Ana SayfaHastalıklarFetüs İçinde Fetüs

Fetüs İçinde Fetüs

-

Fetüs içinde fetüs, tıp dilinde fetüs in fetü olarak bilinir. Bu da bebek içinde bebek demektir. Fakat tıbbi bakımdan fazla özelliği bulunmamaktadır. Fetüs in fetü ile karşılaşma genellikle doğan bebeğin karnına kitle olması ile kendini belli etmesiyle olur. Bu kitle içerisinde diğer bebeğe ait parçalar bulunmaktadır. Bu parçalar bebeğin bir kısmı olabileceği gibi tamamı da olabilmektedir. Bu durum sadece bebek doğduğu zaman değil ileriki yaşlarda da ortaya çıkabilen bir durumdur. Kayıtlara göre karnından bebek çıkarılan en yaşlı kişinin 40 yaşında olduğu bilinmektedir.

Bu fetüs içindeki bebekler genellikle yumurtalıklar içerisinde ya da karın bölgesinde bulunmaktadır. Bu durumda 2 ihtimalden söz edilmektedir. Bunlardan biri ikiz eşi olan bebeğin diğer bebeğin içine yerleşerek gelişmeye devam etmesi ve bir süre sonra gelişimi durdurmasıdır. Ancak genel olarak karşılaşılan durum bu değildir.

Bir diğer ihtimal ise teretom denilen bir tümördür. Bu tümör çeşidi vücudun herhangi bir hücresine benzemeye çalışmaktadır. Bu şekillerden en fazla karşılaşılanı ise kist içerisinden diş çıkmasıdır. Bunun yanı sıra saç, kemik parçaları ya da kemik çıkabilmektedir. Genellikle fetüs içinde fetüsün çoğunda neden teretomdur. Teretom tümörler vücut dokuya benzemeye çalışarak bebeğin bir parçasına ya da aynen bebeğe benzerler o nedenle fetüs in fetü olarak adlandırılırlar. Fakat bu zamana kadar fetüs içinde fetüsün yaşaması gibi bir durum söz konusu değildir.

Fetüs İçinde Fetüs İlk Nasıl Oluştu ve Nasıl Teşhis Koyuldu?

İlk kez Meckel tarafından fetüs in fetü 1800 yılında bulunmuştur. O tarihten bugüne kadar karşılaşılan vaka sayısı yaklaşık olarak 80’dir. Fetüs içinde fetüs tanısı koyulmada ki en önemli kriteri çoğunlukla bir yaşına gelmiş olan çocukların karın ağrısı şikâyeti ile doktora gitmeleri ve gerekli tetkikler sonucunda karnında kitle tespit edilmesi ve bunun çözümü ile ulaşılmıştır. Bulunan bu kitle zamanla büyüyerek idrar yollarına baskı yapar ve bu da ağrıya neden olabilmektedir.

Fetüs İçinde Fetüs Tedavisi Nasıl Yapılır ve Hangi Bölgede Bulunur?

Fetüs içinde fetüs tedavisinde yapılacak tek tedavi yöntemi cerrahi operasyonla kitlenin bulunduğu bölgeden çıkarılmasıdır. Fetüs in fetü yerleşim yeri genellikle üst karın bölgesi ve çevredir. Tüm vakaların yaklaşık olarak %80’i burada görülmüşken geri kalan fetüs in fetü bölümü ise karaciğer ve çevresidir.

Fetüs İçinde Fetüs Neden Meydana Gelmektedir?

Fetüs içinde fetüs yani FIF vakasının ortaya çıkma nedenleri arasında;

  • Mozozigotik
  • Mokoryonik
  • Diamniyotik nedenler yer alır.

Böyle bir gebelik durumunda, embriyo zigot halindeyken asimetrik olarak bölünür. Meydana gelen FIF yani fetüs in fetü bu duruma bağlı gelişen bir anomali olmaktadır. FIF (fetüs in fetü) olayı çoğul gebeliklerde istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına neden olan bir olgudur. Bunun nedeni de ölen bebeğin doğan bebek üzerine ilerleyen dönemlerde sıkıntılı sürece sokmasıdır. Bu sebepten dolayı yaşayan bebeğin daha fazla etkilenmemesi için ölen fetüsün vücudun hangi bölgesinde olduğu iyi tespit edilmeli ve teşhis iyi ve etkili gerçekleştirilerek ameliyat yöntemi ile canlı bebeğin vücudundan ölü bebeğin çıkarılması gerekir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz