Ana SayfaKişisel BakımEvde Selülit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Evde Selülit Tedavisi Nasıl Yapılır?

-

Çoğu kadında görülen selülitün temel nedenlerinden birkaçı dengesiz ve düzensiz beslenme ve hareketsiz yaşamdır. Sadece kilolu değil zayıf kişilerde de görülen selülit portakal kabuğu biçimindendir. Genellikle basen ve karın bölgesinde görülmesinin yanı sıra üst bacak ve kollarda da rastlanıyor. Oluşma sebeplerinden birisi vücuttan atılamayan fazla yağların derinin altında birikmesidir. Oluşan görüntü kadınları çok rahatsız ettiğinden istedikleri kıyafeti giyemiyorlar.

Selülite neden olan faktörlerin en etkin olanı dengesiz ve sağlıksız beslenmedir. Aşırı yağlı, şekerli besinler ile asitli içecek ve alkol tüketen kişilerde daha çabuk ortaya çıkıyor. Vücudun belli bölgelerinde yağ birikimine yol açan hamur işleri tüketimi, tuzlu gıda tüketimi veya tek yönlü beslenme alışkanlıklarından uzak durulmaya çalışılmalıdır. Su tüketimini yeterince yapmamak ayakta uzun süre hareketsiz kalmak, korunmak için kullanılan doğum kontrol hapları da selilüte etken olan en önemli faktörlerdir.

Evde selülit tedavisi yapmak çeşitli kurlar hazırlayarak mümkündür. Gelin bu kürlere beraber bir göz atalım.

Sirke kürü

Evde selülit tedavisi uygulamasında en çok tercih edilip olumlu sonuçlar veren tedavilerden birisidir sirke kürü tedavisi aynı zamanda doktorlar evde bu tedavinin uygulamasını tavsiye ediyor. Tarifi; 5 yemek kaşığı elma sirkesini bir kâsenin içine koyuyoruz üzerine 2 yemek kaşığı limon yağı ve 3 yemek kaşığı biberiye yağını ekleyip iyice karıştırıyoruz. Uygulaması; selülitli bölgeye masaj yaparak ve yedirerek uyguluyoruz sonra üzerini streç film ile sarıyoruz ve yaklaşık 1 saat kadar etkisini göstermesini bekliyoruz. Ardından streç film çıkarılıp atılır ve hemen sıcak su ardından soğuk su ile yıkanıp masaj yapılır.

Evde selülit tedavisi yöntemlerinden olan sirke kürü tedavisinde kullanılan elma sirkesi ve limon yağı selülitli bölgedeki yağların yakımını hızlandırırken sıcak su ve ardından soğuk su uygulaması kan akışının hızlanmasına yardımcı olacaktır. Bu kür yaklaşık olarak gün düzenli uygulandığında etkisini gözle görebileceksiniz.

Zeytinyağı kürü

Evde selülit tedavisi yöntemlerinden olan zeytinyağı kürü selülit tedavisinin yanı sıra kan akışını hızlandırması, hücreleri canlandırma yoluyla cildi besleme açısından çok faydalı bir tedavidir. Tarifi; 4 yemek kaşığı zeytinyağı ile birlikte badem yağı, susam yağı, jojobo yağı, ardıç yağı, biberiye yağı ya da limon yağından herhangi biri tercih edilerek 1 tatlı kaşığı miktarınca karıştırmak yeterli olacaktır. Uygulaması; selülitli bölgeye ortalama 15 dakika masaj yapar şekilde yedirilerek uygulanır. Günde 1 defa uygulayarak çok geçmeden evde selülit tedavisi olan zeytinyağı kürünün faydasını göreceksiniz.

Aspirin kürü

Evde selülit tedavisi olan aspirin kürü deri ile kas dokusu arasında biriken eritilemeyen yağların yakımını hızlandıran bir kürdür. Tarifi; 15 adet aspirin toz haine getirilip bir tatlı kaşığı ada çayı yağı, okaliptüs yağı ve ardından melisa yağı ekleniyor ardından ise 1 yemek kaşığı limon suyu ile karışımı hazırlıyoruz. Uygulaması; selülitli bölgeye karışımı uygulayın ve 45 dakika bekleyiniz. 45 dakikanın sonunda ılık su ile yıkayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz