güvenilir bir arkadaş ya da aile üyesi sizi randevunuza götürür ve sonradan destek sunmak için dışarıda beklemeyerek süreci daha kolay yönetebilir.
Ve en önemlisi fobiler kendi başlarına gitmezler, bu yüzden tedavi şarttır.
“İnsanlar yaşam alanlarını, kendilerini rahat alanlarının ötesine geçmeye zorlamak yerine, onlardan korkup, onları korkutacak şeylerden daha küçük olma eğilimindedir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz