Ana SayfaModaEvliliği Sarsan 5 Faktör

Evliliği Sarsan 5 Faktör

-

Günümüz şartlarında bir aile kurmak ve onu geçindirmek gerçekten kolay değil. Çatışmalar, krizler, şüpheler mutlaka olacaktır. Ancak doğru tepkiler verirseniz, aslında korkulacak bir şeyin olmadığını, hatta ilişkinizin yeni bir düzeye geldiğini göreceksiniz.

Necibe.com, mutlu ailelerin sayısının büyümesini ve bu yüzden, bir evliliği mahvedebilecek en tehlikeli faktörleri ve bunlarla nasıl başa çıkacağımızı sizin için araştırdı.

Evlilik ile ilgili verilmiş acele kararlar

Evliliği Sarsan 5 Faktör

Utah Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sonucunda, evlilik öncesi ortalama en az 3 partneri bulunan kadınların, aynı yaşta deneyimli kadınlardan daha çok boşanmış olduğunu iddia ediyor. Muhtemelen genç kızların, bilinçsizce erken davrandıkları için evliliklerin gerçekleştiğini öne sürüyorlar. Fakat, bilinçsizce alınan bu karar evliliğin hızlıca bitmesine sebep oluyor.

Ne yapılmalı? Evlilik zor, uzun süren ve her zaman hoş sonuçlar doğurmayan bir eylem. Evlenmeye karar verirseniz, bunu iyice düşünmeniz gerekir: “İlişkimin sorumluluğunu üstleniyorum, kesinlikle bunu gerçekleştirmeye hazırım.” cümlesini kendinize kesin olarak söylediğinize emin olun.

Rutin ev işleri

Evliliği Sarsan 5 Faktör

Psikologlara göre, evdeki katı kuralların boşanmada bir etken olabileceği düşünülmektedir. Bu tür kurallar, rahat bir ev ortamı değilde sanki ikinci bir iş yeri izlenimi verir.

Peki ne yapılmalı? Yaratıcı ol! Sık sık yapılan şakalarla klasik, rutin ev işlerini heyecan verici oyunlar haline getirebilirsin. Bir pizza sipariş ederek veya temizlikten kalan son gücünle akşam yemeğini pişirmeden önce güzel bir kafeye giderek ev işlerine biraz ara vererek rahatlayabilirsin. Daha sonra ev temizliği değilde sanki bir oyun oynar gibi davranmanızda yarar var. “Kim daha hızlı toz alacak” gibi yarışlar yapıp birbirinizi ödüllendirebilirsiniz.

Arkadaşların boşanması ( Çevreden etkilenme )

Evliliği Sarsan 5 Faktör

Boşanmış kişilerle olan yakın ilişkiler, arkadaşlıklar evliliğinizi sarsabilir hatta boşanmaya kadar götürebilir. Yanlış evlilikler yapmış arkadaşlara sahipseniz bu sizin evliliğinizi kötü etkileyebilir. Evliliğinizde partnerinizle olan kırgınlıklarınızla paralel bakmaya başlayabilirsiniz. Ortak bulacağınız noktalar ve evliliğinizin bittiğine karar verebileceğiniz bir risk söz konusudur.

Ne yapılmalı? Tehlikeli olan farklı çiftlerin ilişkilerinden etkilenmektir , eğer böyle düşünmeyip kendi ilişkinize odaklanırsanız, aslında ilişkinizde ki problemlerinizi çözebileceğinizin farkına varabilirsiniz. Bir arkadaşınızın boşanmasından önce ya da sonra değil, her zaman ilişkinizde yakın ilişkilere sahip olmalısınız. Kalplerinizi birbirinize açın ve dürüst olun. İlişkiniz de güzel bir iletişim varsa, onu dış faktörler yok edemez.

İş kolik olmak

Evliliği Sarsan 5 Faktör

Kariyer yapmak kişisel hayatınızı etkilemediği zaman mükemmel bir şeydir. Ancak aniden ailenizi kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalırsanız, işinizde bir uzman olarak imajınızı daha az önemsersiniz. Elbette iş yerinizde görevinizi ihmal etmemelisiniz, ancak evde ki görevinizi de ihmal etmemelisiniz.

Ne yapılmalı? Önceliklerinizi belirleyin. İşinizi ve ailenizi birbirinden ayırın her ikisininde farklı önemlere sahip olduklarını unutmayın. Patronunuz cuma akşamı işten geç çıkmanızı istiyorsa ona “hayır” demek için hazır olun. Aynı zamanda çok önemli bir toplantınız olduğunda sevdiğiniz kişiye bugünün önemi ve bunun ertelenmesinin pek mümkün olmadığını açıklamaya hazır olun.

Sadakatsizlik

Evliliği Sarsan 5 Faktör

Eşini aldatma, bir ailenin karşılaşabileceği en zor sorunlardan biridir. Zaten böyle bir hata yapmışsanız, sorumluluk almaya hazır olmanız gerekir.

Ne yapılmalı? Sırrınızı korumanın, gerçeği söylemekten daha da kötü olduğunu anlamalısınız. Hiç bir zaman, eşinizin sizi bağışlayacağından ve ailenin mahvolmayacağından emin olamazsınız. Ancak böyle bir sırrı söylemeseniz dahi, kuşkusuz ki kendi içinizde ilişkinizi yok edecektir. Dürüstlük bir ailenin kurtarılması için şans verir, oysa yalanlar her şeyi bitirir. Bu yüzden ilişkinize olabildiğince sadık olmak ve yaptığınız yanlışları kabullenmek daima önem taşır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz