Ana SayfaModaFarklı Vajinal Akıntı Türleri Ne Anlama Geliyor?

Farklı Vajinal Akıntı Türleri Ne Anlama Geliyor?

-

Vajinal akıntı, vajinal sekresyonların ve servikal mukusun bir karışımını içeren sıvıdır. Üretilen vajinal akıntı miktarı kadından kadına değişir, ancak vajinal akıntılar genellikle normal ve sağlıklıdır. Hamilelik, değişen hormonlar veya bir enfeksiyonun varlığı, vajinal akıntının türünü ve miktarını da etkileyebilir.

Genellikle bir kız ilk adet dönemine girdikten sonra vajinal akıntı başlar. Vajinal akıntının çeşitli işlevleri vardır. Doğal olarak vajinayı temiz tutar, cinsel ilişki sırasında yağlama sağlar ve enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olabilir.

Farklı Vajinal Akıntı Türleri Ne Anlama Geliyor?

Normal vajinal akıntı nedir?

Vajinal akıntı anormal veya normal olabilir. Birçok durumda, vajinal akıntı bir problemin varlığını işaret etmez. Normal vajinal akıntının rengi açıktır, koyu veya akışkan olabilir, aryıca genellikle kokusuzdur. Bir kadının aylık adet döngüsü sırasında üretilen vajinal akıntı miktarı farklı zamanlarda değişebilir. Örneğin, bir kadın regl dönemine girdiğinde vajinal akıntı daha koyu ve daha belirgin hale gelebilir. Bu, zaman içinde beyaza da dönebilir. Renkteki değişim, cinsel aktivite miktarından ve kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden etkilenir.

Vajinal akıntı çeşitleri

Kıvam ve renk bazında farklı vajinal akıntı türleri vardır. Vajinal akıntının rengindeki, miktarındaki veya kokusundaki değişiklikler bir problemi işaret edebilir. Bazı durumlarda, tek başına vajinal akıntıya dayalı bir tanı koymak zordur. Yanma, kaşıntı veya tahriş gibi diğer semptomlar genellikle bir problemi tespit edebilmeyi kolaylaştırır.

Aşağıda farklı vajinal akıntı türleri ve olası nedenleri bulunmaktadır.

Beyaz renkli akıntı

Beyaz akıntının farklı tonları, özellikle yumurtlama sırasında veya bir kadının regl döneminden önce ortaya çıkarsa normal olabilir. Çok şiddetli ve rahatsız edecek boyutlara varmış vajinal kaşıntı, yanma veya olağan dışı bir koku olmadığı sürece, muhtemelen altta yatan bir sorun yoktur. Fakat diğer durumlarda, beyaz vajinal akıntı bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Akıntı koyu bir haldeyse bir maya enfeksiyonuna bağlı olabilir.

Bir maya enfeksiyonu da vajinal kaşıntı ve yanmalara neden olabilir. Bu enfeksiyon Candida adı verilen bir mantar türünün aşırı çoğalmasından dolayı ortaya çıkar.

Güçlü bir balık kokusuna sahip ince, beyaz vajinal akıntı bakteriyel vajinoza (BV) işaret edebilir. BV, 15 ve 44 yaş arası kadınlarda en sık görülen vajinal enfeksiyonlardan bir tanesidir.

Sarı renkli akıntı

Sarı renkli akıntı bir enfeksiyonu işaret edebilir ama tek başına akıntının rengine bakarak herhangi bir sonuca ulaşılamaz. Akıntı soluk sarı renkli, kokusuz ise ve başka semptomlar yoksa, endişe edilecek bir durum yoktur. Diğer durumlarda, sarı renkli akıntı cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonun (STI) veya bakteriyel bir enfeksiyonun habercisi olabilir.

Sarı akıntı; kaşıntıya, idrar yaparken ağrıya ve hoş olmayan bir kokuya neden olan trikomonas nedeniyle olabildiği gibi Klamidya bakterisinin neden olduğu bir enfeksiyon sebebiyle oluşabilir.

Açık renkli akıntı

Açık renkli vajinal akıntı tipik olarak normal kabul edilir. Bununla birlikte miktarı her kadının aylık döngüsünde farklılıklar gösterir.

Farklı Vajinal Akıntı Türleri Ne Anlama Geliyor?

Vajinal akıntıyı önlemek için

Normal vajinal akıntının önlenmesine gerek yoktur. Bununla birlikte, aşağıdaki önlemlerin alınması bazen anormal akıntıları önleyebilir:

  • Vajinal enfeksiyonları önlemeye yardımcı olacak şekilde genital bölgenizi temiz tutun.
  • Nemi emen ve maya enfeksiyonunu önleyebilen pamuklu iç çamaşırı giyin.
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıkları ve enfeksiyonları önlemek için prezervatif kullanın ve düzenli kontrollere gidin.
  • Doğal sabun ve ped kullanın. Kokulu veya güçlü ürünler vajinadaki bakterilerin doğal dengesini bozabilir ve bu da enfeksiyon riskini artırabilir.

Ne zaman doktora görünmek gerekir?

Vajinal akıntı genellikle endişelenecek bir şey değildir, ancak akıntıdaki değişikliklerin bir problemi gösterebileceği zamanlar vardır. Farklı enfeksiyon türleri benzer semptomlara sahip olabilir, ancak farklı şekilde tedavi edilirler. Aşağıdakilerden herhangi biri gelişirse bir doktora görünmek gerekebilir:

  • Yeşil, sarı veya gri akıntı
  • Vajinal kaşıntı veya yanma
  • Köpüklü köpüklü ya da peynir gibi görünen akıntı
  • Akıntıda balık kokusu ya da hoş olmayan bir koku varsa
  • Pelvik ağrısı

Anormal akıntının nedenini belirlemek için doktor, başka belirtiler olup olmadığını sorabilir, hastanın genel sağlığı ve cinsel öyküsü hakkında bilgi isteyebilir. Anormal vajinal akıntının altında yatan nedene bağlı olarak tedavi şekilleri değişebilir. Doktor antibiyotik veya antifungal ilaçlar önerebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz