Ana SayfaHastalıklarFibromiyalji Nedir? Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?

Fibromiyalji Nedir? Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?

-

Fibromiyalji, vücudun birden fazla bölgesinde uzun süreli ağrılar şeklinde kendini gösterir.  Uykusuzluk ve yorgunluk durumlarında veya hasta olduğumuzda vücudumuzun ağrıması normal bir durumdur, fakat fibromiyalji durumunda, kas ve eklem ağrılarının oluşması için yukarıdaki saydığımız nedenlerden bağımsız olarak, hemen hemen her gün vücutta ağrı oluşur.

Fibromiyalji’nin sebebi henüz açıklanamamıştır. En yaygın görüş, merkezi sinir sisteminin hasarı neticesinde oluşan, en ufak ağrıyı bile şiddetli bir şekilde hissetme durumudur. Sinirler, vücudumuzun herhangi bir yerinde olan ağrının yerini, şiddetini ve önemini beyne iletmekle görevlidirler. Fibromiyalji hastalığında ise sinirler tarafından iletilen ağrının şiddeti ve önemi, beyne çok büyük ve önemliymiş gibi iletilir. Normal insan için çok önemli ve şiddetli olmayan ağrılar, Fibromiyalji hastalarında dayanılmaz bir hal alabilir.

Genellikle insanlar fibromiyalji hastalığına hiçbir belirti göstermeksizin yakalanır, fakat bazı durumlarda, geçirilen bir trafik kazası sonrası oluşan travma, boşanma gibi insanın psikolojisini derinden etkileyen durumlar fibromiyalji ile sonuçlanabilir. Bu hastalık genellikle genç ve orta yaştaki kadınlar arasında yaygındır. Fibromiyalji hastalarının sadece %10’u erkektir. Hastalığın genetik olabileceğin görüşü hâkimdir.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi fibromiyalji hastalığının tek belirtisi uzun süreli ağrılardır. Hastalığın teşhisindeki en önemli husus, hekiminizin soracağı sorulardır. Ağrının 3 – 4 hafta sürmesi çoğu zaman fibromiyalji olduğu anlamına gelir. Doktorlar, ağrının şiddetini ölçmek için vücudumuzda bulunan 18 farklı bölgeye baskı uygularlar. Bu bölgelerden 11 tanesinde ağrı varsa fibromiyalji teşhisi koyarlar.

Bu hastalığın olduğu kişilerde, çoğu zaman başka rahatsızlıklar da olur. Örneğin; kabızlık, şişkinlik, tuvalete çok çıkma, karın ağrısı, kronik yorgunluk.  Bu hastalar bazen, herhangi bir işe konsantre olmada güçlük çekebilirler, bunun sebebi yaşanılan uykusuzluk veya sürekli halsiz hissetme olabilir.

Fibromiyalji’yi tamamen bitirebilecek bir tedavi yöntemi henüz yoktur. Fakat, kendinizi daha iyi hissettirebilecek birkaç yol vardır. Bunlar;

Egzersiz yapmak (başlangıçta 5 dakika hafif yürüyüş, sonrasında 30 dakika yürüyebilene kadar her gün 1 dakika bu süreye ekleme şeklinde), her gün aynı saatte uyumak, gündüz uykularından kaçınmak, uyumadan önce egzersiz yapmamak, bir şey yememek, çok fazla alkol kullanmamak, yatılan odanın karanlık, sessiz ve hafif serin olması.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz