Ana SayfaKitapEzber Bozan Başyapıt: Dönüşüm - Franz Kafka

Ezber Bozan Başyapıt: Dönüşüm – Franz Kafka

-

Kafka’nın Dönüşüm’ü, hiç tartışmasız bir başyapıttır. Kitabın son sayfasını kapattıktan sonra uzun bir süre boyunca yerinizden kalkamayacak ve aydınlığa sürükleyen düşüncelerinizle baş başa kalmak isteyeceksiniz…

Dönüşüm, Franz Kafka tarafından kaleme alınmış bir başyapıttır. 1915 senesinde yayımlanan öykü, günümüz okurlarında dahi büyük bir aydınlanma sağlamayı başarır. Başta aile kavramı olmak üzere toplumsal kalıpları, burjuvayı, işlevsiz aklı ve boyun eğmek gibi birçok normu eleştiren eser; Gregor Samsa’nın bir sabah uyanarak kendisini devasa bir böceğe dönüşmüş olarak bulmasıyla başlar.

Gregor, her sabah saat altıda işe gider ve bu sayede ailesini lüks içinde yaşatmaya çalışır. Ancak o sabah saat neredeyse 7 olmuştur ve Gregor hala işe gitmemiştir. Annesine hasta olduğu bahanesini uyduran Gregor, patronunun gelmesi ile iyice gerilir. Ancak alışık olduğu bacaklar yerine aniden sahip olduğu böcek bacakları ile hareket etmek epey güçtür. Patronuna açıklama yapmak isteyen Gregor, sesini kaybettiğini ve yalnızca böcek sesleri çıkarabildiğini fark eder. Bu sırada sinirden deliye dönen patronu, Gregor’un odasına girmek için Samsa ailesine baskı yapar. Kapı açıldıktan sonra Gregor’u yeni bedeniyle gören annesi bayılır. Patronu ise arkasına bile bakmadan kaçar. Baba Samsa, bulduğu bir sopa yardımı ile böceğe dönüşen oğlunu yeniden odasına iter ve kapıyı kilitler.

Gregor’un geçirdiği dönüşüm, yalnızca kız kardeşi Grete tarafından kabul görür. Grete, insan boyutlarında bir böceğe dönüşmüş olsa da Gregor’u sevmeye devam edebileceğini düşünür. Aynı zamanda abisiyle iletişim kurmaya çalışmaktan vazgeçmez. Gregor’un böceğe dönüşmesini kabullenen Grete, abisinin artık çürümüş yiyeceklerden hoşlandığını fark eder ve hizmetçiden yemek artıklarını Gregor’a vermesini ister. İlerleyen zamanlarda ise abisinin odasını, böcek vücuduyla rahatça hareket edebileceği şekilde düzenlemeye başlar. Grete, annesini yardım etmeye ikna eder. Ancak anne Samsa oğlunun görüntüsünden öyle rahatsız olur ki, odaya girdiği anlarda Gregor’un yatağın altına saklanması gerekir.

Baba Samsa, ailenin giderek daha da kötüleşen maddi durumu nedeniyle bir odayı kiralamaya karar verir. Odayı tutan kiracılar, burjuva sınıfındandır ve Gregor’u öğrendiklerinde büyük tepki verirler. Bunun üzerine baba Samsa, oğlu Gregor’a daha fazla şiddet uygulamaya başlar.

Kiracıların gelişi ile büyük bir değişim gösteren Grete, yavaş yavaş abisinden uzaklaşmaya başlar. Kiracıların Gregor’u gördükleri andan itibaren ise abisinden adeta nefret eder. Samsa ailesi, yaşanan bu büyük kaosun ardından besledikleri böceğin artık Gregor olmadığını dile getirerek onu evden atmaya karar verirler. Aileyi kurtuluşa erdiren haber ise hizmetçi kızdan gelir…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz