Ana SayfaBeslenmeFazla Tuz Tüketiminin Zararları

Fazla Tuz Tüketiminin Zararları

-

Herhangi bir şeyin aşırı tüketimi kötüdür; çok fazla tuz tüketmek, sizin için gerçekten kötü olabilir. Vücudunuz, sodyum ihtiyacı nedeniyle her gün bir miktar tuza ihtiyaç duyar; ancak günümüzde tuz ve şeker tüketimi o kadar fazla ki, günlük tüketilmesi gereken tuz miktarı fazlasıyla aşılıyor. Sodyum vücutta önemli bir rol oynar; bununla birlikte vücuttaki fazla sodyum, böbreklere zarar verebilir.

Aynı zamanda vücutta su tutma özelliği vardır. Bu da, vücuttaki su ağırlığını arttırır. Günlük tüketilmesi gereken tuz miktarı, günlük maksimum 5 gramdır. Bu da günde maksimum 2 çay kaşığı tuz tüketilebileceği anlamına geliyor. Fazla tuz tüketimi, genel sağlığınız için de zararlıdır ve vücutta bazı reaksiyonlara neden olabilir. İşte fazla tuz tüketiminin zararları

Aşırı tuz tüketimi

Böbreklere Zarar Verir

Vücudunuzda, sıvı dengesini sağlamak için bir miktar sodyum gereklidir. Ancak fazla tuz tüketimi; böbrekler başta olmak üzere, kalp fonksiyonlarına da zarar veriyor. Vücutta su tuttuğu için böbreklere yük getiriyor ve böbreklerin fonksiyonlarını da etkiliyor.

Kan Basıncını Yükseltir

Yüksek tansiyon, kalp hastalıklarının önde gelen nedenlerinden biridir ve fazla tuz tüketimi de kan basıncının yükselmesine neden olur. Vücutta sodyum seviyesinin yüksek olması ile birlikte tansiyon yükselir ve bu durum kalp hastalıklarına davetiye çıkarır.

Kemik sağlığı

Mide Kanseri Riskini Arttırır

Fazla tuz tüketimi ile ilişkilendirilen bir diğer sağlık sorunu da mide kanseridir. Uzmanlar, mide kanserinin, olası nedenlerinden birinin tuz tüketiminin aşırı olması olduğunu belirtiyor.

Kemikleri Zayıflatır 

Fazla tuz tüketimi, kemikleriniz için de kötü olabilir. Tuz tüketiminin aşırı olması, vücutta kalsiyum eksikliğine neden olabilir. Kalsiyum, sağlıklı ve güçlü kemikler için oldukça önemlidir. Kalsiyum eksikliği ile birlikte dolayısıyla kemikler de zayıflar, bu da kemik erimesi riskini arttırmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz