Ana SayfaKişisel BakımEvde Peeling Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Evde Peeling Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

-

Peeling İngilizceden dilimize yerleşen bir kelime olarak anlamı cildi soymak demektir. Peeling kelimesi bu kadar popüler kullanılmadan önce de kadınlar peeling işlemi yaparlardı. Örneğin topukları ponza taşı ile ovmak, ağda yapmak, keselenerek ölü derinin atılması tüm bu işlemler ölü deriyi atma işlemi olarak bilinir ve peeling kelimesinin tam karşılığıdır. Peelingin ciltteki ve yüzümüzdeki etkileri görülmeye başlandıktan sonra güzellik sektöründe yeni ürünler ortaya çıkmaya başlandı. Örneğin soyulan maskeler, kullanımı pratik ovarak çıkartılabilen jel peelingler gibi.  Ancak kozmetiğin yanı sıra evimizde meyve ve bitkilerden hazırlayabileceğiniz peelinglerle cildin hücre yenilenmesini hızlandırarak yaşlanmasını geciktirmek de mümkün.

Peeling Hücre Yenilenmesini Hızlandırır

Derimizin üst yüzeyi ölü hücreler ile kaplı olduğundan hazırlayacağınız peelingler ile ölü  hücreleri  uzaklaştırır ve cildin yenilenmesini sağlayabilirsiniz. Böylece elastik kollajen liflerde sıkılaşma oluşturarak ciltli deri tabakası aktif hale gelir. Düzenli peeling yapılması sonucunda daha sıkı ve genç bir görünüm kazanılır.

Peelingin Ciltteki Olumlu Etkileri

Peeling ciltteki ölü deriyi atar, tıkanmış gözenekleri açar, deri altındaki hücreleri canlandırarak kan dolaşımını hızlandırır, cildin nem oranını yükseltir, ince kırışıklıklar kaybolur, zamanla kalınlaşan cilt incelir, canlı görünüme kavuşur, sivilce ve güneş lekeleri hafifler, cilt rengi düzelir, ciltin direnci yükselir, cildin yaşlanması yavaşlar.

Cildinizin Yapısına Uygun Peeling Seçimi

Maskeleri cildinizden soyma işlemi yaptığınızda cildinizin zarar görmemesi için cilt tipinize göre peeling seçimi yapmalısınız. Cildinize peeling uygularken çok fazla baskı uygulamanıza gerek yoktur. Çünkü cildinizi tahriş edebilirsiniz. Önemli olan cildinize en uygun bir peeling seçimi yapmanız. Peeling işleminde titizlikle üzerinde durmanız gereken en önemli husus doğru peeling seçimi. Aksi takdirde cildimiz ince bir deri tabakasına sahip olduğu için deformasyona uğrayabilir, kızarıklıklar, kalıcı lekelenmeler oluşabilir. Özellikle cilt hassasiyeti olan, akneli, sivilceli ve kızarık cilt tipine sahip iseniz doktorunuza danışarak peeling seçimi yapmalısınız.

Peeling Öncesi Cilt Temizlenmiş Olmalı

Peeling yaparken cildiniz hassas, yanık veya kızarık olmamalı. İşlem öncesi temizlenmiş olmalı. Yapacağınız peelinge deneme süresi verilmeli ilk uygulamaları kısa tutularak cildin durumuna göre bu süre ayarlanmalı. Bitkiler ve meyvelerin cildimiz üzerinde olumlu etki oluşturabilecek yetenekleri vardır. Her evde bulunabilecek malzemeler ile doğal maskeler ve peelingler yapabilirsiniz.

Normal ve Kuru Cilt Tipine Sahip İseniz

1 tatlı kaşığı mısır unu içerisine, 1 tatlı kaşığı yoğurt karıştırılarak cilde uygulanır. Dökerek çıkartılır.

Yağlı Cilt Tipleri İçin Peeling

1 tatlı kaşığı çiğ bademi rondoda kıyarak 1 çay kaşığı mısır unu eklenir. 1 tatlı kaşığı limon  kabuğu rondodan kıyılarak cilde uygulanır  dökerek çıkarılır.

Kahvenizin telvesini göz altları hariç yüzünüze sürebilirsiniz. Kuru bir cilt ise zeytinyağı ekleyebilirsiniz.

Limon suyu, salatalık da peeling olarak kullanılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz