Ana SayfaKadınFeministler Hakkında Yanlış Bilinen 6 Şey

Feministler Hakkında Yanlış Bilinen 6 Şey

-

Medyada “feminist” sıfatı altında çizilen tiplemelerin de etkisiyle özellikle çok okumayan kitle üzerinde son derece yanlış ve çoğu zaman olumsuz bir feminizm algısı vardır.  Feminizm her ideoloji gibi manifestosu olan, 18. yüzyıldan bu yana çeşitli coğrafyalarda çeşitli evrelerden geçmiş bir düşünce akımıdır. Gel gelelim kimi sığ beyinler kendini geliştirmediğinden okuyup irdelemeden feminizmi olmadık kalıplara sokmaya çalışır. İşte bazıları:

  1. Sadece kadınlar feminist olabilir.

feminist erkek

Her ne kadar bu konuda kimi feministler arasında karşı görüşler varsa da (bir görüş kadın cinsiyetinde olmayanların ancak pro-feminist olabileceğini savunur) feminist ideoloji yanlısı olmak için biyolojik veya cinsel yönelim olarak kadın olmak gerekmez. Her politik görüşte olduğu gibi feminizm için de bir cinsiyet engeli yoktur.

  1. Feministler özel hayatlarında mutsuz, yalnız kadınlardır.

feminist mutlu kadın

Feminizm mutsuzluktan beslenmez, aksine herkes için daha adil ve mutlu bir yaşam kurulması için mücadele veren bir akımdır. Zannedilenin aksine birçok feminist evli, çocuklu, bir aile kurmuş insanlardan oluşur.

  1. Çirkin kadınlar feminist olur.

feminist güzel kadın

Feminizm popüler kültürün güzellik algısını tartışma masasına yatırır ve kadınların özgüvenini yıkan, kadını tek tipleştiren, metalaştıran kapitalist güzellik algısına savaş açar. Öte yandan birçok feminist kadın da popüler kültürün kabul ettiği anlamda çok güzeldir.

  1. Feministler lezbiyendir.

Madde 1’de belirtildiği gibi feministler arasında lezbiyenler olabileceği gibi lezbiyen olmak veya herhangi bir cinsel yönelim bu ideolojiyi desteklenmenin bir ön koşulu değildir. Beri yandan feminizm kadınların kendini değersiz hissetmesini destekleyen, kendisini feda etmesini öğütleyen bu sistemde kadınlara kendisini sevmeyi (self-love), kendisine özen göstermeyi (self-care) telkin eder.

  1. Feministler erkek düşmanıdır.

Feministler erkek cinsiyetindeki insanlara değil “erk”ek zihniyete, eril düşünceye, patriarkal sisteme politik bir duruş olarak düşmandırlar. Bu ikisi bambaşka iki şeydir.

  1. Feminizm kadınlara her koşulda pozitif ayrımcılık talep eder.

Feminizm kadınlara pozitif ayrımcılık talep etmez, kadınların çağlardır maruz kaldığı cinsiyet temelli siyasal ve ekonomik ayrımcılığın son bulması için haksız uygulamaların gerekçeli temeller oturtulmasını sağlamaya çalışır. Pozitif ayrımcılık yapılması savunulan kimi haller vardır ki (örneğin partilere kadın kotası koyulması) bu yöntemler bir ideolojinin topyekun varlık sebebi olarak telakki edilemez.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz